Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

Με πολλές πιθανότητες είναι σωστή η σκέψη σου,Αυτό το καταλαβαίνει κανείς γιατί έδωσαν 3χρονη παράταση και στις άδειες που είναι στη δεύτερη τετραετία που σημαίνει 11 χρόνια συνολικής ισχύς.Αρα και αυτές που είναι στην πρώτη 4ετια +τα 3 χρόνια δώρο + τα επόμενα 4 μας κάνουν 11 συνολικά άρα δεν αδικούνται σε σχέση με τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θέλω να κάνω αναθεώρηση σε μια άδεια του 2009. Η αναθεώρηση γίνεται λόγω της αύξησης του αναλυτικού πϋ εργασιών. Δεδομένου ότι, δεν αφορά σε προσθήκη θα γίνει σύμφωνα με τις παλαιές διατάξεις. Το πρόβλημά μου είναι, ότι η Πολεοδομία (ΥΔΟΜ 1) που εξέδωσε την άδεια δεν είναι πλέον η αρμόδια ΥΔΟΜ (ΥΔΟΜ 2) για τον Δήμο στον οποίο υπάγεται το έργο.

Η ΥΔΟΜ 1 επιμένει πως πρέπει εκείνη να εκδώσει την αναθεώρηση, πράγμα που με βρίσκει ανίθετο. Η ΥΔΟΜ 2 μου λέει πως αν καταθέσω αίτηση εκεί, η απάντηση θα είναι πως δεν έχει το φάκελο της άδειας οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Και ούτε δέχεται να κάνει ανασύσταση φακέλου από τον φάκελο ιδιοκτήτη.

 

Τι θα κάνατε στην θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου, αν είναι δυνατόν:

Θέλω να κάνω μια αναθεώρηση αδείας του 2010 για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα, χωρίς να προκύπτουν διαφοροποιήσεις σε όψεις, δόμηση κ.λπ.

Υπολογίζοντας την διαφορά των δύο προϋπολογισμών αυτή προκύπτει αρνητική, που σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν επιβαρύνσεις στα φορολογικά, σωστά;

Θα υπάρξουν εισφορές προς το ΤΕΕ; Αν ναι, πώς τις υπολογίζω αφού δεν υπάρχει προϋπολογισμός; Με βάση τη νόμιμη- ελάχιστη;

Να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής και η συμφωνηθείσα αμοιβή θα είναι η νόμιμα ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί καλημέρα και από εμένα.

Εχω μία άδεια που λήγει τον Ιούλιο του 2013.

Εκδόθηκε τον Ιούλιο του 2009.Εχει εγερθεί το κτίσμα αλλά είναι ημιτελές (περιβάλλοντας χώρος,υπόγειο, πισίνα κά).Το ρεύμα είναι εργοταξιακό το οποίο και αυτό λήγει τον Ιούνιο του 2013.

Οι εργασίες άρχισαν τον Οκτώβριο του 2009 (σφραγίδα αστυνομίας)

Τι γίνεται με το εργοταξιακό?

Πώς θα πάρω παράταση?

Χρειάζεται να αναθεωρήσω την άδεια?

Ισχύει η αυτόματη παράταση?

Θα κάνουν έλεγχο από την πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η αυτόματη παράταση για 3 χρόνια και για την άδεια και για το εργοταξιακό.Αν η ΔΕΗ δε συμφωνεί με το "αυτόματη" τότε κάνε αυτό που λέει η παρακάτω απόφαση

PARATSH ERGOTAJIAKOY REYMATOS APOF 1299 15-6-2012.pdf

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τι ισχύει για το τοπογραφικό σε αναθεώρηση οικ. άδειας του 2011, λόγω αλλαγής επιβλέποντα:

α) πρέπει να γίνει εξ' αρχής και να υποβληθεί τον νεο επιβλέποντα,

β) μπορεί να υποβληθεί όμοιο αντίγραφο του υπάρχοντος (με σφραγίδα του νέου μηχανικού)

γ) δεν υποβάλεται τοπογραφικό

 

ευχαριστώ

 

(οι εργασίες έχουν ξεκινήσει)

Edited by castor_troy
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί συσχετίζεις τον νέο επιβλέποντα με τις υπάρχουσες μελέτες? Κάνεις αναθεώρηση ως προς αλλαγή μελετών και αλλαγή επιβλέποντος?

Η αναθεώρηση ως προς αλλαγή επιβλέποντος απαιτεί τεχνική έκθεση του νεου επιβλέποντος και δήλωση του προηγούμενου με τεχνική έκθεση για το συννομο των εργασιών που έχει επιβλέψει ως την αλλαγή του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

επειδή μου είπαν απο την πολεοδομία Αγ. παρασκευής οτι για τη διαδικασία θέλουν και 2 τοπογραφικά. Ουσιαστικά απο μελέτες δεν αλλάζει κάτι οπότε προσπαθώ να καταλάβω αν όντως απαιτούνται και αν ναι, θα είναι αντίγραφο του παλιού ή καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.