Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα μικρότερο από τα σχέδια της πολεοδομίας


Recommended Posts

αγαπητοι συναλδεφοι

 

 

Θα ηΘελα την βοηθεια σας σχετικα με μια υποθεση που μου προεκυψε. Πρεπει να κανω μια βεβαιωση για ενα διαμερισμα ωστε να μπορεσει ο ιδιοκτητης να το μεταβηβασει αλλα οταν πηγα να κανω την

αυτοψια με τα εγγεκριμενα σχεδια απο την πολεοδομια ειδα οτι 2 χωροι του διαμερισματος (ενα δωματιο και ο χωρος σαλονιου-κουζινας) ειναι μικροτερα απο οτι στα σχεδια και στο κομματι που λειπουν

εχουν γινει βεραντες. Φανταζομαι οτι τακτοποιηται το θεμα με τον Ν4014/11 αλλα πως ακριβως ? τι παραβαση μπορω να δηλωσω εφοσον επιπλεον χωροι απο το κανονικο δεν εχουν κτιστει , μπορει να παει

με την περιπτωση της διαμερισματωσης ? αμα παω στο ΤΕΕ θα γνωριζουν να μου πουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον μεαναλυτικό και κατηγορία 13. Επισύμανση ότι δεν υπάρχει αύξηση της δόμησης.

Θα συμφωνήσω. Αλλά δες μήπως μπορεί να νομιμοποιηθεί όπως είπε πιο πάνω και ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω παρομοια περιπτωση οπου μονοκατοικια ειναι μικροτερη κατα 10μ2 σε σχεση με τα εγκεκριμενα της πολεοδομιας.

Πρεπει να δηλωθει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω παρομοια περιπτωση οπου μονοκατοικια ειναι μικροτερη κατα 10μ2 σε σχεση με τα εγκεκριμενα της πολεοδομιας.

Πρεπει να δηλωθει?

ακριβώς και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αλλά σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Ο τοίχος του διπλανού διαμερίσματος έχει μετατοπιστεί εις βάρος της ιδιοκτησίας που μελετώ με συνέπεια το εμβαδό να βγαίνει μικρότερο κατα 4,5 τ.μ. (το σαλόνι είναι μικρότερο).Μπορούμε να δώσουμε άραγε βεβαίωση σε αυτές τις περιπτώσεις? Υπάρχει αλλαγή σε σχέση με τα σχέδια της αδείας όχι όμως υπέρβαση ή αυθαίρετη επέκταση, παρα μόνο μείωση της επιφάνειας. Μου φαίνεται υπερβολικό να δηλωθεί. Και αν χρειάζεται να το δηλώσουμε ως τι ? Παράβαση 13 ή διαμερισμάτωση?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εγώ προσανατολίζομαι, για την περίπτωση μονοκατοικίας που έχω, να δηλώσω 1 παράβαση 13 και να γράψω στα σχόλια "Μιά παράβαση για την αλλαγή της κάτοψης της οικοδομής με μείωση του εμβαδού". Για την περίπτωση του διαμερίσματος, πιστεύω πως είναι καθαρά διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αλλά σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Ο τοίχος του διπλανού διαμερίσματος έχει μετατοπιστεί εις βάρος της ιδιοκτησίας που μελετώ με συνέπεια το εμβαδό να βγαίνει μικρότερο κατα 4,5 τ.μ. (το σαλόνι είναι μικρότερο).Μπορούμε να δώσουμε άραγε βεβαίωση σε αυτές τις περιπτώσεις? Υπάρχει αλλαγή σε σχέση με τα σχέδια της αδείας όχι όμως υπέρβαση ή αυθαίρετη επέκταση, παρα μόνο μείωση της επιφάνειας. Μου φαίνεται υπερβολικό να δηλωθεί. Και αν χρειάζεται να το δηλώσουμε ως τι ? Παράβαση 13 ή διαμερισμάτωση?

 

σε ιδια περιπτωση το εβάλα στη διαμερισματωση με 500ρικο και μετα εδωσα βεβαιωση, αυτα σε συμφωνια με τη συμβολαιογραφο

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση της μετατοπισης του τοιχου, βαλε μια ΕΕΜΚ και μη μπλεκεις με αυθαιρετα....

Θα ξεμπερδεψεις αμεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.