Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα μικρότερο από τα σχέδια της πολεοδομίας


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στους συμπάσχοντες... :smile: επειδή όσο και να το ψάχνω δεν βγάζω άκρη, η περίπτωση επέκτασης του εξώστη σε βάρος του διαμερίσματος συνιστά, τελικά, παράβαση? Μετά από αρκετή σκέψη, καταλήγω μάλλον στα εξής:

1. Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση αν δεν υπάρχουν άλλες παραβάσεις (με τη λογική: επηρρεάζεται=αυξάνεται)

2. Αν γίνει τακτοποίηση (υπάρχουν και άλλες παραβάσεις), πρέπει να δηλωθεί με αναλυτικό για την μετακίνηση του εξωτερικού τοίχου (καθαίρεση αρχικού+χτίσιμο νέου, παρόλο που χτίστηκε εξ' αρχής έτσι).. Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι καλύτερο....

 

Έχει κάνεις άποψη επί του θέματος?? Έχω 2 τέτοιες περιπτώσεις και έχω κολλήσει.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Αν υπάρχουν και άλλες απόψεις για τον τρόπο υπολογισμού του αναλυτικού (αντί για γκρέμισμα-χτίσιμο του τοίχου) είναι ευπρόσδεκτες....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ίδια περίπτωση.

 

Πήγα λοιπόν στο ΥΠΕΚΑ και μου απάντησαν ότι δεν αποτελεί αυθαιρεσία (!) και δεν είναι ανάγκη να πληρώσει πρόστιμο.

Στην περίπτωσή μου είχα και άλλες αυθαιρεσίες, οπότε μου πρότειναν να μην βάλω πρόστιμο στη μείωση εμβαδού, φυσικά όμως να το αναφέρω σε τεχνική έκθεση και διάγραμμα κάλυψης.

Το ίδιο ισχύει για μείωση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον!....πρόσφατα έμαθα για περίπτωση στην Κρήτη, πάντως, όπου έχει πέσει πρόστιμο διατήρησης σε ενοικιαζόμενα δωμάτια όπου έχει συμβεί αυτό ακριβώς (μετακίνηση τοίχους σε βάρος του διαμερίσματος)... δεν βγαίνει άκρη...

Οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ πρέπει να το βγάλουν έστω και σε FAQ γιατί έχει προκληθεί αρκετή σύγχυση... μετά από αυτό που είπες, πάντως, σκέφτομαι και εγώ να μην το συμπεριλάβω και απλά να το αναφέρω στην τεχνική έκθεση... ευχαριστώ για την απάντηση!

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

Να πώ κι εγώ την άποψή μου;

H αυθαιρεσία της αλλαγής κάτοψης χωρίς προφανή επιρροή σε κάτι άλλο δεν στέκει... Σαφώς όμως χρήζει επίσημης διευκρίνησης.

Στη περίπτωση που απλώς έγινε μικρότερη κατοικία σαφώς και η μόνη υποχρέωση που είχε, ήταν να ενημερώσει τον φάκελο... Αλλοίμονο αν αυτό είναι αυθαιρεσία.

Στη περίπτωση διαμερισμάτων, αν έγινε μείωση των διαστάσεων προς το εξωτερικό του κτιρίου, νομίζω ότι δεν είναι αυθαιρεσία αλλά απλώς δηλώνεται στην Τ.Ε. για παν ενδεχόμενο.

Στη περίπτωση μεσοτοιχίας με άλλοδιαμέρισμα, σαφώς είναι διαμερισμάτωση. Υπάρχει βέβαια και η βλακώδης παράμετρος περί αλλαγής μελετών κλπ.

 

Γενικά τείνω να συμφωνώ στο ότι δεν είναι παράβαση κάτι που "ελαφρύνει" τη κατάσταση... π.χ. Η μή κατασκευή υπογείου, γιατί να είναι παράβαση;;; Απλώς θα έπρεπε να έχω ενημερώσει τον φάκελο... Εκεί βέβαια μπαίνει και το θέμα των στατικών... αλλά τα στατικά δεν αναφέρονται δυστυχώς πουθενά στο νόμο... αλλιώς δεν θα τακτοποιούσαμε ούτε κλειστούς εξώστες...

 

Αντιθέτως... Αν έχω μια σκάλα που δεν κατασκευάστηκε, ή κατασκευάστηκε σε άλλη θέση, έχω επηρεάσει σίγουρα τη παθητική, πιθανώς η/μ μελέτες κλπ οπότε τότε πάω με κατ.13 παραβάσεις.

 

Τί λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλα αυτά που γράφεις, αλλά μακάρι λογική και 4014 να συμβάδιζαν...η περίπτωση στην Κρήτη που ανέφερα το καταδεικνύει απόλυτα... Πάντως συμφωνώ σε όσα γράφεις, θα το αναφέρω απλά στην τεχνική έκθεση, εκτός αν βγει κάτι επίσημο από το ΥΠΕΚΑ.. Υπάρχουν άλλες απόψεις επί του θέματος...?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η μόνη παράβαση θα έλεγα να δώσεις κανονικά βεβαίωση.. Αλλιώς πάλι όχι θα έλεγα, αλλά γράψε το στην τεχνική έκθεση...απ´ότι καταλαβαίνω όλες αυτές οι περιπτώσεις είναι, τελικά, στην κρίση μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.