Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινόχρηστος χώρος


Recommended Posts

Eγω δεν συνάντησα περίπτωση αλλαγής απο πράσινο σε... Οικοδομήσιμο.  Γιατί να αγωρασει κάποιος "πλατεία" και να μπει σε όλη αυτή την δικαστική περιπέτεια που σίγουρα θα κρατήσει πολλά χρονια;;;; Στο τέλος θα χαίρεται ο φίλος μας ο Δημητρης!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα πώς ξαναζεστάθηκε το θέμα...Δεν ξέρω αν προχώρησε εν τέλει η αγοραπωλησία καθώς αφορούσε συγγενή (πωλητής) ο οποίος

είναι επίσης μηχανικός. Εμένα με συμβουλεύτηκε καθότι ώς νεότερος θα έμπαινα στον κόπο να το ψάξω.

Πληροφοριακά μιλάμε για περιοχή στην οποία αν και όποτε εφαρμοστεί το ρυμοτομικό σχέδιο πρέπει να κατεδαφιστεί

το 60-70% του δομημένου ιστού! Διότι ο μελετητής σε χωριό κτισμένο απο το 1000 θεώρησε σωστό να κόψει δρόμους 10-12μ αδιαφορόντας

για την υπάρξη σπιτιών. Λες και αυτούς θα τους αποζημιώσει το ΔΝΤ... Τελος πάντων, στην περιοχή γίνονται γενικά ρυθμίσεις 

του 4495 σε ρυμοτομούμενα που υπάγονται στην εξαίρεση του 89 2. (μη απαλλοτροιωμένα με εμπράγματα δικαιώματα κλπ κλπ) καθώς δεν υπάρχει Π.Ε. Δεν υπάρχει όμως σωτηρία...

Τωρα στο ερώτημα γιατί κάποιος να αγοράσει πλατεία η απάντηση είναι τα εξής. Η εν λόγω πλατεία σήμερα είναι χωράφι. Και μάλιστα καλλιεργήσιμο. Και τα 

χωράφια εχουν ζήτηση σήμερα. Τωρα αν και όποτε γίνει πλατεία έχει ο Θεός....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει! Εμείς γράφουμε, για ένα θέμα, χωρίς να γνωρίζουμε την περιοχή . Τις περισσότερες φορές γίνεται μια περιγραφή 3- 4 αράδες ..... Και αν πούμε και καμία "κουβέντα" παραπάνω γινόμαστε κακοί. Αν ειναι  τώρα να βάζουμε καλαμπόκι για αρκετά χρονια η κρεμμυδάκια ( αρέσουν και στον Δημήτρη) γιατί να μη πουληθεί;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 20/9/2018 at 12:04 ΜΜ, nbr said:

Eγω δεν συνάντησα περίπτωση αλλαγής απο πράσινο σε... Οικοδομήσιμο.  Γιατί να αγωρασει κάποιος "πλατεία" και να μπει σε όλη αυτή την δικαστική περιπέτεια που σίγουρα θα κρατήσει πολλά χρονια;;;; Στο τέλος θα χαίρεται ο φίλος μας ο Δημητρης!!!

κ εγώ αυτό πίστευα οτι δεν αλλαζει χρηση προς το δυσμενεστερο, αλλα τελικα στο κανόνα χωράνε πολλές εξαιρέσεις...

υπομνημα....

"καταργημένος ΚΧ-ΚΒ"

Region capture 8.png

Region capture 7.png

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.