Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


GDplus

Recommended Posts

On 23/12/2020 at 3:42 ΜΜ, Panagiotis_H said:

Βεβαίως και μπορεί να συνδεθεί αυτός ο ρυθμιστής αφού είναι χαμηλής

Πώς όμως θα βάλεις την ηλεκτροβάνα διακοπής? Η ηλεκτροβάνα μπορεί ή δεν μπορεί να μπει πάνω στον εύκαμπτο?

Γι αυτό θα καταφύγεις αναγκαστικά σε μπάρα με δικτυάκι μικρό (το έχω κάνει αυτό που περιαγράφεις σε κατάστημα κρεοπωλείο που έβαλε κοτοπουλιέρα). Δηλαδή έβαλες μόνο εύκαμπτο όχι μικρό σταθερό σωλήνα? Περιέγραψέ μου σε παρακαλώ τι έκανες σε εκείνη την περίπτωση.

Οπότε θα βάλεις: ρυθμιστή υψηλής, χαμηλής, ηλεκτροβάνα, ανεπίστροφη, φίλτρο ... Η σειρά είναι στάνταρ?

Όταν λες αντεπίστροφη μήπως εννοείς αυτόματη βαλβίδα διακοπής υπερπίεσης? Γιατί αντεπίστροφη δεν λέει στον Κανονισμό και επίσης με ποιόν τρόπο η πίεση στη μεριά της συσκευής θα γίνει μεγαλύτερη από αυτήν στη μεριά της φιάλης?

Επίσης ούτε για φίλτρο λέει κάτι ο Κανονισμός. Μια καταλληλότερη θέση τοποθέτησης του φίλτρου θα ήταν πριν τον ρυθμιστή για να τον προστατεύει.

Άρα προτείνεις φιάλη - εύκαμπτος - μπάρα - εύκαμπτος - συσκευή.

Αν μπορούσες να μου πεις με ναι ή όχι αν μπορεί να μπεί η ηλεκτροβάνα πάνω σε εύκαμπτο μεταλλικό σωλήνα?

Επίσης η ανίχνευση εκρηκτικών μιγμάτων και η διακοπή παροχής είναι υποχρεωτική μόνο αν έχουμε αμιγές προπάνιο, σωστά? Από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι βάζουν κι ας μην έχουν μόνο προπάνιο.

Ο χώρος μου έχει πολύ μεγάλο όγκο και αερίζεται καλά, μου φαίνεται πως ο ανιχνευτής μου δεν θα ενεργοποιηθεί ποτέ ακόμα κι αν υπάρξει διαρροή.

Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για τη συμμετοχή!

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτροβάνα δεν μπαίνει στον εύκαμπτο σωλήνα

Εγώ έφτιαξα ένα μικρό δίκτυο, που αποτελείται από τα βασικά μόνο μέρη, που στην ουσία είναι τα ίδια σε όλα τα δίκτυα (μικρά - μεγάλα)

Συλλέκτης, ρυθμιστής υψηλής, ηλεκτροβάνα, ρυθμιστής χαμηλής, ανεπίστροφη, φίλτρο, βάνα, μανόμετρα

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚ

Πριν από το μπλοκ αυτό είναι οι εύκαπτοι σωλήνες που δίνουν οι φιάλες προς το συλλέκτη, και μετά από αυτό είναι οι εύκαμπτοι σωλήνες που δίνουν προς την κατανάλωση ή προς σταθερό δίκτυο χαλκοσωλήνα

Τώρα, βάζουμε και ότι άλλο θες.

Βαλβίδα προστασίας από υπερπίεση, πλήκτρο emergency stop από μέσα, εξτρά μανόμετρα... ότι άλλο θες βάζεις

Το φίλτρο είναι κάτι φτηνό και το βάζουμε

Όπως και η ανεπίστροφη για ασφάλεια...

Όταν έχεις υγραέριο ή προπάνιο (που στην πραγματικότητα είναι κατά 99% το ίδιο, το προπάνιο είναι λίγο πιο δυνατό) βάζεις και ανιχνευτή υγραερίου

Αν σε παίρνει, βάλε 2 κατά ελάχιστο (για ασφάλεια, αν δε δουλέψει ο ένας)

Ο ανιχνευτής τοποθετείται στα πιθανά σημεία διαρροής, συνδέσεις φιαλώνή καταναλώσεων, και πάντα χαμηλά.

Αν υπάρξει διαρροή, θα ενεργοποιηθεί, είναι ευαίσθητος!

Ο σκοπός της ύπαρξης του ανιχνευτή, είναι για ενεργοποιηθεί και να κόψει την παροχή αν χρειαστεί.

Αν το κατάστημα λειτουργεί θα είναι κάποιος εκεί, θα ακούσει το σφύριγμα του ανιχνευτή, θα μυρίσει τη διαρροή, θα ενεργήσει γενικότερα. Αν όμως το κατάστημα είναι κλειστό, ή δεν είναι κάποιος παρών, και υπάρξει διαρροή, τότε πώς θα αεριστεί ο χώρος? (άρα ο πιο σοβαρός λόγος που μπαίνουν οι ανιχνευτές είναι γιατί πολλοί εστιάτορες ενώ τους λέμε να κλείνουν κάθε βράδυ την βάνα έξω στις φιάλες, δεν το κάνουν, με αποτέλεσμα να υπάρχει πίεση στο δίκτυο. Και αφού το μαζαγί είναι κλειστό - και δεν αερίζεται - μόνο ο ανιχνευτής θα σε σώσει.

ΥΓ

Θυμήσου: υπογράφεις για κάτι πολύ σοβαρό (ΥΓΡΑΕΡΙΟ) μην κάνεις κάτι που δεν πρέπει!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, μια γενική απορία:

Ο συντάξας το τεχνικό υπόμνημα φέρει κάποια ευθύνη σε περίπτωση μη υλοποίησης της εγκ/σης υγραερίου με βάση τα αναφερόμενα στο υπόμνημα? Πιστεύω πως όχι με βάσει την παράγραφο 3.1.1 του Κανονισμού

"Οι εγκαταστάσεις υγραερίου της κατηγορίας 0 δεν απαιτούν αδειοδότηση. Σε κάθε όμως περίπτωση θα πρέπει να τηρούνται οι σχετικές απαιτήσεις του παρόντος κανονισμού με ευθύνη του καταναλωτή."

On 28/12/2020 at 9:05 ΠΜ, Panagiotis_H said:

ΥΓ

Θυμήσου: υπογράφεις για κάτι πολύ σοβαρό (ΥΓΡΑΕΡΙΟ) μην κάνεις κάτι που δεν πρέπει!

 

EDIT:

Τεχνικό υπόμνημα και τεχνική περιγραφή ανιχνευτών-συστήματος διακοπής είναι ενιαίο τεύχος ή ξεχωριστά?

Ευχαριστώ!

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα σε άλλο ποστ για την ευθύνη.

΄Αλλοι συνάδελφοι το λένε τεχνικό υπόμνημα, άλλοι αλλιώς...

Εγώ το λέω Τεχνική περιγραφή υγραερίου (την έχω ανεβάσει) και Συμπληρωματική υγραερίου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα το σχόλιό σας κατά πόσον η εγκ/ση είναι κατασκευασμένη σωστά-ποιοτικά και ασφαλής?

Δεν έχω προγενέστερη εμπειρία και άρα μέτρο σύγκρισης και καθώς το θέμα είναι σοβαρό από άποψη ασφάλειας σας παρακαλώ να μου πείτε.

Το ότι μέρος του δικτύου των χαλκοσωλήνων τρέχει σε κρυφό δυσπρόσιτο σημείο κοντά σε κινητήρες ψυκτικών θαλάμων το θεωρώ μεγάλο μείον ποιά είναι η άποψή σας?

Επίσης ο κατασκευαστής είναι ψυκτικός, αμφιβάλω αν έχει άδεια εγκαταστάτη υγραερίου..

Επίσης αν κρίνω από την κατάσταση μερικών εξαρτημάτων αυτά πρέπει να αγοράστηκαν μεταχειρισμένα διότι φαίνεται να είναι σε κακή κατάσταση και χωρίς φυσικά τα όποια συνοδευτικά πιστοποιητικά προβλέπει ο Κανονισμός Υγραερίου 31856.

Για κατηγορία 0 ο μηχανικός-υπογράφων τη μελέτη πυροπροστασίας και το τεχνικό υπόμνημα υγραερίου (ανιχνευτές-ηλεκτροβάνες) φέρει ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά στην εγκατάσταση?

Θα με βοηθήσουν πολύ οι απαντήσεις σας, καλό Σαββ/κο.

20210218_140655-min.jpg

20210218_140707-min.jpg

20210218_140918-min.jpg

20210218_140959-min.jpg

20210218_141025-min.jpg

20210218_141041-min.jpg

20210218_141643_01-min.jpg

20210218_141710-min.jpg

20210218_141704-min.jpg

20210218_140856-min.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά

1. Συμπεραίνω πως το δίκτυο (οι φιάλες) θα μπουν σε υπόγειο? - ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Αν όχι, ΟΚ

2. Το δίκτυο είναι κατασκευασμένο πολύ ερασιτεχνικά - έως κακά. Χαλκοσωλήνα - ένωση με εύκαμπτο πορτοκαλί... δεν είναι σωστό.

3. Στη συσκευή τα δύο κίτρινα (δεξιά - αριστερά) είναι χαμηλής. Το μεσσαίο είναι υψηλής. Δεν θα δουλέψει σωστά.

ΓΕΝΙΚΑ

Η μπάρα - συνδεσμολογία γενικά είναι πολύ λιτή και όλη η δουλειά δεν είναι άρτια

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ,

  1. Όχι δεν είναι σε υπόγειο
  2. Πως θα έπρεπε να είναι η ένωση χαλκοσωλήνα-εύκαμπτο?
  3. Σε τι επηρεάζει η αντοχή της σωλήνας (αν είναι ΥΠ ή ΧΠ) στο αν δουλέψει σωστά ή όχι. Διαφορετικός συντ/ής τριβής -> πτώση πίεσης? Στην αναχώρηση της κάθε σωλήνας υπάρχει διακόπτης και το κάθε μάτι μπορεί να δουλέψει αυτόνομα.
  4. Στο σημείο σύνδεσης της φιάλης είναι ο ρυθμιστής ΥΠ με πίεση εξόδου 200-500mbar. Μετά είναι η ηλεκτροβάνα και μετά ο ρυθμιστής ΧΠ με πίεση εξόδου 22-50mbar. Ξέρεις τι είναι το εξάρτημα που σημειώνω στη φώτο? Φϊλτρο αλουμινίου?
  5. Φέρει ευθύνη ο μηχανικός για το πως κατασκευάστηκε? Η μόνη ανάμιξή μου ήταν στο Τεχνικό υπόμνημα υγραερίου στα πλαίσια της πυροπροστασίας.
  6. Για το ότι μέρος του δικτύου των χαλκοσωλήνων τρέχει σε κρυφό δυσπρόσιτο σημείο κοντά σε κινητήρες ψυκτικών θαλάμων ποιά είναι η άποψή σου?
  7. Υπάρχουν 2 ανιχνευτές χωρίς πίνακα. Ο ένας παίρνει ρεύμα από τον άλλον?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

φίλτρο.jpg

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

1. ΟΚ

2. Υποτίθεται ότι μετά τη μπάρα με τους ρυθμιστές κλπ φεύγει μια χαλκοσωλήνα αερίου πιστοποιημένη και πάει στις συσκευές χωρίς ενώσεις ή οτιδήποτε άλλο

3. Όλα τα λεγόμενα είναι για το πώς πρέπει να είναι μια σωστή τεχνικά και λειτουργικά εγκατάσταση αερίου.

Αν υπάρχει απόκλιση, θα δουλέψει, αλλά όχι σωστά

4. Ναι, είναι φίλτρο γραμμής

5. Να ξέρεις πως πάντα φέρεις ευθύνη για αυτό το οποίο υπογράφεις. Τί υπέγραψες? Ότι το δίκτυο, σωληνώσεις μπλα μπλα είναι κατασκευασμένο έτσι όπως δείχνεις στα σχέδια, και χρησιμοποιείς σωλήνες αερίου, ανιχνευτές κλπ.

Αν γίνει κάτι, και γίνει έλεγχος, θα βρουν ότι κάπου έχει αποκλίνει από τα σχέδια και τα σκαριφήματα? Αν ναι, μην υπογράφεις. Αν θεωρείς ότι χρήζει διόρθωσης και το βράδυ δεν θα κοιμάσαι, μην υπογράφεις. Αν νομίζεις ότι το παίρνεις πάνω σου και θες να εξυπηρετήσεις έναν πελάτη, υπέγραψε.

6. Δεν θα στεκόμουν σε αυτό... σωστότερο είναι η εμφανής τοποθέτηση των σωληνώσεων του δικτύου αερίων

7. Ναι, είναι ΟΚ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.