Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντοχής διάτρητου σωλήνα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε να λύσω ένα πρόβλημα.

 

Θέλουμε να τοποθετήσουμε έναν διάτρητο σωλήνα πολυαιθυλενίου Φ250 σε 8 μέτρα βάθος χώματος.

 

Αν θεωρήσουμε ότι το ειδικό βάρος του χώματος που το περιβάλλει είναι 2000kg/m3 και θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε σωλήνα SN8 (8kN/m/m) θα αντέξει;

 

Ποια είναι η μεθοδολογία που πρέπει να ακολουθήσω; Έχω βρει μια μεθοδολογία η οποία είναι πολύ περίπλοκη και μου λείπουν αρκετά στοιχεία.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Θα ήθελα να μου απαντήσουν όσοι έχουν πραγματικά εμπειρία στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και εδώ

 

χρειάζεσαι όμως τα χαρακτηριστικά του εδάφους και ταυτόχρονα διάγραμμα απώλειας τάσεων λόγω οπών για το υλικό από πίνακες αντοχής υλικών.

 

Πολυαιθυλένιο... τι πάχος σωλήνα;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Βρήκα ένα υπολογιστικό εργαλείο εδώ.

 

Το πολυαιθυλένιο Φ250 είναι πάχους 20mm. Όμως υπάρχει μια περίπτωση να χρησιμοποιηθεί πολυπροπυλένιο. Η διαφορά τους στην ακαμψία είναι μικρή σχετικά σύμφωνα με αυτά που βρήκα.

 

Θα εξετάσω τα link που μου έστειλες και θα ενημερώσω για τυχόν πρόοδο, παρ'όλα αυτά με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω να με βοηθάει στο να υπολογίσω την αντοχή του σωλήνα.

Απ' όσο έχω ασχοληθεί τη μεγαλύτερη σημασία για την αντοχή του σωλήνα έχει η κατασκευή του αυλακίου και η γωνία τοποθέτησης του σωλήνα σε αυτό καθώς και το ποσοστό συμπίεσης του χώματος. Τα μέτρα βάθους φαίνονται να έχουν δευτερεύοντα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.