Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε εκπαιδευτήριο


Recommended Posts

Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς εάν μπορεί να υπάρξει αλλαγή χρήσης από κτίριο καταστήματος σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης; Το κτίριο βρίσκεται σε γήπεδο εκτός σχεδίου εντός ζώνης και έχει φτάσει ως τα μπετά. Τι απαιτείται;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να ρωτήσεις την διεύθυνση δευτεροβάθμιας της περιοχής σου.Πρόσφατα που είχα κάτι αντίστοιχο για ένα φροντιστήριο μου είπαν ότι δεν ήθελαν άδεια αλλαγής χρήσης αλλά αρχιτεκτονικά και βεβαίωση στατικής επάρκειας.Ρώτα πάντως για σιγουριά.Με τη πολεοδομία δεν ξέρω άμα θα βγάλεις άκρη και τόσο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να γράφει πόσες αίθουσες διδασκαλίας απαιτούνται για δημοτικό; Είναι ανάλογες των τάξεων, δηλαδή 6; Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με συνάδελφο στο Υπ. Παιδείας, ο ιδιώτης επιλέγει αν θα θεωρηθεί η άδεια λειτουργίας του σχολείου σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέτει το ΦΕΚ 1149 / 25.08.2006 "Κριτήρια καταλληλότητας διδακτηρίων για τη στέγαση σχολείων Ιδιωτικής Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης" ή με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων "Οδηγού Μελετών για Διδακτήρια όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης" τον οποίο απαιτείται να ακολουθούν τα δημόσια εκπαιδευτήρια.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι διαφορετικό? Επίσης το κτίριο στο οποίο θα γίνει η αλλαγή χρήσης βρίσκεται σε περιοχή natura που απαγορεύει την αναθεώρηση άδειας με αύξηση όγκου, κάλυψησ όμωσ θέλουμε να κάνουμε κα προσθήκη. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι όπωσ π.χ. να ζητήσουμε κάποια παρέκκλιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Στην προσπάθεια μου να εκδόσω άδεια αλλαγής χρήσης από γραφεία σε εκπαιδευτήριο(ΙΕΚ) συνάντησα το εξής :

Με το παλιό σχέδιο πόλης 1998 επιτρέπεται η χρήση εκπαιδευτηριου στο οικοδ. τετράγωνο. Με το αναθεωρημένο σχέδιο πόλης του 2011 δεν το αναφέρει στα επιτρεπόμενα.Με ένα έγγραφο του 2012 του ΥΠΕΚΑ λέει ότι ισχύουν οι απαγορέυσεις. Η έντυπη απάντηση που δίνει ο δήμος είναι ότι δεν επιτρέπεται η χρήση εκπαιδευτηρίου. Επιτρέπει όμως την συνάθροιση κοινου όπου εντασσονται οι μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας. Θα μπορούσα να εκδόσω άδεια αλλαγής χρήσης από γραφεια σε χώρο συνάθροιση κοινου / μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας. Το δέχεται ο ΕΟΠΠΕΠ για την άδεια λειτουργίας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.