Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

Πλεονεκτήματα Ηλ. Ενδ. Θέρμανσης.

1.Το πετρέλαιο ανεβοκατεβαίνει σε κόστος. Με το ρεύμα ξέρεις τι θα πληρώνεις σίγουρα.

2. Σε σχέση με τη κλασσική θέρμανση πετρελαίου (με σώματα) υπερέχει ποιοτικά.

3. Γλιτώνεις χώρο στο σπίτι και είναι αισθητικά καλύτερη

4. Είναι πολύ φθηνότερη από την ενδοδαπέδεια με νερό

5.Η κατανάλωση ενέργειας είναι μικρότερη στην ενδοδαπέδεια σε σχέση με την κλασσική θέρμανση πετρελαίου

6. Έλεγχος κάθε δωματίου ξεχωριστά

7. Λιγότερη συντήρηση. Σόρι ΚΑΘΟΛΟΥ συντήρηση

Έχει κ άλλα πλεονεκτήματα αλλά έχω κ δουλειές να κάνω :)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε stayros,

1..αν δεν κανω λαθος η τιμη του ρευματος ειναι συναρτηση και της παγκοσμιας τιμης του πετρελαιου..

2 και 3..η ενδοδαπεδια θερμανση ασχετως αν ειναι με νερο ή ηλεκτρισμο,υπερεχει..

4..αυτο δεν το γνωριζω..σου ειναι ευκολο να μου πεις περιπου ποσο κοστιζει σε ευρω/m2 με φπα..?

5...αυτο επιδεχεται συζητησης...

6..οτι και στην ενδοδαπεδια με νερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σε όλους

 

Έχω πειστεί για τα καλά της ενδοδαπέδιας θέρμανσης και σκοπεύω να εγκαταστήσω ένα ηλεκτρικό σύστημα σε ένα εξοχικο (35τμ). Επειδή έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το πάχος της τσιμεντοκονίας, ώστε να φέρει πλακάκια χωρίς κίνδυνο αποκόλλησης, αλλά και για να μην δίνει την αίσθηση του "κούφιου" θα ήθελα την γνώμη σας.

Από ιστοσελίδες των εταιριών που ειδικεύονται στον χώρο, φαίνεται ότι ένα πάχος 3-5 εκατοστών τσιμεντοκονίας επαρκεί. Εννοώ το πάχος πάνω από την μόνωση (εξηλασμένη πολυστερίνη;) Ακούω όμως και απόψεις που λένε ότι απαιτούνται 6-7 εκατοστά, γιατί έχουν παρατηρηθεί αστοχίες σε μικρότερα πάχη. Αυτό το πάχος μου φαίνεται υπερβολικό (και για λόγους βάρους, αλλά και για λόγους μεγάλης αδράνειας), και ίσως να αφορά ασθενείς τσιμεντοκονίες, αλλά δεν έχω περισσότερες πληροφορίες περί αυτού.

 

Αν μπορούσα θα το ανέθετα σε ειδικό, αλλά τελικά λόγω απόστασης (ορεινό χωριό) και φυσικά λόγω κόστους τελικά θα κάνω την εγκατάσταση μόνος μου.

Προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω αναλογία 1:4 (τσιμέντο/ποταμίσια άμμο) δηλαδή περίπου 400 κιλά τσιμέντο στο κυβικό, αν το υπολογίζω καλά. Επίσης θα βάλω και λίγη ρητίνη για μεγαλύτερη ελαστικότητα (ίσως και ίνες πολυαιθυλενίου;) και φυσικά θα χρησιμοποιήσω μπετονιέρα για να εξασφαλίσω ομοιογένεια. Είναι ακόμα κάτι που μου ξεφεύγει;

 

Πάντως υπαρχει αρκετη δραστηριοτητα με εταιρίες απο Νορβηγια (nexans), Δανία (devi),Γερμανια (dimplex),Γαλλία (noirot), Τσεχία (fenix), Ρωσία (Teploluxe) και δεν ξερω και πόσες ακόμα.

Το θεμα ειναι αν ειναι ολοι τους το ιδιο αξιόπιστοι.

Εχω σκοπό πάντως να τους επισκεφτώ σιγά-σιγά όλους για να παιρνω και ενδεικτικες τιμες και βεβαια θα ενημερωσω και την κοινότητα.

 

Ψάχνοντας, βρήκα και μια Αγγλική εταιρία που μου φάνηκε αξιόποστη εκ πρώτης όψεως. Ήρθα σε συνεννόηση μαζί τους (με e-mail) ήδη και φάνηκαν πολύ εξυπηρετικοί - και πάνω από όλα - πολύ φθηνότεροι από τη Nexans και Devi που επίσης κοίταξα. Η αποστολή των καλωδίων από την Αγγλία δεν παίρνει παρά περίπου 50 ευρώ, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένα καλό που βρήκα σε αυτούς είναι ότι το καλώδιο περιέχει και την επιστροφή, οπότε δεν χρειάζεται να γυρίσεις την άκρη πίσω στον πίνακα. Για δείτε και αυτό λοιπόν:

 

http://www.warmup.co.uk/ ή

http://www.warmup.com.gr/

Link to comment
Share on other sites

φιλε stayros,

1..αν δεν κανω λαθος η τιμη του ρευματος ειναι συναρτηση και της παγκοσμιας τιμης του πετρελαιου..

2 και 3..η ενδοδαπεδια θερμανση ασχετως αν ειναι με νερο ή ηλεκτρισμο,υπερεχει..

4..αυτο δεν το γνωριζω..σου ειναι ευκολο να μου πεις περιπου ποσο κοστιζει σε ευρω/m2 με φπα..?

5...αυτο επιδεχεται συζητησης...

6..οτι και στην ενδοδαπεδια με νερο...

Καταρχήν συγνώμη αλλά τώρα είδα το μήνυμα σου. Έστω και αργά θα σου απαντήσω:

1 Η τιμή του ρεύματος είναι συγκεκριμένη και δεν αλλάζει εύκολα. Τώρα ετοιμάζεται να γίνει μία αύξηση. Το κόστος του πετρελαίου αλλάζει από χρόνο σε χρόνο και συν τις άλλης εξαρτάσε και από το κάθ εφορτηγατζή αν απεργεί η όχι.

2/3 σωστά

4 Όταν ασχολούμουν η ηλεκτρική ήταν πολύ πιο φθηνή. Μετά από τόσα χρόνια δεν έχουν σημασία η τιμές που ήξερα.

5 ΑΠό όσο θυμάμαι ισχύει.

6 Χμμ ναι αλλά όχι ακριβώς. Στην ηλεκτρική έχεις θερμοστάτη σε κάθε δωμάτιο, στην πετρελαίου έχεις την αντιστάθμιση, δηλαδή ένα θερμοστάτη με διαφορικό έλεγχο θερμοκρασίας

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

κανω τις ηλεκτρομηχανολογική μελετες μιας εξοχικης κατοικιας (της οποιας αρχιτεκτονικα και στατικα εχουν εγκριθει)η αρχιτ μελετη δεν οριζει μερος λεβητοστασιου πουθενα καθωσ και η κατοικια δεν εχει υπογειο.σκεφτομουν λοιπον να δειξω στην πολεοδομια οτι το σπιτι θα θερμανθει με ηλεκτρ. ενδοδαπεδια. η μελετη λοιπον αθτη γινεται μεσω 4Μ?τι χρειαζεται να δςσς στην πολεοδομια γιανα εγκριθει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπέρα,

κανω τις ηλεκτρομηχανολογική μελετες μιας εξοχικης κατοικιας (της οποιας αρχιτεκτονικα και στατικα εχουν εγκριθει)η αρχιτ μελετη δεν οριζει μερος λεβητοστασιου πουθενα καθωσ και η κατοικια δεν εχει υπογειο.σκεφτομουν λοιπον να δειξω στην πολεοδομια οτι το σπιτι θα θερμανθει με ηλεκτρ. ενδοδαπεδια. η μελετη λοιπον αθτη γινεται μεσω 4Μ?τι χρειαζεται να δςσς στην πολεοδομια γιανα εγκριθει?

ευχαριστω

 

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν το είδα αργά, αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις με την ECOHEAT SOLUTIONS που είναι επίσημη εισαγωγέας της DEVI Δανίας για να σε βοηθήσουν. Πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ιδέα βρε παιδιά τι επιβάρυνση θα έχει η ηλεκτρική θέρμανση, με συντελεστή 2,90 στην ενεργειακή επιθεώρηση του κτιρίου; Για κάντε τον κόπο να τρέξετε το πρόγραμμα του ΤΕΕ. Ουτε Γ δεν θα πιάνει.

 

Και γιατί να καταναλώνω ρεύμα με COP 1,00 και όχι ρεύμα με COP 3,80 από ένα σύστημα VRV?

 

Aπορώ που το συζητάτε.... Στην ουσία είναι μια αρχαία λύση θερμοσυσσωρευτών

Link to comment
Share on other sites

Αν και πέρασε καιρός από τότε που τέθηκε το θέμα, η ενδοδαπέδια σε ΕΞΟΧΙΚΗ κατοικία είναι πολύ λανθασμένη επιλογή. Ειδικά η ηλεκτρική ενδοδαπέδια - καθώς ούτε για δροσισμό μπορεί να χρησιμοποιηθεί το καλοκαίρι.

 

Η θερμική αδράνεια που παρουσιάζουν τα δομικά στοιχεία, είναι τόσο μεγάλη, που κάποιος που κάνει χρήση Σ/Κ του εξοχικού, δεν θα ζεσταθει ποτέ τον χειμώνα.

 

Αν έχει προοπτική, μελλοντικά να γίνει κύρια κατοικία, τότε ναι αξίζει τον κόπο. Αλλά με την αναμενόμενη αύξηση περίπου 50% του ηλ. ρεύματος στην ερχόμενη τριετία, για ηλεκτρική ενδοδαπέδια ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.