Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική δρομική τοιχοποιία πάχους 10 εκ. + εξωτ. θερμομόνωση 10 εκ.


tsoutis

Recommended Posts

Αξιότιμοι συνάδελφοι, ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για την εξής κατασκευή:

Εξωτερική τοιχοποιία από δρομική οπτοπλινθοδομή πάχους 9 εκ. και εξωτερική θερμομόνωση διογκωμένης πολυστερίνης πάχους 10 εκ..

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από πλευράς θερμομόνωσης λογικά υπερκαλύπτει. Από πλευράς κόστους είναι σίγουρα σχετικά ακριβή λύση. Υπάρχει κάποιο αρνητικό στην όλη κατασκευή; Αφορά στην κατασκευή μονοκατοικίας στην Πελοπόννησο.

Edited by tsoutis
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει μελέτη με ΚΕΝΑΚ για Πελοπόννησο και σου έβγαλε 10 εκατοστά θερμομόνωση ?

Επαναπροσδιόρισε τα δεδομένα της μελέτης σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει μελέτη με κενακ. Αύριο θα μιλήσω με τον μηχανολόγο που μου τις φτιάχνει. Απλώς ήλπιζα σε μια γνώμη ακόμα. Ευχαριστώ για την προσπάθεια να με βοηθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η συζήτηση αφορά , αν η εξωτερική τοιχοποιία είναι αρκετή αν είναι ένα δρομικό 9άρι και έχει γίνει εξωτερική θερμομόνωση . Εγώ νομίζω ότι είναι αρκετή εάν μπεί και κάποιο σενάζ . Τα εσωτερικά φατνώματα που δημιουργούνται μπορεί να είναι ενοχλητικά , αλλά τουλάχιστον κερδίζουμε χώρο .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η συζήτηση αφορά , αν η εξωτερική τοιχοποιία είναι αρκετή αν είναι ένα δρομικό 9άρι και έχει γίνει εξωτερική θερμομόνωση . Εγώ νομίζω ότι είναι αρκετή εάν μπεί και κάποιο σενάζ . Τα εσωτερικά φατνώματα που δημιουργούνται μπορεί να είναι ενοχλητικά , αλλά τουλάχιστον κερδίζουμε χώρο .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να δεις και πως θα τοποθετηθούν κουφώματα - ρολλα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για τα κουφώματα - ρολά πρέπει να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η εξωτερική μόνωση αλλά τι γίνεται με την ηχομόνωση?

Και εγώ εκεί έχω καταλήξει αλλά με φρενάρει το οτι η πολυστερίνη (εξιλασμενη ή διογκωμένη) δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό ηχομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.