Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

persida.jpg

 

με σταθερά τα πτερύγια

 

θεωρείται ως οριζόντιος πρόβολος άραγε ?

χμ, το ξαναφερνω προς τα πανω, καθοτι πρεπει να ολοκληρωσω την ΜΕΑ μου σιγα σιγα...

θα προτεινατε να το αγνοησω παντελως ?

Ρωτησα την αρχιτεκτονα, και μου ειπε οτι αυτα θα ειναι σταθερα, οπως τα βλεπω στη φωτο

λεω να κανω τη θεωρηση "αφου περναει ο ηλιος - ξεχασε το"

και να τελειωνω, ειναι πολυ μεγαλο το κτιριο για να καθομαι να παιζω με το να σπαω δοκαρακια κτλ, εχω καμια 50αρια παραθυρα...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπολογίσεις τρεις τιμές σκίασης από οριζόντιο πρόβολο και να πάρεις τη μέση τιμή. Μια για μήκος προβόλου ως το εξωτερικό δοκάρι, μια για το μήκος προβόλου ως το μεσαίο και μια για μήκος προβόλου ως το εσωτερικό. Το άθροισμα αυτών δια τρία.

Υποτίθεται ότι για λόγους σκίασης τα βάζει η αρχιτεκτόνισσα. Αν τα αγνοήσεις είναι σαν να ακυρώνεις την αιτιολόγηση του αρχιτεκτονικού σχεδιασμού για την ηλιοπροστασία των ανοιγμάτων.

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο που λες nik ,εγω θα εβαζα πλευρικα εμποδια δεξια αριστερα αποσταση απεναντι τοιχου και υψος για οριζοντα και σαν προβολο το πιθανο στεγαστρο του εμπορικου κεντρου....δηλ.ολα και οτι γινει....γιατι εφοσον βλεπεις χωρις φωτα η σκιαση δεν μπορει να ειναι 0...

 

αν και συμφωνω παντελως με τον χασογκολη ιντζαγκι λολ

( σορρυ φιλε αλλα αμα αναφερεσαι στον PIPPO ..... εσπαγε τα δοκαρια το 94-2005 ετσι τον θυμαμαι )

θα θελα να ρωτησω κατι παραλληλα με την σκεψη σου οτι

αφου βλεπουμε αρα η σκιαση δεν ειναι 0

 

τις σκιασεις το λογισμικο εναντι της ηλιακης ακτινοβολιας

τις υπολογιζει για την αμμεση ή εμμεση ακτινοβολια?

 

να ξερω ποσο θα σπασω το κεφαλι μου δλδ....

 

ή να το ρωτησω αλλιως... το ΟΠΟΙΟ ηλιακο κερδος για το θεαρεστο λογισμικο του ΤΕΕ

ειναι αθροισμα της αμμεσης ΚΑΙ της ΟΠΟΙΑΣ εμμεσης ακτινοβολιας?

 

και με πανσελληνο παλι βλεπουμε λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το άθροισμά τους. Το λέω με το σκεπτικό ότι για οριζόντιες π.χ. επιφάνειες, η ΤΟΤΕΕ γράφει: "Η ελάχιστη τιμή του συντελεστή σκίασης για οριζόντια δομικά στοιχεία πλήρως σκιασμένα από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία είναι 0,3". Οπότε θεωρώ πως λαμβάνει υπόψη και την διάχυτη και την ανακλώμενη ηλιακή ακτινοβολία.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

ναι απλα η σκιαση ποτε ειναι φιλος και ποτε εχθρος

πχ καλοκαιρι φιλος χειμωνα εχθρος

εσυ θες στην ουσια αναλογα την εποχη το ηλικακο κερδος

σε ταρατσες σωστα η εμμεση εχει καποιο νοημα

απλα οπως ειπε και ο ιντζαγκι

σε κατσαριδοαγωγο 0,7χ0,7 στον 1ο ορ 6οροφης

ουτε σε πτυχιακη δε το υπολογιζεις

 

γιατι να ρωτησω κατι? ποσοι απο μας βαζουμε τα δεντρα? και σε τι ποσοστο επι τις εκατο?

εγω πχ τα αγνοω παντελλως καποιες φορες ειναι λαθος οκ

αλλα σε 30τμ τοιχο δε θα σπασω το κεφαλι μου για την μανταρινια

να ταν κανας πλατανος οκ

Link to comment
Share on other sites

OTTO δεν διαφωνώ για το διαμέρισμα που βλέπει σε ....πηγάδι 0,7x0,7. Ούτε και για το πως και πότε πρέπει να αξιοποιείς την ηλιακή ακτινοβολία και την ηλιοπροστασία. Δεν καταλαβαίνω που είναι η διαφωνία. Ρώτησες τι υπολογίζει το λογισμικό και σου απάντησα τι καταλαβαίνω. Προφανώς μια κατακόρυφη επιφάνεια επηρεάζεται από την ανακλώμενη ακτινοβολία, ενώ μια ταράτσα όχι.

Η μανταρινιά είναι αειθαλές δέντρο και την υπολογίζεις χειμώνα-καλοκαίρι :grin:. Και είναι και αρκετά πλατιά για να την αγνοήσεις. Τώρα αν έχεις απέναντι εξαώροφο, παράτα την.

1000158b.jpg

Νερατζούλα φουντωτή είναι αυτή δεξιά και μια χαρά σκίαση προσφέρει το καλοκαίρι στο ισόγειο πίσω της. Γιατί να την αγνοήσω;

Link to comment
Share on other sites

........................

 

τωρα περα απο την πλακα ειναι πολυ φλου η μοντελοποιηση αυτων των εμποδιων, δεντρων πχ

απλα γενικα πολλα πραγματα στηριζονται στην κριση του καθενος και αυτο

ειναι πολυ κακο οταν πας για διαπηστευση......

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δέντρα. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου διατηρητέα δέντρα σε πλατείες δεν υπάρχει περίπτωση να κοπούν, προστατεύονται από νομοθεσία, υπαρχουν στο αρχείο ΕΚΒΥ και αυτά πρέπει να υπολογίζονται. Αυτό περί πλάτανου.

 

Επίσης "δάσος" ολόκληρο πχ το οποίο καλύπτει μια πλευρά μπορείς να το υπολογίσεις. Εδώ τίθενται και άλλα ερωτήματα περί "μόνιμης" σκίασης όπως συμβαίνει στις τέντες (τις οποίες μπορεί εγώ να τις έχω κλειστές όλο το χρόνο μπορεί όμως εσύ να τις έχεις ανοιχτές). Αν το δέντρο το κόψουν τον επόμενο μήνα εσένα αν έρθει να σε ελεγξει κάποιος θα πεις έβαλα 0,3 σκίαση γιατί εδώ πριν υπήρχε ένα δέντρο "ίσα με εκεί πάνω";

 

Οι ΤΟΤΕΕ ρητά αναφέρουν πως ότι δεν αποτελεί μόνιμο σύστημα σκίασης δεν υπολογίζεται. Αν υπάρχει επίσης κάποια κατασκευή η οποία δεν δημιουργεί τις γνωστές σκιάσεις hor,ov,fin το προσεγγίζεις με αυτές γιατί γι αυτές έχεις πίνακες. Το ίδιο ισχύει και για άλλες κατασκευές μη συνεχόμενης σκίασης (περσίδες) ή άλλες κατασκευές διαφορετικού σχήματος που δεν προβλέπονται στις ΤΟΤΕΕ. Πχ ένα δέντρο θα προκαλεί την hor ή/και την fin αλλά όχι την ov εκτός αν θέλετε να γίνω υπερβολικός σε κανένα φοίνικα.

 

Προφανώς ένα δέντρο προστατεύεται από την νομοθεσία ενδέχεται όμως μια δημοτική αρχή να κόψει δέντρα αν είναι γέρικα, να πέσουν σε κολώνες ή υπάρχουν τέτοια θέματα ασφάλειας. Είναι λοιπόν μόνιμο σύστημα; Είναι τυπικό το θέμα και όχι τόσο πόσο χρόνο θα μας φάει να τα υπολογίσουμε ή αν αξίζει να τα υπολογίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όμως έτσι Λάμπρο, είναι σαν να μη λαμβάνεις υπόψη το βιοκλιματικό σχεδιασμό όσον αφορά τη φύτευση. Και το απέναντι κτίριο μπορεί όταν θα έρθουν για έλεγχο, να έχει κατεδαφιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο θέμα αυτό. Εγώ λέω τι αναφέρουν οι ΤΟΤΕΕ. Έχω δει αρκετές διπλωματικές, εργασίες κλπ στο θέμα βιοκλιματικός σχεδιασμός απλά νομίζω υπολογιστικά υπάρχει κενό στον ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.