Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη που άργησα να στείλω κάτι. Για να απαντήσω σε μερικές απορίες που έχετε και από λάθος μου δεν τις ανέφερα. Το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα νότια προάστια. Η μόνωση είναι μέτρια πιστεύω. Δηλαδή έχει πολύ καλή μόνωση στη ταράτσα και οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν τριαρα μόνωση. Την ηλεκτρική ενδοδαπεδια την κοιτάω γιατί έχει εξοικονόμηση χώρου μέσα στο σπίτι και σαν ενδοδαπεδια απ'ότι έχω διαβάσει προσφέρει καλύτερη θέρμανση στο χώρο. Αυτό που δεν ξέρω είναι η κατανάλωση γι'αυτό και ρώτησα εδώ. Εννοείτε πως με ενδιαφέρει η κατανάλωση μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακές ανάγκες κτιρίου σε συνάρτηση των
βαθµοηµερών θέρμανσης (DD)των κατασκευαστικών στοιχείων και του βαθµού απόδοσης της εγκατάστασης ΚΘ.
Qmo = ((UA)tot / η ) * DDmo
όπου
( UA)tot = ∑Uk*Ak +Ugnd*Agnd + ρ*cp*V
και η = Θερµότητα που προσάγεται σε χώρους θερµανσης δια Καταναλισκωμενη ενέργεια

και με απλή αριθμητική μετατροπή σε € βάση κόστος καυσίμου ή ηλεκτρικού

κατά τα άλλα ο τρελός οταν ακουσε την ανακοίνωση στο ραδιόφωνο οτι ενας κινείται στο αντίθετο ρεύμα της εθνικής οδου αναφώνησε, τι μόνο ένας όλοι ανάποδα πάνε

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, astrah said:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0VNMR0KoQRk%3D&tabid=282&language=el1GR 

σελίδα 5 στήλη "Κόστος θερμικής ενέργειας €/kWhth"

σελίδα 7 

Είπα είμαι βλάκας και δεν ξέρω να διαβάζω τεχνικά κείμενα. Σε παρακαλώ να μου υπολογίσεις σε € πόσο κοστίζει η θέρμανση με ηλεκτρική ενδοδαπέδεια το έτος σε ένα σπίτι 100m² κάπου στην Ελλάδα.

@zxgr Για πες μου βαθμοημέρες θέρμανσης κάπου στην Ελλάδα...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Petertzil said:

Συγνώμη που άργησα να στείλω κάτι. Για να απαντήσω σε μερικές απορίες που έχετε και από λάθος μου δεν τις ανέφερα. Το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα νότια προάστια. Η μόνωση είναι μέτρια πιστεύω. Δηλαδή έχει πολύ καλή μόνωση στη ταράτσα και οι εξωτερικοί τοίχοι έχουν τριαρα μόνωση. Την ηλεκτρική ενδοδαπεδια την κοιτάω γιατί έχει εξοικονόμηση χώρου μέσα στο σπίτι και σαν ενδοδαπεδια απ'ότι έχω διαβάσει προσφέρει καλύτερη θέρμανση στο χώρο. Αυτό που δεν ξέρω είναι η κατανάλωση γι'αυτό και ρώτησα εδώ. Εννοείτε πως με ενδιαφέρει η κατανάλωση μακροπρόθεσμα.

Θέλει πολλές άλλες πληροφορίες η απάντηση που ζητάς πχ έχεις διπλά τζάμια; Αν ναι πόσο είναι το διάκενο μεταξύ τους; Έχει κατασκευαστεί το σπίτι επί ΚΕΝΑΚ και έχει εφαρμοστεί η αντίστοιχη μελέτη; κοκ

Γενικά η ηλεκτρική ενδοδαπέδεια είναι λύση θέρμανσης με πολλά πλεονέκτηματα. Όπως και η ΑΘ, όπως και η κλασσική ενδοδαπέδεια και γενικά όλες οι εμπορικές λύσεις. Δεν ταιριάζουν όμως όλες παντού και σε όλες τι τσέπες.

Η κατανάλωση είναι ένα ερώτημα που όπως βλέπεις δεν απαντιέται εύκολα. Θα ήταν πολύ ωραίο να μπορεί να σου πει κανείς ότι θα σου κοστίσει Χ αλλά εκτός και αν βρεις μέντιουμ-μηχανικό από ένα φόρουμ δεν γίνεται. Αντί να εμπιστευτείς κάποιον άγνωστο από το internet τα € που έχεις στη τσέπη σου καλύτερο θα ήταν να γίνει αυτοψία στο χώρο σου, να του δωσεις τα απαραιτητα στοιχεια, για να σου μπορέσει κάποιος να σου προτείνει υπεύθυνα λύσεις.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

@zxgr

Μην πετάς την μπάλα στην εξέδρα. Εγώ σου είπα έχω ένα σπίτι 100 m² καπου στην Ελλάδα. Άνοιξε όποιες ΤΟΤΕΕ θες και πες μου ποια είναι η κατανάλωση ενός έτους μιας ηλεκτρικής ενδοδαπέδειας σε €.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stayros said:

Είπα είμαι βλάκας

 

θέλω να πιστεύω πως τρέλα πουλάς εξ αρχής... και όχι κάτι άλλο...

είναι κρίμα όμως να πάρεις κανέναν στον λαιμό σου....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

stayros το έχεις κουρασει πολυ το ζήτημα. Θα σε ρωτήσω για άλλη μια φορά με όλη την καλή θέληση.

Μπορείς να μας πεις ΕΝΑ παράδειγμα όπου προτείνεις λύση ενδοδαπέδιας με ηλεκτρική θέρμανση?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.