Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


Recommended Posts

Δίκιο έχετε για την χρησιμότητα του ανιχνευτή απλά αν κάποιος θέλει να είναι στο όριο της νομιμότητας να ξέρει που είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ανιχνευτής υγραερίου απαιτείται στο χώρο των φιαλών (είναι εγκατεστημένες εσωτερικά του κτιρίου) μόνο ή και σε κάθε συσκευή που χρησιμοποιεί υγραέριο;

Link to comment
Share on other sites

Στις φιάλες δεδομένου ότι είναι εγκατεστημένες κοντά στις συσκευές. Στην περίπτωση που έχει δίκτυο για να φτάσεις στις συσκευές από το ΦΕΚ δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ για να σου απαντήσω με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ανιχνευτής υγραερίου απαιτείται στο χώρο των φιαλών (είναι εγκατεστημένες εσωτερικά του κτιρίου) μόνο ή και σε κάθε συσκευή που χρησιμοποιεί υγραέριο;

 

Αν ο χώρος φιαλών είναι μη αεριζόμενος (σπάνια περίπτωση), ναι χρειάζεται και εκει και επίσης χρειάζεται και ηλεκτροβάνα πριν το κολλεκτέρ.

 

Για τις συσκευές, ναι υποχρεωτικά απαιτείται 1 ανιχνευτής ανα 2συσκευές, αν η απόσταση σύνδεσης των 2 συσκευών, είναι μικρότερη απο 1,0 μ

 

Αν είναι > απο 1 μ, τότε απαιτούνται 2 ανιχνευτές, μια για κάθε συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που βάλω πάνω από 4 ανιχνευτές συνολικά χρειάζεται σύστημα πυρανίχνευσης; Με καλύπτει το σύστημα τοπικής εφαρμογής wet chemical;

Link to comment
Share on other sites

Αν τοποθετουνται πάνω απο 3 ανιχνευτές υγραερίου, τότε θα σου ζητήσουν σίγουρα σύστημα πυρανίχνευσης...

 

Τουλάχιστον σ΄εμένα το έχουν ζητήσει στις υπηρεσίες της περιοχής μου (Ν. Μάκρης-Κορωπίου-Μαρκοπούλου) + Ολυμπιακό στάδιο

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μελέτη πυρασφάλειας, σε εστιατόριο και μου ζήτησαν να βάλω το υγραέριο έξω, μου ζήτησαν μία τεχνική έκθεση με τις αποστάσεις ασφαλείας που απαιτούνται και με τις απαιτήσεις σε σχέση με τις οδεύσεις διαφυγής και τα τραπεζοκαθίσματα που βρίσκονται έξω (στον ίδιο χώρο είναι και οι φιάλες σε απόσταση 1,5 m. από αυτά).

Έχει κανείς ιδέα τι ακριβώς θέλει; σε σχέση περισσότερο με τα τραπεζοκαθίσματα.

Επίσης τώρα που είναι οι φιάλες έξω πρέπει να βάλω ανιχνευτή και μέσα και έξω. Δεν υπάρχει πίνακας ανίχνευσης υγραερίου. Πώς θα συνδέσω τους δύο ανιχνευτές με την ηλεκτροβάνα και με το σύστημα F για τη διακοπή του υγραερίου; 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το σχεδιο σε autocad σε αρχείο dwg ή σέ κάποιο άλλο είδος αρχείου ή σκανάρισε το σε pdf ή σε jpeg και κάνε Χρήση ΠλήρουςΕπεξεργαστή Κειμένου και ανέβασε το μέσω Επισυνάψτε Αρχεία - Αναζήτηση - Επισύναψη Αρχείου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.