Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Υπάρχει αυθαίρετο το οποίο είναι αποπερατωμένο ως το στάδιο των τοιχοποιϊών. Για να συνεχίσει ( νόμιμα ) πλέον τις εργασίες, θεωρώ ότι πρέπει να πάρει Εγκριση από την Πολεοδομία. Σύμφωνα και με την απόφαση ''καθορισμός δικαιολογητικών για την χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών της παρ. 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011'' (ΦΕΚ Δεύτερο, αρ. φύλλου 43/20-1-2012) ορίζονται "Εργασίες Επισκευής" και ''Εργασίες Αποπεράτωσης'' .

 

Η ερωτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει συνάδελφος που να μας ενημερώσει για το πως ''λειτουργεί'' η συγκεκριμένη διαδικασία?? Δηλ. έρχεται ελεγκτής δόμησης??- περνάμε από επιτροπές αυθαιρέτων?? κ.λ.π. Ευχαριστώ

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

αστέριε

δεν εξέδωσα κάποια άδεια αποπεράτωσης

 

σύμφωνα όμως με το άρθ 4 του ΦΕΚ 43/20-1-12 ναι απαιτείται Ε.Δ

από επιτροπή αυθαιρέτων ή ΕΠΑΕ γιατί να περνάς;

Link to comment
Share on other sites

αστέριε

δεν εξέδωσα κάποια άδεια αποπεράτωσης

 

σύμφωνα όμως με το άρθ 4 του ΦΕΚ 43/20-1-12 ναι απαιτείται Ε.Δ

από επιτροπή αυθαιρέτων ή ΕΠΑΕ γιατί να περνάς;

Σ'' ευχαριστώ για την απάντηση. Για την ''επιτροπή αυθαιρέτων'' ρώτησα μήπως απαιτείται, επειδή είναι αυθαίρετο. Απ'' ότι βλέπω θα΄΄χει ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που κατάλαβα:

1. Πρέπει να εχει περαιωθεί η διαδικασία (άρα να έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο)

2. Καταθέτεις φάκελλο αδείας στην πολεοδομία, με αμοιβές και όλα τα δικαιολογητικά ( και εγκρίσεις φορέων κατά περίπτωση )

3. Ερχεται Ελεγκτής Δόμησης.

4. Και αν διαπιστώσει και κάτι άλλο?? Μπλέξιμο.

Ασε που, αφού, είναι αυθαίρετο καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αστέριος έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση οικοδομής με ο.α. και θέλω να τακτοποιήσω με τον 4014 έναν ημιυπαίθριο. Η οικοδομή είναι στο στάδιο των τοιχοποιϊών και θέλω να προχωρήσω σε άδεια αποπεράτωσης, το θέμα είναι τι μελέτες και τι αμοιβές θα υποβάλω; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αστέριος έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση οικοδομής με ο.α. και θέλω να τακτοποιήσω με τον 4014 έναν ημιυπαίθριο. Η οικοδομή είναι στο στάδιο των τοιχοποιϊών και θέλω να προχωρήσω σε άδεια αποπεράτωσης, το θέμα είναι τι μελέτες και τι αμοιβές θα υποβάλω; ευχαριστώ.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά φοβάμαι ότι πάει με τον ν. 4030 και θα απαιτηθούν όλες οι μελέτες ( αρχ., στατ, ΗΛΜ, ΚΕΝΑΚ) και μάλλον θα έρθει Ελ. Δομ. Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση αδεια προσθηκη α οροφου το 2009 και εχουν γινει καποιες υπερβασεις δομησης .Στην οικοδομη εχουν γινει εξωτερικοι χρωματισμοι, ηλεκτρολογικα, υδραυλικα , πληρη επιχρισματα , και απομενουν τα εξωτερικα κουφωματα , δαπεδα και ειδη υγιεινης.Στην πολεοδομια που ρωτησα μου ειπαν να κανω στην ρυθμιση για τις υπερβασεις και μπορω να προχωρησει τις εργασιες αφου η αδεια ειναι σε ισχυ ,ουσιαστικα βαζοντας τα κουφωματα , θεωρειται οτι εχει αποπερατωθει και μπορει να παει να θεωρησει την αδεια για ρευμα.

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.