Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Η επιφάνεια που καλύπτουν τα Φ/Β είναι πλήρως σκιασμένη.

Την υπόλοιπη επιφάνεια ( αν υπάρχει ) την περνάς στη αποκάτω γραμμή με συντελεστή σκίασης κατ' εκτίμηση ανάλογα αν υπάρχουν ψηλά κτίρια ή δένδρα ή απολήξεις κλιμακοστασίων κλπ. ή τίποτα. ( Δεν υπάρχει συγκεκριμένος υπολογισμός )

Link to comment
Share on other sites

Μοναδες σε ΟΛΑ, εκτος κι αν ειναι πυλωτη, οποτε βαζω το ελαχιστο 0,3 σε καλοκαιρι και χειμωνα σε ενα απο τους επιμερους συντελεστες και τα υπολοιπα μοναδα...

Κατ εκτιμηση δεν υφισταται... Αν δε μας βγαλουν τροπο υπολογισμου σκιασεων οριχοντιων επιφανειων αναλογως κλισης και προσανατολισμου, τετοιου ειδους εκτιμησεις ΔΕΝ κανω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω ερχομαι εγω να ρωτησω... Αν ο συντελεστης ειναι 0,6 μετα την προσαυξηση του +0,1 λογω θερμογεφυρων, δηλαδη τελικο 0,5 η 0,6+0,1=0,7?

Ποιος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω 40 τμ ηλιακά δεν μπορώ και να τα αγνοήσω.. έβαλα 0.9 και νομίζω ότι είναι μια αξιοπρεπής προσέγγιση (βασικά ίσα ίσα για να μην το αφήσω 1 που δεν μου πάει!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω ερχομαι εγω να ρωτησω... Αν ο συντελεστης ειναι 0,6 μετα την προσαυξηση του +0,1 λογω θερμογεφυρων, δηλαδη τελικο 0,5 η 0,6+0,1=0,7?

Ποιος ξερει...

 

Πριν την προσαύξηση, το U του τοίχου το οποίο καθορίζει το αν ο σκιασμός παίζει σοβαρό ρόλο στα κέρδη ηλιακής ακτινοβολίας δεν είναι στην πραγματικότητα προσαυξημένο κατά 0.1, εμείς κατά σύμβαση το παίρνουμε προσαυξημένο για να μην κάνουμε ξεχωριστό υπολογισμό θερμογεφυρών, αυτές όμως δεν νομίζω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο στην επίδραση της ακτινοβολίας από τον ήλιο.

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κι εγώ. Αν όμως δεν χρησιμοποιήσεις την επιλογή "Θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων", αλλά κάνεις χειροκίνητα την προσαύξηση του 0.1 [W/(m2K)], το πρόγραμμα μπορεί να "καταλάβει" ότι το πραγματικό U του στοιχείου δεν είναι αυτό που φαίνεται, αλλά μικρότερο κατά 0.1?

Link to comment
Share on other sites

Και τι μας πειράζει αν το καταλάβει ή όχι, αφού τους συντελεστές σκιασμού τους βάζουμε εμείς, ότι θέλουμε βάζουμε. Αν το πραγματικό U<=0.6, τότε βάζουμε σκιασμούς 0.9,0.9,1,1,1,1

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Ή καλύτερα U<=0,6 τότε 1 1 0,9 0,9 1 1 ή ακόμα πολύ καλύτερα: απέναντι σκίαση ότι υπάρχει πραγματικά / 0,9 / 0,9 / 1 / 1

 

Τάδε έφη: help ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, σε σεμινάρια επιθεωρητών από Τσικαλουδάκη-Θεοδοσίου (να ναι καλά ο Akis73), η ύλη των σεμιναρίων και άλλες πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.