Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο τεχνικό υπόμνημα για υγραέριο κατηγορίας "Ο"


GDplus

Recommended Posts

@Panagiotis_Hσε ευχαριστώ.

ΟΚ κατανοητά τα όσα λες, μόνο στο θέμα της ευθύνης κωλύομαι.

Αφού είναι κατηγορία 0, δεν θέλει μελέτη εγκ/ης υγραερίου ούτε επίβλεψη πως μπορεί να βρει ευθύνη ο μηχανικός-υπογράφων μόνο την πυροπροστασία? Εννοώ δεν ζητήθηκε σε κανένα στάδιο υπεύθυνη δήλωση ότι η εγκ/ση κατασκευάστηκε σύμφωνα με τον Κανονισμό Υγραερίου ή με το Τεχνικό υπόμνημα πως θα αναζητηθεί ευθύνη στον μηχνανικό.

Δεν είμαι ευθυνόφοβος απλά είχα συστήσει μάστορα που τον ξέρω ότι κάνει άριστη δουλειά κι όμως ο ιδιοκτήτες πήρε τον δικό του.

Τελευταία ερώτηση:

Σε τέτοιου είδους μικρές εγκ/σεις γενικά από τους κατασκευαστές γίνονται δοκιμές στεγανότητας και αντοχής πριν παραδοθούν?

Capture.JPG

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι όλα είναι μια χαρά πλην του ατυχήματος. Ούτε εγώ είμαι ευθυνόφοβος, όμως σε κάθε τί που υπογράφουμε, πρέπει να είμαστε σίγουροι. Αν το έφτιαχνες εσύ το δίκτυο και ήταν δική σου δουλειά, ας έπαιρνες την ευθύνη. Αν θες να την πάρεις πάρτην, απλά γενικά πρέπει να είμαστε πιο σφιχτοί γιατί αν γίνει κάτι πχ ένα ατύχημα με το υγραέριο, όταν θα γίνει αυτοψία ή έρθει κάποιος πραγματογνώμονας, να είσαι σίγουρος ότι εσένα θα δώσουν όλοι. Το Μηχανικό. Όχι το γκαζά. Εσύ φαίνεσαι πως το έφτιαξες, το μελέτησες, το έλεγξες, το ενέκρινες. Όλοι οι άλλοι θα πουν εγώ δεν ξέρω, πήρα μηχανικό και τον πλήρωσα, ορίστε και η σφραγίδα του, ορίστε και η δουλειά του. Άντε εσύ να αποδείξεις ότι δεν το έφτιαξες εσύ, ότι του το είπες κλπ. Ο γκαζάς δεν φαίνεται πουθενά, ενώ εσύ υπέγραψες.

Εγώ, εδώ και λίγο καιρό (γιατί κι εγώ στην αρχή εξυπηρετούσα) δεν υπογράφω κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος (εφόσον είναι αλλουνού δουλειά γκαζά ως εγκατάσταση και όχι δική μου). Εξηγούμαι στον πελάτη πως δεν το υπογράφω, ας έρθει άλλος συνάδελφος να το υπογράψει να πάρει άλλος την ευθύνη αν δω ότι κάτι είναι τόσο λάθος. Ότι θα έρθει η Πυροσβεστική κλπ και θα το δει και θα μας κάνει παρατήρηση, και μπλα μπλα. Βέβαια, όλοι συμμορφώνονται, αλλά θα τύχει κι ένας που δε θα συμμορφωθεί.

Επειδή θα σου ξανασυμβεί αυτό, κοίτα πώς θα το διαχειριστείς από εδώ και στο εξής.

Δε σου λέω να μην υπογράψεις, σου λέω να είσαι πολύ πολύ προσεκτικός όσον αφορά το υγραέριο.

'Η μπορείς να το εξηγήσεις στον πελάτη σου, πως η δουλεία δεν είναι και για διαφήμιση. Να του δώσεις να καταλάβει πως και εκείνος θα τα χρησιμοποιεί.

Α, αν οι φιάλες είναι σε εσωτερικό χώρο, θέλει και οπές αερισμού. Τις έχει?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ,

η φιάλη είναι μέσα και υπάρχει ένα άνοιγμα αερισμού 20x50cm περίπου ψηλά στα 2+ μέτρα. Ξέρω θα έπρεπε να υπάρχει και ένα ακόμα χαμηλά κοντά στο δάπεδο.

Ναι οκ κατανοητά αυτά που λες αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως θα βρει μπελά ο μηχανικός αν κάτι πάει στραβά με το υγραέριο αφού δεν έχει υπογράψει κάποια ΥΔ ορθής εκτέλεσης, τήρησης κανονισμού κλπ. κλπ.

Σε τέτοιου είδους μικρές εγκ/σεις γενικά από τους κατασκευαστές γίνονται δοκιμές στεγανότητας και αντοχής πριν παραδοθούν?

Επίσης οι ανιχνευτές out of the box είναι έτοιμοι ή πρέπει να ρυθμιστούν στην επιθυμητή συγκέντρωση που θα ανιχνεύουν?

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι γίνεται ένα ατύχημα. Στο υγραέριο. Ή κάπου αλλού.

Έρχονται Αστυνομία, Πυροσβεστική κλπ

Τί βλέπουν?

1. Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας. Υπάρχει? Είναι όλα σύμφωνα με τα σχέδια και τη μελέτη?

2. Λειτουργούν όλα καλώς? δηλ έστω ότι οι ανιχνευτές ή κάτι άλλο δεν είναι εκεί που πρέπει ή δε λειτουργεί σωστά, θα φανεί.

Σε αυτή την περίπτωση, φέρει ευθύνη ο ιδιοκτήτης. ΑΛΛΑ, θα ρίξει την ευθύνη και στο μηχανικό που ΜΕΛΕΤΗΣΕ, ΕΠΙΒΛΕΨΕ και ΥΛΟΠΟΙΗΣΕ την εγκατάσταση. Πώς? Μα, αφού εσύ λες πως δεν υπογράφεις κάτι συγκεκριμένο για υγραέριο? Όμως, τις τεχνικές σου εκθέσεις για το υγραέριο εσύ δεν τις υπέγραψες? Δεν κάνεις ΥΔ πως όλα τα μέσα και μέτρα λειτουργούν καλώς και είναι σύμφωνα με τα σχέδια? Άρα, στην ουσία, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ο τεχνικός επιστήμονας που ανέλαβες να συντάξεις μελέτη, σχέδια κλπ και ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ πως λειτουργεί καλώς βάσει αυτών των τεχνικών περιγραφών που εσύ κατέθεσες.

Λέω για την ΥΔ που καταθέτεις στην Πυροσβεστική όταν είναι να βγει Πιστοποιητικό ΟΚ

Μετά άντε εσύ να πεις ότι δεν το έφτιαξες εσύ...

Εσύ θα σε πίστευες?

Εγώ δεν θα με πίστευα πάντως.

Είναι μια μεγάλη συζήτηση, για αυτό σου είπα πως ειδικά το υγράεριο (πλέον) θέλει πολύ προσοχή και πρόσεχε τί υπογράφεις. Να είσαι σίγουρος πως το δίκτυό σου λειτουργεί καλώς και όπως πρέπει.

Όχι, δοκιμές στεγανότητας με πιστοποίηση κλπ δεν γίνονται σχεδόν από κανέναν. Όμως, ο γκαζάς πρέπει να κάνει έλεγχο καλής λειτουργίας του δικτύου, έλεγχο διαρροών, ορθή λειτουργία των συσκευών κατανάλωσης και των ανιχνευτών - ηλεκτροβάνας.

Όλοι οι ανιχνευτές είναι σεταρισμένοι από το εργοστάσιο. Αν δεις το κάθε εξάρτημα, υπάρχει προσπέκτους μην κάνω και διαφήμιση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Panagiotis_H said:

Έστω ότι γίνεται ένα ατύχημα. Στο υγραέριο. Ή κάπου αλλού.

Έρχονται Αστυνομία, Πυροσβεστική κλπ

Τί βλέπουν?

1. Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας. Υπάρχει? Είναι όλα σύμφωνα με τα σχέδια και τη μελέτη?

2. Λειτουργούν όλα καλώς? δηλ έστω ότι οι ανιχνευτές ή κάτι άλλο δεν είναι εκεί που πρέπει ή δε λειτουργεί σωστά, θα φανεί.

Σε αυτή την περίπτωση, φέρει ευθύνη ο ιδιοκτήτης. ΑΛΛΑ, θα ρίξει την ευθύνη και στο μηχανικό που ΜΕΛΕΤΗΣΕ, ΕΠΙΒΛΕΨΕ και ΥΛΟΠΟΙΗΣΕ την εγκατάσταση. Πώς? Μα, αφού εσύ λες πως δεν υπογράφεις κάτι συγκεκριμένο για υγραέριο? Όμως, τις τεχνικές σου εκθέσεις για το υγραέριο εσύ δεν τις υπέγραψες? Δεν κάνεις ΥΔ πως όλα τα μέσα και μέτρα λειτουργούν καλώς και είναι σύμφωνα με τα σχέδια? Άρα, στην ουσία, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ο τεχνικός επιστήμονας που ανέλαβες να συντάξεις μελέτη, σχέδια κλπ και ΠΗΡΕΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ πως λειτουργεί καλώς βάσει αυτών των τεχνικών περιγραφών που εσύ κατέθεσες.

Λέω για την ΥΔ που καταθέτεις στην Πυροσβεστική όταν είναι να βγει Πιστοποιητικό ΟΚ

Μετά άντε εσύ να πεις ότι δεν το έφτιαξες εσύ...

Εσύ θα σε πίστευες?

Εγώ δεν θα με πίστευα πάντως.

Είναι μια μεγάλη συζήτηση, για αυτό σου είπα πως ειδικά το υγράεριο (πλέον) θέλει πολύ προσοχή και πρόσεχε τί υπογράφεις. Να είσαι σίγουρος πως το δίκτυό σου λειτουργεί καλώς και όπως πρέπει.

Όχι, δοκιμές στεγανότητας με πιστοποίηση κλπ δεν γίνονται σχεδόν από κανέναν. Όμως, ο γκαζάς πρέπει να κάνει έλεγχο καλής λειτουργίας του δικτύου, έλεγχο διαρροών, ορθή λειτουργία των συσκευών κατανάλωσης και των ανιχνευτών - ηλεκτροβάνας.

Όλοι οι ανιχνευτές είναι σεταρισμένοι από το εργοστάσιο. Αν δεις το κάθε εξάρτημα, υπάρχει προσπέκτους μην κάνω και διαφήμιση.

Πηγαίνω λόγω δουλειάς μου (αναγόμωση πυροσβεστήρων) σε πολλά μαγαζιά με υφιστάμενη εγκατάσταση υγραερίου και αντιμετωπίζω πρόβλημα αν δεν είναι σωστή. Αλλά, το λέω με τρόπο στον πελάτη, άλλαξε αυτό, εκείνο, το άλλο, ξέρω πως είναι κόστος, μπλα μπλα, και οι πιο πολλοί συμορφώνονται. Μην κάνεις εκπτώσεις πουθενά, ειδικά στο υγραέριο. Αν δεν είναι σωστό, μην υπογράφεις!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ εδώ και μέρες τη συζήτηση και η απορία μου είναι γιατί πρέπει να υπογράψεις εσύ (ο μελετητής) την καλή λειτουργία και το όλα γίναν καλώς? Εγώ προσωπικά δεν το κάνω αυτό εδώ και πολλά πολλά χρόνια και όχι μόνο για υραέρια αλλά και για πολύ πιο απλά πράγματα. Πριν την κατασκευή ξεκάθαρη διευκρίνηση: αυτός που θα πάρεις να το κατασκευάσει να προσκομίσει και την ΥΔ (και όχι να πάρει τον υδραυλικό της γειτονιάς και μετά να ζητάει από σένα την καλή λειτουργία).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω αναφέρει ότι υπογράφεις για το υγραέριο για να το προσκομίσεις κάπου.

Ξέρω πως για την έκδοση Πιστοποιητικού Πυρασφάλειας απαιτούνται:

1. ΥΔ Ιδιοκτήτη ότι όλα όσα λέει η μελέτη λειτουργούν καλώς

2. ΥΔ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ότι όλα όσα λέει η μελέτη και τα σχέδια λειτουργούν καλώς

3. ΥΔ Πυροσβεστήρων (από πυροσβεστηρά)

4. Μελέτη Ενεργητική

5. Κάτοψη με αποτυπωμένα τα μέτρα και μέσα πυρασφάλειας

6. Τεχνική περιγραφή ΣΤΕ (αν υπάρχει)

7. Τεχνική περιγραφή υγραερίου (αν υπάρχει)

8. Συμπληρωματικά ότι άλλο απαιτείται λόγω χαρτιών ιδιοκτησίας (μισθωτήριο κλπ)

Στην ΥΔ του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ, υπογράφεις πως:

Τηρούνται και λειτουργούν καλώς τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας που προβλέπονται

από την εγκεκριμένη μελέτη πυροπροστασίας και την ισχύουσα κατά περίπτωση νομοθεσία πυροπροστασίας.

ΟΠΟΤΕ: υπογράφεις και για το υγραέριο.

Όπως επίσης όταν θα εκδοθεί το κόκκινο βιβλίο θα υπογράφεις στο πρώτο κουτάκι για το σύστημα ανίχνευσης - ανιχνευτής. δηλ υγραέριο (δίκτυο σωληνώσεις κλπ)

Ε, αυτό δε λέγεται ευθύνη ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ για το υγραέριο?

Άρα, και να μην υπογράψεις κατά την αρχική κατασκευή θα υπογράφεις κάθε χρόνο στον ετήσιο έλεγχο.

Τί γίνεται όμως στο 90% των περιπτώσεων?

Ο ιδιοκτήτης παίρνει έναν γκαζά (υδραυλικό ή οτιδήποτε άλλο) φτιάχνει ένα δίκτυο (καλό, κακό) και θεωρεί πως είναι όλα ΟΚ. Μετά έρχεται ο Μηχανικός και οφείλει να το δεχτεί κατ'αυτόν. Αν η δουλειά είναι σωστή, καλώς, αλλά αν δεν είναι? Και το σωστή δουλειά είναι σχετικό...

Το να κάνεις συζήτηση από πριν με τον ιδιοκτήτη δεν είναι και τόσο απλό πάντα, γιατί Α) μπορεί να είναι υφιστάμενη η εγκατάσταση, Β) μπορεί να πάει ο γκαζάς πριν πουν σε σένα και Γ) το πιο πιθανό ο γκαζάς να μη μπορεί να υπογράψει. Εκεί τί λες? Δεν υπογράφω και φεύγεις? Όχι, προσπαθείς να το λύσεις.

Αν μπορείς (θεμιτό) συνεργάζεσαι με το γκαζά και τουλάχιστον ξέρεις ποιός είναι και τί δουλειά κάνει.

Γι αυτό και είπα από την αρχή, αν δεις ότι η δουλειά ειναι σωστή, ας πούμε πως το υπογράφεις.

Πάντως ανεξάρτητα με το όσα λέμε, πρέπει να δίνεται πολύ προσοχή στο υγραέριο και να ξέρουμε κι εμείς ως Μηχανικοί κάποια βασικά πράγματα.

Αυτό όμως συμβαίνει και στην Πυρανίχνευση... στέλνουν έναν ηλεκτρολόγο να φτιάξει έναν πίνακα ή σύστημα με ανιχνευτές καπνού κλπ και μετά πρέπει να υπογράψει ο Μηχανικός. Θα απαιτήσεις από τον ηλεκτρολόγο να εκδώσει ΥΔ καλής λειτουργίας του πίνακα? Δύσκολο... Οπότε κάνεις ελέγχους εσύ, και αφού βεβαιωθείς ότι λειτουργεί καλώς, υπογράφεις.

Απλά όλα αυτά απαιτούν την ανάλογη προσοχή και τεχνογνωσία.

Και να πληρωθούν!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis_Hκαι @zafsko ευχαρστώ για τη συμμετοχή.

Για να συνοψίσουμε, στην παραπάνω εγκατάσταση δεν υπάρχει απαίτηση για Πιστοποιητικό πυροπροστασίας αλλά τα μέτρα-μέσα τηρούνται με ευθύνη του ιδιοκτήτη.

Εγώ στην Πυροσβεστική πήγα για αρχειοθέτηση:

  • Έντυπο μελέτης
  • Κάτοψη με τα μέσα πυροπροστασίας
  • Τεχνική περιγραφή για τη φούσκα
  • Τεχνικό υπόμνημα υγραερίου και τεχνική περιγραφή για ανιχνευτές-ηλεκτροβάνα
  • Δεν μου ζητήθηκε καμία υπεύθυνη δήλωση τήρησης των μέτρων πυροπροστασίας ή ότι το υγραέριο εγκαταστάθηκε σύμγωνα με το Υπόμνημα και τον Κανονισμό Υγραερίου

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να διασφαλιστώ από άποψη ευθύνης για την δεδομένη εγκ/ση?

Παναγιώτη τι εννοείς εδώ? Υπογράφει ο μηχανικός το Κόκκινο βιβλίο? Νόμιζα μόνο ο πυροσβεστηράς. Συγγνώμη, 1η μου πυροπροστασία γενικότερα.

19 ώρες πριν, Panagiotis_H said:

Όπως επίσης όταν θα εκδοθεί το κόκκινο βιβλίο θα υπογράφεις στο πρώτο κουτάκι για το σύστημα ανίχνευσης - ανιχνευτής. δηλ υγραέριο (δίκτυο σωληνώσεις κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, persepolis88 said:

@Panagiotis_Hκαι @zafsko ευχαρστώ για τη συμμετοχή.

Για να συνοψίσουμε, στην παραπάνω εγκατάσταση δεν υπάρχει απαίτηση για Πιστοποιητικό πυροπροστασίας αλλά τα μέτρα-μέσα τηρούνται με ευθύνη του ιδιοκτήτη.

Εγώ στην Πυροσβεστική πήγα για αρχειοθέτηση:

  • Έντυπο μελέτης
  • Κάτοψη με τα μέσα πυροπροστασίας
  • Τεχνική περιγραφή για τη φούσκα
  • Τεχνικό υπόμνημα υγραερίου και τεχνική περιγραφή για ανιχνευτές-ηλεκτροβάνα
  • Μισθωτήριο και νομιμοποιητικά έγγραφα κτιρίου
  • Δεν μου ζητήθηκε καμία υπεύθυνη δήλωση τήρησης των μέτρων πυροπροστασίας ή ότι το υγραέριο εγκαταστάθηκε σύμγωνα με το Υπόμνημα και τον Κανονισμό Υγραερίου

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να διασφαλιστώ από άποψη ευθύνης για την δεδομένη εγκ/ση?

Παναγιώτη τι εννοείς εδώ? Υπογράφει ο μηχανικός το Κόκκινο βιβλίο? Νόμιζα μόνο ο πυροσβεστηράς. Συγγνώμη, 1η μου πυροπροστασία γενικότερα.

 

 

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Όταν θες να βγάλεις Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας, χρειάζεται να προσκομισθεί ΥΔ Μηχανικού ότι τηρούνται τα μέτρα και μέσα που περιγράφονται στην μελέτη.

Οπότε, στην ουσία παίρνεις ευθύνη για όλα, και για το υγραέριο.

Ανεξάρτητα αν προσκομίσεις αυτή την ΥΔ (γιατί μπορεί να μη χρειαστεί να βγάλεις Πιστοποιητικό), θα πάρει κόκκινο βιβλίο η επιχείρηση. Σε αυτό το βιβλίο κάθε χρόνο υπογράφει σε κάποια κουτάκια ο Μηχανικός, σε άλλα ο ιδιοκτήτης, και σε άλλα ο πυροσβεστηράς.

Οπότε, όπως και να 'χει, θα το βρεις μπροστά σου εφόσον συνεργάζεσαι και μελλοντικά με την επιχείρηση.

Εγώ πχ ως πυροσβεστηράς το συναντώ, γιατί πάω να υπογράψω για τους πυροσβεστήρες στο τελευταίο κουτάκι του κόκκινου βιβλίου, υπογράφω και ως Μηχανικός για το ΣΤΕ ή το υγραέριο.

Συνεπώς παίρνω ευθύνη για τη δουλειά του εκάστοτε γκαζά (αν είναι σωστή έτσι?)

Άρα κάνω και έλεγχο στους ανιχνευτές κλπ

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.