Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση σε νόμιμο ακίνητο σύμφωνα με την άδεια προσθήκης αλλά όχι την αρχική


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας

Σε ένα διώροφο ακίνητο έχω στα χέρια μου άδεια προσθήκης ορόφου (του 1983) που απεικονίζει και το ισόγειο. Σύμφωνα με τα σχέδια το ακίνητο είναι νόμιμο. Ωστόσο όταν έψαξα να βρω την αρχική άδεια είδα ότι το ισόγειο δεν ήταν αυτό που απεικονίζεται στην προσθήκη. Η αρχική άδεια είναι του 1963. Δεν γνωρίζω εάν έγινε κάποια ενέργεια ανάμεσα στο 1963 και 1983 για να υφίσταται νόμιμα το ισόγειο. Η ύπαρξη της άδειας προσθήκης που απεικονίζει το ισόγειο ως έχει επιτρέπει στην έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας ή πρέπει να ερευνηθεί η νομιμότητα της άδειας του 1983;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω η τελευταία άδεια (δηλαδή αυτή της προσθήκης) ελέγχεται όσο αφορά στην τωρινή κατάσταση. Εννοώ ότι την ευθύνη να ενημερωθεί ο φάκελος την έχει αυτός που βγάζει την άδεια προσθήκης. Μήπως η άδεια του 83 λέει 'προσθήκη ... και αλλαγή κατόψεων' και έχει γίνει ενημέρωση των σχεδίων?? Πάντως εγώ με αυτά που ξέρω θα έλεγχα με βάση την τελευταία άδεια (αυτή της προσθήκης δηλαδή) και αν συμβαδίζουν με την πραγματικότητα τότε θα το θεωρούσα νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας

Σε ένα διώροφο ακίνητο έχω στα χέρια μου άδεια προσθήκης ορόφου (του 1983) που απεικονίζει και το ισόγειο. Σύμφωνα με τα σχέδια το ακίνητο είναι νόμιμο. Ωστόσο όταν έψαξα να βρω την αρχική άδεια είδα ότι το ισόγειο δεν ήταν αυτό που απεικονίζεται στην προσθήκη. Η αρχική άδεια είναι του 1963. Δεν γνωρίζω εάν έγινε κάποια ενέργεια ανάμεσα στο 1963 και 1983 για να υφίσταται νόμιμα το ισόγειο. Η ύπαρξη της άδειας προσθήκης που απεικονίζει το ισόγειο ως έχει επιτρέπει στην έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας ή πρέπει να ερευνηθεί η νομιμότητα της άδειας του 1983;

 

Στο διάγραμμα κάλυψης-τοπογραφικο της εποχής της άδειας προσθήκης, μήπως αναγράφεται για το ισόγειο ότι είναι νομίμως υφιστάμενο με βάση της τάδε άδεια;

Ήταν ευθύνη του ελεγκτή ΓΟΚ της πολεοδομίας για να ζητήσει στοιχεία για τη νομιμότητα του ισογείου και μπορεί πράγματι να τα ζήτησε και να απωλέσθηκαν μεταγενέστερα από το φάκελο της άδειας.

Κατά τη γνώμη μου, αν η κάτοψη του ισογείου έχει αυθαιρεσίες οι οποίες αποδεδειγμένα έχουν πραγματοποιηθεί πρίν την Ο.Α προσθήκης είναι σαν να λεμε ότι η άδεια προσθήκης έχει βασιστεί σε ψευδή στοιχεία.

Αν για τις αυθαιρεσίες του ισογείου μπορείς να αποδείξεις ότι έγιναν μετά την άδεια προσθήκης ορόφου, ενώ το περίγραμμα του ισογείου τηρείται σε σχέση με την άδεια του 63, τότε τακτοποιείς τις επιπλέον αυθαίρετες επιφάνειες κατά τα γνωστά λαμβάνοντας συντελεστή 1 (οικοδομική άδεια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.