Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση πάνω ή κάτω από την πλάκα;


mkara

Recommended Posts

Δεν γνωρίζετε ότι ο υαλοβάμβακας όταν είναι εμφανής και απροστάτευτος είναι επικίνδυνος για την υγεία; (ίνες υαλοβάμβακα). Τοποθετείται μόνο σφραγισμένος μέσα σε δομικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

mkara Αν βραχεί η μόνωση, απλά χάνει τις θερμομονωτικές ιδιότητές της. Πρόσεξέ το αυτό. Εγώ θα πρότεινα για την περίπτωση πολυστερίνη ξυλοτύπων ( με τις γραμμές), για να έχεις "εξαερισμό".
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε περιπτωσεις ανεστραμμενης θερμομονωσης πως εξασφαλιζετε τα φυλλα της εξηλασμενης πολυστερινης πριν πεσει το χαλικι ή το ελαφρομπετον?

Με πλαστικα βυσματα μονωσεων ειναι υπερβολη ή μηπως θα γινει σουρωτηρι η πλακα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω να βαλλω 10 βυσματα στο φυλλο.

Ελεγα δυο, να υπαρχουν.

Απλα ειναι και 12εκ η πλακα και δεν θελω να την κανω σουρωτηρι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι ειδικότητά μου, γιατί κάνετε τόσο λεπτές τις πλάκες? Και 100m2 να ήταν το δώμα, αν από 12 γινόταν 16, θα μιλάγαμε για 4 m3 διαφορά.

Και αποφεύγεις όλα αυτά τα προβλήματα:

 

Να τρυπήσω? Σε ποιό σημείο ? Και αν ξετρυπήσω?

 

Δε λέω, μπορεί το 12cm να είναι έπειτα από βελτιστοποίηση της επίλυσης, και να ικανοποιεί όλους τους τυπικούς ελέγχους,

αλλά μήπως πρεπει να λαμβάνεται υπόψη και η πρακτικότητα ?

 

Φιλικά, Γιώργος

 

Terry, γεωύφασμα και χαλίκι θα πρότεινα εγώ.

 

Tanasi: Αυτό που λές για τις ρίγες, ακούγεται πρακτικό για την απορροή των υδάτων. Νομίζω όμως ότι προτιμούν το οροφής, επειδή είναι πιο ανθεκτικό στη συμπίεση.

Link to comment
Share on other sites

Την πλακα δεν την εκανα εγω.

Ειναι 40ετων. :smile:

 

Δεν θα βαλλω χαλικι.

Αν εβαζα επρεπε να κανω πρωτα ρυσεις, στεγανωση και μετα εξηλασμενη χαλικι.

Τωρα θα τα κανω τουμπα.

Link to comment
Share on other sites

@fouks(ωραίοοοο nick),

 

Οι πλάκες εξηλασμενης πολυστερίνης έχουν πολύ καλή αντοχή στην παγωνιά και στην βροχή αλλά όχι στην ηλιακή ακτινοβολία.Η επιπεδότητα και οι διαστάσεις τους μπορεί να αλλάξουν σε συνεχή έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία, κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες.Μέσα σε μόλις 2 μέρες είδα κατι ανάμεσα στο τόξο του Οδυσσέα και την βάρκα του ψαρά να δημιουργείτε και σταματημό να μην έχει σε μια πλάκα πριν το κονίαμα.Κοίτα τις διαστάσεις της εξηλασμένης οροφής και αυτής του ξυλότυπου.Ενώ το πλάτος παραμένει στα 600 mm και για τις 2, το μήκος για την οροφής είναι 1250 mm και του ξυλοτυπου 2500.mm.Επί επικλινούς πλάκας σκυροδέματος με εφαρμογή στον ξυλότυπο θα μπορούσε να τοποθετηθεί αλλά δεν είναι η περίπτωση που συζητάτε.Για την αντοχή στην συμπίεση και οι 2 τηρούν το ΕΝ 826 με διαφορά 50Κpa περίπου(διαφέρει ανάλογα την εταιρεία)σε πάχη 5 εκ περίπου.Κοιτα όμως το λ ,όπως και την αντοχή σε εφελκυσμό ,κατακόρυφα των όψεων για την ξυλοτυπου...Συνήθως έχουν και διαφορετικό συντελεστή ατμοδιαπερατότητας,οπως και μακροχρόνιας απορρόφησης νερού.

Το κάθε υλικό να τοποθετείτε για την χρήση που σχεδιάστηκε και μόνο για αυτή κύριοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.