Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιά η διαδικασία κατάθεσης αμοιβής ;


Recommended Posts

Γιατί τόσα δελτία όσες και δόσεις; Όταν πληρώνει με δόσεις, του δίνεις διαφορετική εντολή πληρωμής για να πληρώσει στην τράπεζα την εκάστοτε δόση του προστίμου;

Και αν είναι έτσι (δεν το γνωρίζω αφού δεν έχω κάνει δήλωση με δόσεις) θα πληρώνεσαι κάθε φορά που θα του δίνεις την εντολή πληρωμής της δόσης;

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων, με δόσεις εννοεί την αμοιβή του μηχανικού ότι θέλει ο πελάτης να του την πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αααα έτσι.. λέω και εγώ...

Τότε μια πρόσθεση σε αυτά που ανέφερες. Αν η συνολική αμοιβή είναι μεγαλύτερη από 1500€ τότε οι δόσεις πρέπει να κατατίθενται σε τράπεζα :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ......και κάτι ακόμα. Μιας κ δεν έχω κάνει ποτέ δήλωση στο ΤΕΕ για αμοιβή, αυθαίρετα κλπ, από ό,τι κατάλαβα θα κάνω 2 ηλεκτρονικές δηλώσεις, μία για το αυθαίρετο με 4014 και μία για την αμοιβή όπου λογικά θα πρέπει να υπάρχει επιλογή να μη δείξω την αμοιβή αφού θα είναι κάτω από 1500€....σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις τις εργασίες που θα κάνεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και στην καρτέλα που γράφει "ομάδα έργου" γράφεις την συμφωνηθείσα αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να ρωτήσω σε κωδικό πληρωμής από ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ έκανα μέσω του συστήματος αμοιβών λάθος στο ΦΠΑ (λιγότερα 0.5 ευρώ). Ευτυχώς στην απυ το έκοψα σωστά. Να το διορθώσω με το χέρι ή να το περάσω όπως είναι από την τράπεζα? Αν το διορθώσω υπάρχει περίπτωση να μην το αναγνωρίζει το σύστημα του τεε ότι πληρώθηκε? κανονικά η τράπεζα δεν βγαίνει αυτόματα το φπα το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποχρεούσαι να καταθέσεις την αμοιβή οπότε δε θα δει κανένας τίποτα.Το ΦΕΜ να είναι το σωστό σε μια σωστή ΑΠΥ και δεν υπάρχει άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αν δηλαδή κάνεις ενημέρωση εντολής πληρωμής και την εκτυπώσεις δεν υποχρεούσε να την πάς τράπεζα?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τον Δεκέμβριο του 2012 μια κατάθεση χωρίς ΤΕΕ για αμοιβή αναθεώρησης. Μπάινοντας σήμερα στο σύστημα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ

.........τραπεζικές συναλλαγές αμοιβής βλέπω οτι το σύστημα δεν είναι ενημερωμένο. Γράφει δεν υπάρχουν εγγραφές.

Η προηγούμενη κατάθεση που είχα κάνει ήταν τον Ιούλιο του 2012 και βλέπω ότι το σύστημα την έχει έγκυρη με όλα τα στοιχεία της συναλλαγής.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω μια διαμάχη με έναν άλλο συνάδελφο που με πιέζει για να είναι σίγουρος να κάνω κατάθεση αμοιβής σε όλα τα έργα που μ έχει βάλει για τα τοπογραφικά σε τακτοποιήσεις. Εγώ πάντως του λέω ότι δεν απαιτείται πια και δεν έχω χρόνο να χάνω στην ΕΤΕ. Που να τον παραπέμψω αν το έχει κανείς εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.