Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιά η διαδικασία κατάθεσης αμοιβής ;


Recommended Posts

Πες του ότι οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ (όπως και αυτές του ΤΕΕ πριν καταργηθούν) μπορούν να πληρωθούν ξεχωριστά οπότε δεν υπάρχει πια λόγος για κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πες του ότι οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ (όπως και αυτές του ΤΕΕ πριν καταργηθούν) μπορούν να πληρωθούν ξεχωριστά οπότε δεν υπάρχει πια λόγος για κατάθεση της αμοιβής στην ΕΤΕ.

 

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ της πληρώνεις ξεχωριστά στην τράπεζα Εθνική

ΤΕΕ πριν καταργηθούν πλήρωνες μόνο το ποσό υπέρ ΤΕΕ και όχι όλη την αμοιβή αν το ποσό ήταν κάτω από 1500ευρώ. Στην Εθνική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ της πληρώνεις ξεχωριστά στην τράπεζα Εθνική

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ πληρώνονται και στην τράπεζα Αττικής, που έχει πάντα λιγότερο κόσμο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Χωρίς αμοιβή πια στην τράπεζα, είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέτουμε στην υπηρεσία δόμησης για έλεγχο φορολογικών, αντίγραφο της απόδειξης παροχής υπηρεσιών μας? Εσείς τί έχετε αντιμετωπίσει στις δικές σας πολεοδομίες? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ οφείλει να ελέγξει αν έχουν κατατεθεί εισφορές. Οπότε, δείχνεις το έντυπο του ΤΕΕ στο οποίο φαίνεται η νόμιμη και η συμφωνηθείσα αμοιβή και βάση αυτού ελέγχουν την καταβολή εισφορών. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ επί της νόμιμης και ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια νομοθεσία (που ίσως να μου διαφεύγει), πάνω στην οποία στηρίζεται υπάλληλος της ΥΔΟΜ και μου ζητάει αποδεικτικό πληρωμής των μελετών και απιβλέψεων ή διπλότυπο απόδειξης? Πώς να τον αντιμετωπίσω?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα του πεις να διαβάσει απο το Ν4030 το άρθρο 3 παρ 1γ, και παρ 2. ιδ και αυτός να σου πει που τα γράφει αυτά που σου ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποια νομοθεσία (που ίσως να μου διαφεύγει), πάνω στην οποία στηρίζεται υπάλληλος της ΥΔΟΜ και μου ζητάει αποδεικτικό πληρωμής των μελετών και απιβλέψεων ή διπλότυπο απόδειξης? Πώς να τον αντιμετωπίσω?

Η 1η ερώτηση αφορά την ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ : Επειδή αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με μια υπάλληλο της ΥΔΟΜ, η οποία μου ζητάει (στο στάδιο μάλιστα της Έγκρισης Δόμησης) να της προσκομίσω ολόκληρη την αμοιβή του Τοπογράφου και μέρος της αμοιβής των αρχιτεκτονικών, έχει μήπως αλλάξει κάτι από πέρυσι (που βλέπω ότι έχει γίνει η συζήτηση αυτή) μέχρι τώρα? Διότι εγώ της προσκόμισα μόνο το έντυπο του ΤΕΕ με τις νόμιμες-συμφωνηθείσες αμοιβές και τις κρατήσεις Φεμ και τσμεδε, οι οποίες μάλιστα αφορούν ολόκληρο το ποσό κι ας έχουν κατατεθεί 2 από τις 3 δόσεις από τον ιδιοκτήτη.

 

Η 2η ερώτηση αφορά το ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ : Επίσης κατά την καταβολή της 1ης δόσης ακόμα δεν γνώριζα καν τον ακριβή τίτλο της άδειας ή τί μελέτες αυτή απαιτούσε, μου δόθηκε μια προκαταβολή στο στάδιο της έρευνας ακόμα, οπότε δεν είχα ανοίξει κωδικό έργου στο τεε, μόνο σύμβαση είχε γίνει. Κ έτσι η κατάθεση είχε γίνει με απλό έμβασμα και όχι με το γνωστό πράσινο τριπλότυπο της ΕΤΕ (με τη κόκκινη λοξή σφραγίδα "ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ") και μου λέει τώρα η υπάλληλος να κάνω ανάληψη και κατάθεση σε ταυτόχρονο χρόνο για να της πάω το τριπλότυπο. 

 

Τα ΑΠΥ και το αποδεικτικό της κατάθεσης δεν της φτάνουν? Διαφορετικά θα φανεί ότι εγώ έχω πάρει 2 φορές την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.