Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοηθητικοί Χώροι / Αποθήκες


Recommended Posts

Συνάδελφοι για σας σε όλους , είμαι πολύ νέος στον ελληνικό χώρο και δεν γνωρίζω αρκετά όσον αφόρα νομοθεσίες κτλ. θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει , για βοηθητικό χώρο/αποθήκη 30τ.μ. (για διαμερίσματα λόγο έλλειψη χώρου και χωρίς υπολειπόμενο δομήσιμο χώρο) έχω το δικαίωμα της κατασκευής της και αν ναι χρειάζομαι κανονικά άδεια όπως σε κάθε κτήριο, σας ευχαριστώ πολύ έκτον προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον, όπως λες, δεν έχεις υπόλοιπο δόμησης, η αποθήκη μπορεί να γίνει μόνο εντός του περιγράμματος του κτιρίου. Θα χρειαστείς και πάλι οικοδομική άδεια αλλαγής διαρρύθμισης (και πιθανών συνένωσης διαμερισμάτων;).

Link to comment
Share on other sites

αφού μιλάς για επιπλέον χώρο και δεν έχεις σ.δ, σίγουρα δεν μπορεί να γίνει. θα πρότεινα να βάλεις κάτω την κάτοψη και να σκεφτείς καλύτερους τρόπους αξιοποίησης του χώρου, οριζοντίως και καθέτως, στο ήδη υπάρχον κέλυφος με τα ίδια ανοίγματα. αν υπάρχουν χτισμένοι τοίχοι, τοτε μπορεί να χρειαστείς μόνο μια άδεια μικροεργασιών...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

.....

είμαι πολύ νέος στον ελληνικό χώρο και δεν γνωρίζω αρκετά όσον αφόρα νομοθεσίες κτλ.

.....

Στην τελική τώρα όλοι "νέοι" είμαστε με τον ΝΟΚ. ΝΟΚ - Νέος Οικοδομικός Κανονισμός (2012)

Διάβασε τον καλά και μπορεί να βρείς κάτι χρήσιμο.

 

Από τα κίνητρα για επιπλέον ΣΔ μέχρι φύτευση δώματος και τα επιπλέον 30 μετρα δόμησης που χρειάζεσαι εκεί.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για σας και πάλι , βρήκα ότι για λιθόκτιστη αποθήκη έως και 15τ.μ μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας (στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα) , το οικόπεδο μου είναι περίπου 9 στρέμματα (ο πελάτης δεν είναι γεωργός αλλά καλλιεργεί για προσωπική χρήση) και έχει υφιστάμενο κτήριο που έχει πάρει όλο το ποσοστό κάλυψης όπως είναι έως στιγμής τα πράγματα. γνωρίζω ότι 2 στρέμματα είναι εντος οικισμού αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί αυτό , περιμένω κάποιες διαδικασίες πρώτα να γίνουν … κάποια συμβουλή για αυτό παρακαλώ αν γίνετε , ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική τώρα όλοι "νέοι" είμαστε με τον ΝΟΚ. ΝΟΚ - Νέος Οικοδομικός Κανονισμός (2012)

Διάβασε τον καλά και μπορεί να βρείς κάτι χρήσιμο.

 

Από τα κίνητρα για επιπλέον ΣΔ μέχρι φύτευση δώματος και τα επιπλέον 30 μετρα δόμησης που χρειάζεσαι εκεί.

 

Για σας και πάλι , βρήκα ότι για λιθόκτιστη αποθήκη έως και 15τ.μ μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας (στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα) , το οικόπεδο μου είναι περίπου 9 στρέμματα (ο πελάτης δεν είναι γεωργός αλλά καλλιεργεί για προσωπική χρήση) και έχει υφιστάμενο κτήριο που έχει πάρει όλο το ποσοστό κάλυψης όπως είναι έως στιγμής τα πράγματα. γνωρίζω ότι 2 στρέμματα είναι εντος οικισμού αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί αυτό , περιμένω κάποιες διαδικασίες πρώτα να γίνουν … κάποια συμβουλή για αυτό παρακαλώ αν γίνετε , ευχαριστώ πολύ !!

 

 

 


Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη επανάληψη του ιδίου ερωτήματος.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Didonis.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, πολύ θα το διαβάσω , όπως ανέφερα είμαι πολύ καινούριος δεν ξέρω ακόμα πως λειτουργεί ο χώρος εδώ … παρεμπίπτοντος έχω βρει απάντηση στο ερώτημα μου , και πάλι ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση !!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΆΔΕΛΦΟΙ καλημέρα, ξέρει κανείς να μου πεί σχετικά με τις σοφίτες τί ισχύει; Για παράδειγμα :

-με τον ΝΟΚ υπάρχουν περιορισμοί στο ύψος ή την μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνειά τους;

- συμπεριλαμβάνεται η επιφάνειά τους στο συντελεστή δόμησης, ή όχι;

Στο κείμενο του ΝΟΚ δεν υπάρχουν λεπτομέρειες πέρα από τον ορισμό και δεν ξέρω τί ισχύει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

...

είμαι πολύ καινούριος δεν ξέρω ακόμα πως λειτουργεί ο χώρος εδώ …

...

Δεν πειράζει evans_art και καλώς όρισες φυσικά ….

(Η παρατήρηση ήταν απλά για την προπόνηση)

 

Αλλά αν βρίσκεις απάντηση σε ερώτημα που είχες θέση, μπορείς να ενημερώσεις κι εδώ. Αυτό που φάνηκε χρήσιμο σε εσένα μπορεί να φανεί χρήσιμο και σε πολλούς άλλους αναγνώστες.

 

 



 

...

Στο κείμενο του ΝΟΚ δεν υπάρχουν λεπτομέρειες πέρα από τον ορισμό και δεν ξέρω τί ισχύει πλέον.

Δες εδώ (κατ αρχήν) Συντελεστής Δόμησης – Κίνητρα που είναι και το σχετικό με το ερώτημα σου θέμα και πιο κατάλληλο για την αναζήτηση λύσης της απορίας σου.

 

6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:

...

 

ιε. Σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο των 1/2 του χώρου της υποκείμενης κάτοψης με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο και εφόσον το μέσο ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 2,20 μ..

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.