Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι το επιπλέον ύψος του δαπέδου είναι πρόβλημα σε μια κατοικία μικτού ύψους 3,00μ. Δεν έχω αισθανθεί την όποια διαφορά σε γειτονικό μου σπίτι που έχει ενδοδαπέδια.

 

Όταν μιλάμε για ενδοδαπέδια θέρμανση δεν πρέπει να αναφερόμαστε σε εργολαβική κατασκευή.

Το αρχικό κόστος εγκατάστασης είναι αρκετά υψηλότερο και δε νομίζω ότι ένας εργολάβος θα εκτιμήσει το μακροπρόθεσμο οικονομικό όφελος.

Μόνο αν ο αγοραστής επιμένει υπάρχει περίπτωση να μπει ενδοδαπέδια σε εργολαβική κατασκευή.

Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπάρχουν αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα ούτε μία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνο απολητα με το χαρη

απλα πιστευο ακρατα οτι ειναι πιο οικονομικο σε εγκατασταση και μακροχρονια χρηση το συστημα της ενδοδαπεδιας με ρευμα

τιμες συγκριτικες δεν βορω να σου δοσω αν δεν σου κανω μια μελετη για να υπολογισω τις απολειες και το ποσο watt ανα τετραγωνικο βγενει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε σχέση με μία αξιόλογη λύση πετρελαίου (κ όχι κοροϊδία) μία εξίσου αξιόλογη ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση είναι πιο φτηνή στη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειχα δει ότι υπαρχει θεμα για ηλεκτρικη ενδοδαπέδια και εβαλα ερωτημα στο πρωτο θεμα που ειναι γενικό με ενδοδαπέδια.

Τελος πάντων δεν ειχα πρόθεση να κανω διπλό post.

Το ερώτημα μου είναι την εχει βαλει κανεις την ηλεκτρικη ενδοδαπέδια για να μας πει τις εμπειρίες του σαν χρήστης;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μία εταιρεία για ένα σπίτι 110τ.μ. μου προσδιόρισε το κόστος στα 45 ευρώ/τ.μ.

Πώς σας φαίνεται η τιμή αυτή?

 

Επιπλέον, έχει στη κατοχή του κανένας κάποια μελέτη για την απόδοση της συγκεκριμένης εγκατάστασης σε σχέση με το συμβατικό σύστημα και σε σχέση με την ενδοδαπέδια με νερό; Ξέρεις κανένας κανέναν ιστότοπο ή σχετική βιβλιογραφία (όχι παράθεση των site των εταιρειών εγκατάστασης);

 

Τέλος, θα ήταν ενδιαφέρον να απαντηθεί το ερώτημα από το προηγούμενο post του mondomio :

"Το ερώτημα μου είναι την εχει βαλει κανεις την ηλεκτρικη ενδοδαπέδια για να μας πει τις εμπειρίες του σαν χρήστης;"

Link to comment
Share on other sites

κόστος εγκατάστασης είναι.

Όσο για την ισχύ δεν ανάφερε κάτι συγκεκριμένο. Διευκρίνησε πάντως ότι από εφαρμογή σε εφαργμογή (μόνιμη κατοικία - εξοχική κατοικία) διαφέρει το κόστος και μια μελέτη ειναι απαραίτητη (λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Είναι κόστος έτοιμης εγκατάστασης. Η ισχύς αλλάζει ανάλογα με τη χρήση του δωματίου. Στο μπάνιο ας πούμε βάζεις μεγαλύτερη ισχύ από ότι στο διάδρομο. Οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο δε βγάζεις άκρη. Το πετρέλαιο ξαναέγινε φτηνό, αύριο θα είναι πάλι ακριβό κοκ. Πάντως συνδιάζει την οικονομική χρήση μιάς ενδοδαπέδειας πετρελαίου με την εγκατάσταση ελάχιστου εξοπλισμού άρα οικονομικότερη κατασκευή. Σκεφτόμουν να άρχιζα τέτοιες εγκαταστάσεις αλλά άλλαξα αντικείμενο. Πάντως δεν έχω ζήσει σε τέτοιο σπίτι, εχω ακούσει τα καλύτερα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπαρχει αρκετη δραστηριοτητα με εταιρίες απο Νορβηγια (nexans), Δανία (devi),Γερμανια (dimplex),Γαλλία (noirot), Τσεχία (fenix), Ρωσία (Teploluxe) και δεν ξερω και πόσες ακόμα.

Το θεμα ειναι αν ειναι ολοι τους το ιδιο αξιόπιστοι.

Εχω σκοπό πάντως να τους επισκεφτώ σιγά-σιγά όλους για να παιρνω και ενδεικτικες τιμες και βεβαια θα ενημερωσω και την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μερικες ερωτησεις?

 

1.η ηλεκτρικη ενδοδαπεδια θερμανση ,αν θεωρησουμε πως εχει βαθμο αποδοσης 100%,και εφοσον οι αναγκες του σπιτιου ειναι πχ 10kw ανα ωρα,αυτο δεν συνεπαγεται οτι θα καταναλωνουμε και 10kw σε ηλεκτρικη ισχυ?

 

2.αν ναι..τοτε η τιμη των 10kw σε ρευμα με φπα κτλ κοστιζει περιπου 1,4 ευρω...

 

 

3..αν θελω να παραγω την ιδια ισχυ καιγοντας πετρελαιο,τοτε θα καψω περιπου ενα κιλο πετρελαιου,οπου το κοστος του σημερα ειναι 0,50-0,60 λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.