Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πραγματογνώμων σε δικαστήριο


Recommended Posts

Εννοώ οτι οαντίδικος που έχει διαφορετική άποψη, μπορεί να ισχυριστεί ότι ο εκτελών την πραγματογνωμοσύνη δεν έχει βάση του νόμου τις ειδικές γνώσεις για το συγκεκριμένο θέμα και συνεπώς να ζητήσει να διαταχθεί νέα πραγματογνωμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

 αυτό (το ότι δεν έχει ειδικές γνώσεις) δεν είναι υποχρεωτικό να το εξετάσει το Πρωτόδικο δικαστήριο

Αν φτάσει όμως η υπόθεση στο εφετείο τότε  ναι

 

και αυτό γιατί γενικά το πρωτοδικείο λαμβάνει υπόψη όλες τις πραγματογνωμοσύνες

είτε προέρχονται από Π.Μ - Α.Μ -Α.Τ.Μ  ΤΕΕ είτε από ιδιώτες Τ.Ε

ακόμη και αν αυτοί δεν διορίστηκαν ΕΠΙΣΗΜΑ ως τεχνικοί σύμβουλοι των αντιδίκων

 

ως ..... (αχ!!...αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει ο όρος που συνήθως αναφέρουν στις αποφάσεις τους, )

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προς οποιονδήποτε έχει γνώση επί του θέματος...

Γράφομαι στον κατάλογο των πραγματογνωμόνων δικαστηρίου του έτους 2014.

1) Θεωρούμαι ορκωτός πραγματογνώμων;

2)Απαιτείται η πιστοποίηση μου ως πραγματογνώμων από κάποιον φορέα ή αρκεί το δίπλωμα πολιτικού μηχανικού και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

3)Καλούμαι να διενεργήσω μια πραγματογνωμοσύνη. Μπορώ να αρνηθώ λόγω φόρτου εργασίας;

 

Link to comment
Share on other sites

1) Οχι αν εννοεις οπως οι ορκωτοι λογιστες.Ομως καθε φορα που διοριζεσαι ορκιζεσαι.Αλλωστε το λεει και η προσκληση του δικαστηριου

2) Οχι αρκει η αδεια ασκησης

3) Ναι υπο προυποθεσεις -να υπαρχει πληρης αιτιολογηση του φορτου.

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι (αλλά ορκίζεσαι όταν αναλαμβάνεις)

2)Όχι (δεν υπάρχει φορέας πιστοποίησης)

3)Ναι (ανεξάρτητα αν είναι άλλος ο λόγος)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την τριτη περιπτωση η επικληση  φορτου εργασιας χωρις αιτιολογια προκαλει πολλες φορες (στη δικη μου υπηρεσια εχει γινει δυο φορες) παρεμβαση του Εισαγγελεα με απειλη την διωξη για απειθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τότε καλύτερα ίσως είναι "τα προσωπικά προβλήματα ή προβλήματα υγείας" γιατί όντως αν ισχυρισθείς σήμερα φόρτο εργασίας τότε θα σε στείλουν κατευθείαν στον ΘΕΟχάρη.....

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έτσι GPER

δεν μπορείς να επικαλεστείς προβλήματα υγείας τόσο εύκολα όσο νομίζεις, εκτός και αν απέχεις από όλες σου τις εργασίες για ικανό διάστημα. Διότι θα σου πουν τώρα πράγματι έχεις πρόβλημα υγείας ή προσωπικό, ξεκίνα σε 1 μήνα να την κάνεια που θα είσαι καλά.... Γενικά δεν αρνείσαι - δεν είναι απλά δουλειά είναι και λειτούργημα όπως καταλαβαίνεις και ορθώς έχουν πολλές φορές παρέμβει και Εισαγγελείς όταν κάποιοι κοροιδεύουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρνηθεί δυο φορές και στην μια ήμουν ο 3ος κατά σειρα που αρνήθηκε...πρόσφατα όχι παλιοτερα και δικαιολογία τον φόρτο με αιτιολόγηση βέβαια, όχι σκέτη αναφορά "φόρτος εργασίας"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.