Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

μέχρι και το βάψιμο (εκτός αν το κτίσμα σου, έχει ύψος από το Φ.Ε μέχρι 3.5μ) οπότε πάς μέχρι και σοβάδες

Αυτό επειδή για βάψιμο μέχρι 3.5μ ύψος, δεν χρειάζεσαι σκαλωσιές (ενώ για τα επιχρίσματα χρειάζεσαι σκαλωσιές)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

έστω ότι έχω εκδώσει ο.α. με γοκ και έχω κάλυψει 70% στο οικόπεδο...

θέλω σήμερα να κάνω αναθεώρηση, γίνεται με βάση τον ΓΟΚ ή τον ΝΟΚ??

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα κλιμακοστασιο απο οπλισμένο σκυρόδεμα και θέλω να το κάνω από δομικό χάλυβα

και εναν ημιυπαιθριο χώρο που θέλω να του αλλάξω διαστάσεις διατηρώντας το ίδιο εμβαδόν!

το πρόβλημα είναι ότι ειμαι οριακά κάτω από το 70% κάλυψη και αν πάω με ΝΟΚ αλλάζουν όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εντοπίσει αν έχει απαντηθεί σε άλλο post, γι αυτό θα σας προβληματίσω εδώ:

 

Οικοδομική Άδεια που δεν είχε λήξει την 1.3.2011 και δεν έγινε καμιά εργασία πήρε 3ετή παράταση ισχύος (ν4067, Αρ. 29, παρ 5α).

Απ' ότι φαίνεται, ούτε στην επόμενη 3ετία πρόκειται να γίνει καμιά ανέγερση. Οπότε ο ιδιοκτήτης θα ενδιαφερθεί για εκ νέου παράταση.

Τι παράταση και βάσει ποιάς νομικής διαταξης; Ξανά +3 με ν4067, Αρ. 29, παρ 5α; Και ξανά και ξανά και ξανά;

Για μια τέτοια περίπτωση οικοδομικής άδειας, αναθεώρηση για παράταση ισχύος μοιάζει με ατέρμων βρόγχος. Υπάρχει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα συνάδελφοι. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση αναθεώρηση οικοδομικής άδειας. Ειμαστε στον έλεγχο των φορολογικών και μας ζητήθηκε να πληρώσουμε τις επιβλέψεις για το σημείο που έχει κατασκευαστεί το έργο. Πληρώθηκαν οι επιβλέψεις αλλά δεν προχωράει η αναθεώρηση γιατί ζητήθηκαν ασφαλιστικές ενημερότητες των μηχανικών των επιβλέψεων. Αλλά ένας χρωστάει στο τσμεδε και δεν έχει. Εχει δίκαιο η Υ.Δομ ζητάει αυτό. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εντοπίσει αν έχει απαντηθεί σε άλλο post, γι αυτό θα σας προβληματίσω εδώ:

 

Οικοδομική Άδεια που δεν είχε λήξει την 1.3.2011 και δεν έγινε καμιά εργασία πήρε 3ετή παράταση ισχύος (ν4067, Αρ. 29, παρ 5α).

Απ' ότι φαίνεται, ούτε στην επόμενη 3ετία πρόκειται να γίνει καμιά ανέγερση. Οπότε ο ιδιοκτήτης θα ενδιαφερθεί για εκ νέου παράταση.

Τι παράταση και βάσει ποιάς νομικής διαταξης; Ξανά +3 με ν4067, Αρ. 29, παρ 5α; Και ξανά και ξανά και ξανά;

Για μια τέτοια περίπτωση οικοδομικής άδειας, αναθεώρηση για παράταση ισχύος μοιάζει με ατέρμων βρόγχος. Υπάρχει κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος;

Καλησπέρα, διαβάστε αυτό....

 

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

Άρα στην περίπτωση που αναφέρω, η ήδη αναθεωρημένη (3ετής παράταση) άδεια θα αναθεωρηθεί μετά τη λήξη της για 4 χρόνια παράταση; Σωστός συλλογισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.