Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκαν οι τροποποιήσεις των ΤΟΤΕΕ για ΠΕΑ και ΜΕΑ


nik

Recommended Posts

Εγκρίθηκαν και δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ (ΦΕΚ 1413/Β/30 Απριλίου 2012) οι τροποποιήσεις των ΤΟΤΕΕ 20701 -1/2010, ΤΟΤΕΕ 20701 -3/2010, ΤΟΤΕΕ 20701 -4/2010 για ενεργειακά πιστοποιητικά και ενεργειακές μελέτες.

 

Πηγή: ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ

 

Υ.Γ. Η εφαρμογή τους ξεκινάει από την δημοσίευση του ΦΕΚ αλλά δεν γνωρίζω βέβαια αν πρέπει να αρχίσουμε να τις εφαρμόζουμε δεδομένου ότι δεν έχει βγει νέα έκδοση του προγράμματος ΤΕΕ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από το site του ΤΕΕ:

"Τα κείμενα με τις διευκρινίσεις - προσθήκες των Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1, 3 και 4, έχουν ήδη υπογραφεί και εγκριθεί από τον υπουργό ΠΕΚΑ. Μέχρι το τέλος του Απριλίου θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ, καθώς αναμένεται η έκδοση του σχετικού ΦΕΚ.

Μαζί με την έγκρισή τους και την έκδοση του σχετικού ΦΕΚ, θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ, η νέα έκδοση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ που θα περιλαμβάνει όλες τις τροποποιήσεις. "

 

Επομένως μέχρι να βγει η νέα έκδοση του λογισμικού του ΤΕΕ δεν μπορούμε να τις εφαρμόσουμε.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Η δοκιμαστική έκδοση 1.29 υπάρχει εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak/KENAK_TEST/

οπότε δεν νομίζω να καθυστερήσει πολύ η επίσημη ανάρτηση...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ εγκρίνει και μια ακόμα ΤΟΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ, την ΤΟΤΕΕ 20701−5/2011

 

Έχω αγοράσει τις ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ, θα μου την στείλουν ή πρέπει να την ζητήσω από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak/setup.zip

 

Μέχρι 25/5 το σύστημα θα δέχεται αρχεία και από τις 2 εκδόσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα 2.4 έχει τις στάθμες φωτισμού ανά χρήση.

Μου κάνει εντύπωση που έχει την ισχύ σε W/m² και για κατοικίες. Στις προηγούμενες ΤΟΤΕΕ η ισχύς φωτισμού δεν λαμβανόταν υπ'όψιν στις κατοικίες, για ποιο λόγο έχει αυτή την ισχύ ο πίνακας; Άλλαξε κάτι και πρέπει να υπολογίζουμε και τον φωτισμό στις κατοικίες για την ενεργειακή απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μηπως υπαρχουν οι ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ σε "ξεκλειδωμενη" μορφη pdf για να μπορουμε να βαζουμε σημειωσεις πανω?

Κριμα να τυπωνουμε 500 σελιδες και να γεμιζουμε με χαρτουρα!!!

 

 

ΥΓ.Ηταν πιο ευκολο απο οσο νομιζα. Οποιος θελει ας στειλει πμ!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.