Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Δειτε το κομματι της κατοψης που επισυναπτω.

Εγω θελω να παρω πλευρικές σκιασεις για το κομματακι το ανατολικο που εχει διασταση 0.85.

Να προσθεσω οτι είναι κλειστό και απο πάνω(πλακα)οπότε σαν ανοιχτή πλευρά εχει μόνο μια. Οπως το κοιταζουμε αριστερα.

Γι αυτό ρώτησα τι κανω γιατι από το γινομενο προκύπτει μηδεν που σημαίνει πληρως σκιασμένη???

Ποια ειναι η γνώμη σας?

 

Να διορθώσω το προηγουμενο ποστ μου που εγραψα για αδιαφανη επιφανεια κατα λαθος! Η επιφάνεια που εξετάζω είναι διαφανή( μη ανοιγομενη προσοψη)

post-41331-0-56286100-1478074546_thumb.jpg

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα θεωρούσα συντελεστη σκιασης δεξια μεγαλύτερο από 70 μοιρες, και αριστερό όσο βγαινει, ωστε ο συνολικός συντελεστης σκιασης απο πλευρικά εμπόδια να ειναι μεγαλύτερος του 0. Η λογική του 0 είναι μόνο για τους ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τοίχος απέναντι από την εξεταζόμενη όψη έχει πάχος 0,20 μ., θα θεωρούσα :

1. Σκίαση ορίζοντα σε απόσταση 1,03 μ., ύψους όσο ο τοίχος απέναντι.

2. Σκίαση από οριζόντιο πρόβολο μήκους 1,03 μ.

3. Πλαϊνή σκίαση μόνο από δεξιά μήκους 1,03 μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με την αντιμετώπιση του nick_61, για τη συγκεκριμένη περίπτωση.

Τα του προηγούμενου μηνύματος, τα έγραψα έχοντας στο μυαλό μου μια εικόνα ενός τοίχου μεγάλου μήκους, π.χ. >5μ., με πλευρική προεξοχή από τη μια πλευρά μεγάλου ύψους, απέναντι εμπόδιο μεγάλου ύψους και σε μικρή απόσταση και πλάκα ή ο θεός να την κάνει διαφανή, επικάλυψη από επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα έχω και άλλη ερώτηση :mrgreen:

 

Στο σχέδιο που επισυνάπτω για παράδειγμα θέλω να υπολογίσω για το τμήμα ΑΒ (1,15) της όψης τη πλευρική σκίαση από δεξιά.

 

Τι κάνω? Υπολογίζω μόνο το κομματι των 2,75 του ομορου κτίσματος στα δεξια?

Υπολογίζω και το 3,50 και το υπολογίζω χώρια μιας και οι αποστάσεις του 2,75 και του 3.50 από το μεσο του ΑΒ είναι διαφορετικές? και μετα? :confused:

 

Πως υπολογίζετε τέτοιες περιπτώσεις?

pdf.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως είναι τοποθετημένα τα κτίρια σου και αυτή η πόρτα για την οποία θες να βρεις τη σκίαση που βλέπει ακριβώς (λογικά σε μπαλκόνι σε ακάλυπτο ή κάτι τέτοιο) αλλά αν αυτές οι διαστάσεις δεξιά είναι τοίχοι τότε προφανώς από δεξιά έχεις πλήρη σκίαση και είσαι στη μεγαλύτερη δυνατή γωνία του πίνακα. Με απλά λόγια, βλέπεις εσυ να περνάει φως από κάπου δεξιά; Γιατι εγώ όχι...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τοίχος απέναντι από την εξεταζόμενη όψη έχει πάχος 0,20 μ., θα θεωρούσα :

1. Σκίαση ορίζοντα σε απόσταση 1,03 μ., ύψους όσο ο τοίχος απέναντι.

2. Σκίαση από οριζόντιο πρόβολο μήκους 1,03 μ.

3. Πλαϊνή σκίαση μόνο από δεξιά μήκους 1,03 μ.

Σκίαση οριζόντιου προβόλου γιατί 1.03 και όχι 1.13;

 

Edit. Α δεν είδα ότι γράφετε ότι ο τοίχος έχει 20cm πάχος. Τώρα πρόσεξα ότι το 1.13 είναι μέχρι τη μέση του τοίχου. Παρδόν.

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

η ισόγεια μονοκατοικία υψους 3.20  είναι σε ακάλυπτο

 

Απο δεξιά συνορευει  με τμήμα όμορης κατοικιας μήκους 2.75 (υψους 7 μ)

Απέναντι εχω στον ιδιο ακάλυπτο μια πολυκατοικία  με τα μηκή που φαινονται στο σκίτσο 2.20 3.50 και 3.00 κ.τ.λ (ύψους 10 μ)

 

Σα πλευρική σκίαση δεξιά δηλαδή παίρνω πλήρη σκίαση?

Αφού δε περνάει φως από τα δεξια πάνω απο τα 7 μ του μήκος 2.75 και πάνω απο τα 10 μ του μήκους 3.50?

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.