Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πραγματογνώμων σε δικαστήριο


Recommended Posts

Κάποια περιφεριακά τμήματα του ΤΕΕ, έχουν ορίσει ένα ποσό για οποιαδήποτε πραγματογνωμοσύνη (μεγάλο λάθος κατ΄εμέ)

Στα κεντρικά υπάρχει μια προκαταβολή της τάξης των 700€ (400€ πραγματογνώμονας + ΦΠΑ 92€ + ΤΕΕ 200€).

Η τελική τιμή καθορίζεται απο την εκτίμηση του πραγματογνώμονα, μετά απο συμφωνία με το ΤΕΕ, λαμβάνοντας υπόψη το κοινωνικό έργο !!! ( Το ΤΕΕ δεν συμμετέχδει στο κοινωνικό έργο, παίρνει πάντα + 50% της αμοιβής του πραγματογνώμονα)

Παρεκπιπτόντος την ΕΕΕ πραγματογνωμόνων, που πήγε να ασχοληθεί με το θέμα την έχουν "γραμμένη" κανονικά (όπως και τις άλλες ΕΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε άλλον κόσμο ζω?

αυτό που το βρήκες KF?

Δεν υπάρχει...

π ρ ώ τ η φορά το ακουω

νομίζω πάντως ότι γίνεται πέρα από τις οδηγίες και προδιαγραφές του ΤΕΕ

Ρωτα στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ρωτήσει και έχω διαβάσει και τις προδιαγραφές

σύμφωνα με αυτές πουθενά δεν λέει ότι μπορείς να κάνεις κάποια συμφωνία

μου κάνει μεγάλη εντύπωση

μιλάω πάντα για το κεντρικό ΤΕΕ

αυτό ΔΕΝ υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ρωτήσει και έχω διαβάσει και τις προδιαγραφές

σύμφωνα με αυτές πουθενά δεν λέει ότι μπορείς να κάνεις κάποια συμφωνία

μου κάνει μεγάλη εντύπωση

μιλάω πάντα για το κεντρικό ΤΕΕ

αυτό ΔΕΝ υπάρχει

Σωστά δεν αναφέρει πουθενά για συμφωνία. Αυτό που γίνεται είναι να εκτιμήσει ο πραγματογνώμονας την αποζημίωσή του στο τέλος και να ενημερώσει το ΤΕΕ, το οποίο προσφέροντας "κοινωνικό" έργο συνήθως τη μειώνει. Πάντως αν δεν πληρωθεί και δεν παραλαμβάνεται μπορεί και το έχει κάνει να κυνηγήσει και να πάρει τελικά την αποζημίωση (αυτό είναι απο τα καλά του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, αν διοριστεί από το δικαστήριο μηχανικός για πραγματογνωμοσύνη, δεν κάνει κάποιο προσύμφωνο με τον ιδιώτη για κόστος αλλά πει "θα τα βρούμε" και στο τέλος ζητήσει ένα υπέρογκο ποσό τί γίνεται; Ποιά είναι η διαδικασία; Υπάρχει νόμιμη αμοιβή; Και αν ναι σε ποιά διάταξη θα τη βρω; Ή είναι στην ελεύθερη βούληση του μηχανικού τί θα ζητήσει; Είναι απαραίτητο να γίνει προσύμφωνο; Πώς καλύπτονται και οι 2 μεριές;

Ευχαριστώ πολύ τους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

παιρνει την αποφαση με τα θεματα "αποδειξης"

βλεπει το φακελλο, υπολογιζει το μεγεθος της εργασιας, παιρνει προκαταβολή και....

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύντομη μελέτη της δικογραφίας - εκτίμηση της σπουδαιότητας και του χρόνου απασχόλησης - εκτίμηση αποζημίωσης - ενημέρωση του ενδιαφερομένου - προκαταβολή 50% πριν την όρκιση - εξόφληση πριν την τελική παράδοση,

Δεν υπάρχει "νόμιμη" αμοιβή - Δεν χρειάζεται προσύμφωνο (αν δεν εξοφλήσει δεν την παίρνει). Αν δεν συμφωνήσει απο την αρχή, δεν ορκίζεσαι.

Στην ουσία δεν διαπραγματεύεσαι αλλά ενημερώνεις για την αποζημίωση. Ο δικαστής διαπραγματεύεται την αποζημίωσή του ? Μην ξεχνάς απο τη στιγμή του ορισμού σου είσαι πλέον "τεχνικός δικαστής". Αν δε θέλει "να φύγει να πάει αλλού". Αν θέλεις ενημερώνεις και τις δύο πλευρές για την αποζημίωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η πραγματογνωμοσύνη συνδέεται νομικά με τα επαγγελμ. δικαιώματα;

 

Οι Πολιτικοί Μηχανικοί ΤΕ (οι οποιίοι ουσιαστικά δεν έχουν αυτή τη στιγμή επαγγελμ. δικαιώματα) μπορούν να γίνουν πραγματογνώμονες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντα όμως σύμφωνα με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Διαφορετικά κινδυνεύει να μην γίνει δεκτή η πργμ/σύνη αν την προσβάλλει (και σωστά) κάποιος απο τους αντίδικους

Edited by GPER
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.