Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη πυροπροστασίας εργοστασίου και αναθεώρηση σε πολεοδομία


Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι,

 

Θελω σας παρακαλω να σας ρωτησω το εξης :

Moυ ζητησανε να δωσω προσφορα για μηχανολογικη μελετη πυροπροστασιας για ενα εργοστασιο και η ζητηση αναφερει αδειουχο μελετητη .Εγω ειμαι κατοχος πτυχιου πολυτεχνειου ,μελετες πυροπροστασιας κανω και παιρνω αδειες απο πυροσβεστικη με δικη μου σφραγιδα .Το εργοστασιο ειναι υφισταμενο εχει ηδη συστηματα πυροπροστασιας αλλα θελει να τα αλλαξει .Εχω την αισθηση οτι θελει μελετη για καταθεση-αναθεωρηση σε πολεοδομια ,το οποιο ακουγεται και λογικο.Το ερωτημα ειναι εγω ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ? Μπορω εφοσον κανω την μελετη να βαλω την σφραγιδα μου και να παω να την καταθεσω στην πολεοδομια ή χρειαζεται και κατι αλλο?

Επισης αφου γινει η μελετη πιθανο να μας ζητησει και εγκατασταση ,που ετσι και αλλιως θα πρεπει να την κανει εφαρμοζοντας την μελετη .Στην περιπτωση αυτη θα χρειαστει επιβλεψη πολεοδομιας με κατι πληρωμες που βγαζουν σε λογαριασμο ? Ειμαι λιγο μπερδεμενος σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μόλις "ξέμπλεξα" από αντίστοιχη περίπτωση για αναθεώρηση αδείας, μιας και στην αρχική άδεια αναγραφόταν ο πρώην Μηχανικός και από την πλευρά του εργοστασίου δεν υπήρχε η δυνατότητα να καλέσουν τον ίδιο.

Στη δική μου περίπτωση -ασχολούμαι με φυσικό αέριο- έπρεπε να καταθέσω μελέτη αερίου και να συμπληρώσω χαρτιά στην ΕΠΑ για αναθεώρηση αδείας. Μόλις λοιπόν πήγαν όλα όπως απαιτεί ο νόμος, έφυγε υπηρεσιακά ο φάκελος προς την Πολεοδομία. Η Πολεοδομία με τη σειρά της δεν έκανε δεκτές τις φόρμες που συμπλήρωσα με το δικό μου όνομα, μιας και στα αρχεία της αρχικής άδειας είχε την υπογραφή του πρώην μηχανικού. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να υπογράψει ο ίδιος μηχανικός (αυτό απαιτείται για αναθεωρήσεις "Α" και τροποποιήσεις "Τ") ο οποίος φαίνεται στην αρχική άδεια, πρέπει να σε ορίσει ο ιδιοκτήτης, να σε δηλώσει στην Πολεοδομία με χαρτί ανάθεσης από τον ίδιο και αποδοχής από σένα και να πάρεις τις αμοιβές σου βάσει νόμου. Αν θέλει και εγκατάσταση μετά, πρέπει να πάρεις και τις αμοιβές λόγω επίβλεψης και εφαρμογής της μελέτης.

Από Πολεοδομία σε Πολεοδομία πάντως μπορεί να υπάρχουν μικρο-αποκλίσεις μπορείς να ρωτήσεις στην Πολεοδομία που ανήκει η αρχική άδεια και ανήκει και το εργοστάσιο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μόλις "ξέμπλεξα" από αντίστοιχη περίπτωση για αναθεώρηση αδείας, μιας και στην αρχική άδεια αναγραφόταν ο πρώην Μηχανικός και από την πλευρά του εργοστασίου δεν υπήρχε η δυνατότητα να καλέσουν τον ίδιο.

Στη δική μου περίπτωση -ασχολούμαι με φυσικό αέριο- έπρεπε να καταθέσω μελέτη αερίου και να συμπληρώσω χαρτιά στην ΕΠΑ για αναθεώρηση αδείας. Μόλις λοιπόν πήγαν όλα όπως απαιτεί ο νόμος, έφυγε υπηρεσιακά ο φάκελος προς την Πολεοδομία. Η Πολεοδομία με τη σειρά της δεν έκανε δεκτές τις φόρμες που συμπλήρωσα με το δικό μου όνομα, μιας και στα αρχεία της αρχικής άδειας είχε την υπογραφή του πρώην μηχανικού. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα να υπογράψει ο ίδιος μηχανικός (αυτό απαιτείται για αναθεωρήσεις "Α" και τροποποιήσεις "Τ") ο οποίος φαίνεται στην αρχική άδεια, πρέπει να σε ορίσει ο ιδιοκτήτης, να σε δηλώσει στην Πολεοδομία με χαρτί ανάθεσης από τον ίδιο και αποδοχής από σένα και να πάρεις τις αμοιβές σου βάσει νόμου. Αν θέλει και εγκατάσταση μετά, πρέπει να πάρεις και τις αμοιβές λόγω επίβλεψης και εφαρμογής της μελέτης.

Από Πολεοδομία σε Πολεοδομία πάντως μπορεί να υπάρχουν μικρο-αποκλίσεις μπορείς να ρωτήσεις στην Πολεοδομία που ανήκει η αρχική άδεια και ανήκει και το εργοστάσιο φυσικά.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση .

Εκ των υστερων μου ειπε ο πελατης οτι θελει να προσθεσει συστηματα πυρασφαλειας(δικτυο sprinkler,μονιμο υδροδοτικο και πυρανίχνευση ) αλλα δεν θελει καταθεση εκ νεου στην πολεοδομια ,τωρα τον λογο δεν τον ξερω.Σιγουρα ομως φανταζομαι αν του συνταξω εγω την μελετη και αργοτερα θελει να την καταθεσει σαν αναθεωρημενη με τον μηχανικο που ειχε κανει την αρχικη ή με αλλον τοτε ουσιαστικα θα πρεπει να δηλωθουν αμοιβες πολεοδομιας στον ιδιο αρχικο μηχανικο με μια ετοιμη μελετη που θα εχει στα χερια του .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.