Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

ξενυχτι με πεα???? μαλιστα τα ιδια λολ

το κακο ειναι οτι εχω το 4Μ που δε σαφηνει να παιξεις πολυ σαυτες τις περιπτωσεις

αν ειναι σε πολυ χαμηλο οροφο καμπανα 0

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΟ το ρημάδι το 4Μ!!! Δεν σ' αφήνει να κάνεις τίποτα. Για να βγάλεις π.χ. τη σκίαση που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, θέλει να κάνεις αλχημείες. Όχι που δε γίνεται δηλαδή, αλλά δεν ακολουθείς -στα σίγουρα- το help του λογισμικού. Θα είναι σαν να το κάνεις με χρήση των γνωστών excel. Περισσότερη δουλειά δηλαδή χωρίς λόγο και πάλι θα έχεις αποκλίσεις. Άστο που σου λέω....

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με τους φωταγωγους, παντως, εγω, προσωπικα λαμβανω υποψιν τις σκιασεις ΜΟΝΟ οταν ειναι τελευταιος οροφος

Οταν εχουμε ενα φωταγωγο 1Χ1, στον τελευταιο οροφο εχουμε υψος οριζοντα περι τα 4μ και για καθε επομενο οροφο παμε +3 χονδρικα...

Επομενως, με δεδομενο οτι προβολο δεν εχουμε ενω τα πλευρικα ειναι ιδια για καθε οροφο, οι σκιασεις οριζοντα επηρεαζονται ελαχιστα μιας και η γωνια κλισης που δημιουργειται ειναι ηδη τοσο μεγαλη απο τον προτελευταιο οροφο και κατω, που επι της ουσιας δεν πολυαξιζει να ασχοληθεις.... Οι συντελεστες θα βγουν ομοιοι περιπου για ολους τους οροφους και πολλαπλασιαζομενοι με τους αντιστοιχους θερινους και χειμερινους συντελεστες για πλευρικες σκιασεις, θα δωσει τιμη κοντα στο 0....

Τζαμπα κοπος για αμελητεα σκιαση 10-15τ.μ. συνολικα, περιμετρικα του φωταγωγου, με μεγαλο, ομως, συντελεστη θερμοπερατοτητας (δρομικος τοιχος, ενιοτε επιχρισμενος μονο εσωτερικα)

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες. Μπορεί ο φωταγωγός να είναι τέτοιος και οι προσανατολισμοί τέτοιοι που να δίνει σκιάσεις αξιοπρεπώς μεγαλύτερες από το 0.

Θα μου πεις: <<Αντε και μεταβλήθηκαν τα νούμερα κατά 0,1%>>.

Ναι αλλά <<φασούλι το φασούλι...>> :smile: :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με hkamp,ειναι σημαντικα μεγαλυτεροι απο 0 και δεν επηρεαζεται τοσο απο το υψος του εμποδιου οριζοντα γιατι ουτως η αλλως η α ειναι εξαρχης μεγαλη ,αλλα απο τον προσανατολισμο.....προβολος κατα τη γνωμη μου θεωρειται ο φεγγιτης...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σέβασμο και στον hkamp που πάντα χτυπάει κέντρο στις παρεμβάσεις του, δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου τις ακτίνες του ήλιου να μπαίνουν από οποιοδήποτε παράθυρο σε οποιονδήποτε φωταγωγό στα κέντρα των πόλεων της χώρας που ζούμε. Επίσης η μαυρίλα που έχουν οι τοίχοι κάνουν αστεία και τη συζήτηση για διάχυτο φως, συνεπώς χωρίς πολλά πολλά στους φωταγωγούς πάντα βάζω σκίαση 0.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, αν ο φωταγωγός είναι μικρός τότε ναι.

 

Εχω δει φωταγωγούς 4Χ5 ή 3Χ4 μέτρα. Εκεί ήταν σαν αίθριο. Την διάχυτη ακτινοβολία τότε νομίζω θα την πάρεις υπ όψιν σου. Τι επηρεάζει; Μπορεί και τίποτα. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.