Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

Είναι σωστή η ημερομηνία. Σε όλα τα έγγραφα καθώς και στο άρθρο 29 του ΝΟΚ αναφέρεται η ημερομηνία 1-3-2011.

Η δική σου άδεια είναι μεταγενέστερα εκδοθείσα της 1-3-2011 οπότε το πιθανότερο να μην λάβει παράταση τριετίας. Για πιο σίγουρα κάνε και μια ερώτηση στην ΥΔΟΜ.

Για την αναθεώρηση της άδειας αν δεν έχουν ξεκινήσει εργασίες μέχρι την 1-3-2012, αυτή ακολουθεί τις διατάξεις του ν. 4030

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχει εκδοθει αδεια πριν απο εγκριση ΓΠΣ μπορει να αναθεωρηθει ως προς την αλλαγη της μελετης εφοσον εχει εγκριθει το ΓΠΣ? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

εχω αδεια του 1998 που δεν  πραγματοποιηθηκε παρα μονο το ισογειο.στα μπετα.αφορουσε διοροφη οικοδομη.μετα λογω αναστολης οα εμεινε στα μπετα του ισογειου,μπορει σημερα να ανθεωρηθει για αποπερατωση του φεροντος οργανισμου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος και για τη δική μου περίπτωση. Για διώροφη οικοδομή με υπόγειο και στέγη, με ημ/νια έκδοσης αδείας την 2-3-2007 και ολοκλήρωση του Φ.Ο. εντός της τετραετίας ισχύος της, έχω την εξής απορία:

Θέλει ο πελάτης μου να κλείσει το ισόγειο, δηλαδή να κάνει τις όψεις του ισογείου και ότι προβλέπει η άδεια στο εσωτερικό του ορόφου αυτού. Ποιες είναι οι ενέργειές μου?

Η γνώμη μου είναι ότι σύμφωνα με ΝΟΚ άρθρο 29  [Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.]------πρέπει να ολοκληρώσω όλες τις όψεις και τη στέγη μέχρι τις 31.12.2014,  προκειμένου να ισχύσει ο  Ν 4030 Άρθρο 6, 4γ περί αορίστου χρόνου αναθεώρησης. 

Μετά τις 31/12/2014 αν υπολείπονται κάποιες εσωτερικές εργασίες τότε κάνω αίτηση αναθεώρησης σύμφωνα με τις παλαιότερες διατάξεις.

Στην περίπτωση που δεν ολοκληρωθούν οι όψεις και η στέγη του κτιρίου μέχρι τότε, τότε πάει με το Ν 4030 Άρθρο 6, 4β για 4 χρόνια αναθεώρησης και μέσα σε αυτά κάνω ότι υπολείπεται με αίτηση αναθεώρησης.

Παντως όπως και να χει εγώ από τώρα μέχρι και 31.12.2014  κάνω κανονικά ότι εργασίες θέλω με 48ωρη ενημέρωση της ΥΔΟΜ και ότι χρειάζεται στο ΙΚΑ, σωστά?

 

Μήπως με πιάνει και ο νόμος 4258/14 , άρθρο 11?????

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που εχει εκδοθει αδεια πριν απο εγκριση ΓΠΣ μπορει να αναθεωρηθει ως προς την αλλαγη της μελετης εφοσον εχει εγκριθει το ΓΠΣ? 

Έχει εκδοθεί άδεια για την Α χρήση η οποία φαντάζομαι επιτρέπονταν και τώρα θες να κάνεις αλλαγή χρήσης σε χρήση Β που τότε επιτρέπονταν ενώ τώρα όχι;

Νομίζω πως δεν μπορείς. Δες λιγάκι αν αναφέρει και το ΓΠΣ τίποτα περί αναθεωρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση για το #95:

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με την Πολεοδομία, αφού η άδεια ΔΕΝ είχε λήξει την 1-3-2011  σύμφωνα με ΝΟΚ, άρθρο 29, παράγρ. 5α,---> η ισχύς παρατείνεται κατά 3 έτη, άρα για την περίπτωσή μου έως 2-3-2014. 

Επίσης σύμφωνα με το Νόμο 4258/2014, άρθρο 11, παράγρ. 3---->η ισχύς των οικοδομ. αδειών που λήγουν εντός του 2014 (όπως η δική μου) , 2015 και έως την 29η-2-2016 παρατείνεται κατά 3 έτη, άρα για την περίπτωσή μου έως 2-3-2017.

Δε χρειάζεται να κάνω, μου είπαν, καμία ενέργεια στην πολεοδομία, παρά μόνο αν θέλω να κάνω μία απλή αίτηση προς την ΥΔΟΜ ώστε να έχω σε επίσημο χαρτί την ημερομηνία λήξης της οικοδομικής αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι...

 

Έχω το εξής θεματάκι... Άδεια του 2006 που έχει λήξει το 2010. Στο έργο έχει γίνει μόνο ο σκελετός του κτιρίου και λόγω έλλειψης χρημάτων σταμάτησαν τις εργασίες. Δεν έγινε καμιά αναθεώρηση ως σήμερα. Επίσης έχουν γίνει και 2 αυθαιρεσίες τις οποίες "τακτοποίησα" με το 4178/13. Το εργοταξιακό ρεύμα το κόβουν τώρα.

 

Έρχεται λοιπόν ο ιδιοκτήτης και μου λέει ότι το θέλει το εργοταξιακό ρεύμα χωρίς να έχει βεβαίως χρήματα να συνεχίσει την οικοδομή. Και σας ερωτώ...

 

1) Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνει αναθεώρηση άδειας όπως καταλαβαίνω. Εγώ δεν έχω καμία σχέση με την άδεια, οπότε πέραν από παράταση χρόνου πρέπει να γίνει και αλλαγή μηχανικού. Η άδεια όμως έχει λήξει το 2010. Απλή αναθεώρηση αδείας με αλλαγή μηχανικού χρειάζεται? Και για πόσο χρόνο θα παραταθεί; Το "παράταση επ' αόριστον" ισχύει (εφόσον έχει φτιαχτεί ο φέρων οργανισμός) ή καταργήθηκε?

 

2) Αξίζει να γίνει όλη αυτή η διαδικασία απλά για να κρατήσει το εργοταξιακό ρεύμα; Ξαναλέω πως δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει την οικοδομή στο άμεσο μέλλον...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τον Μάρτιο 2011 εκδόθηκε οικοδομική άδεια για «επισκευές και προσθήκη σε υπάρχουσα κατοικία και κατασκευή νέας κατοικίας» σε οικόπεδο εκτός σχεδίου.

Η έναρξη εργασιών (θεώρηση αστυνομίας) έγινε Σεπτέμβριο 2011.

Κατά την κατασκευή έγιναν οι εξής διαφοροποιήσεις από την ΟΑ:

Η προσθήκη κτίστηκε σε απόσταση 2μ. από την υφιστάμενη οικία (όχι εν επαφή, γιατί ήταν επίφοβη η εκσκαφή συθέμελα με την υφιστάμενη οικία). Το περίγραμμα της προσθήκης άλλαξε λίγο σε σχέση με την ΟΑ.

Το περίγραμμα της νέας κατοικίας επίσης άλλαξε λίγο σε σχέση με την ΟΑ. Όλη η νέα κατοικία κτίστηκε σε μικρή στροφή σε σχέση με την ΟΑ.

Το σύνολο της δόμησης αυξήθηκε κατά 0,50μ2, το σύνολο της κάλυψης μειώθηκε, το σύνολο του όγκου αυξήθηκε αλλά τα στοιχεία δόμησης παραμένουν εντός των επιτρεπόμενων.

Δεδομένου ότι οι εργασίες έγιναν χωρίς να ακολουθούνται οι εγκεκριμένες μελέτες, μπορεί να γίνει αναθεώρηση χωρίς επιβολή προστίμου ανέγερσης?

Κατασκευάστηκε και πισίνα που δεν προβλεπόταν από την ΟΑ για την οποία έγινε και καταγγελία. Ο υπάλληλος που χρεώθηκε την υπόθεση ισχυρίζεται ότι δεν μπορεί να αποφευχθεί για την πισίνα τουλάχιστον, πρόστιμο ανέγερσης.
 

Εντός του οικοπέδου υπάρχει και χώρος ρυθμισμένος με 4178.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής θεματάκι... Άδεια του 2006 που έχει λήξει το 2010. Στο έργο έχει γίνει μόνο ο σκελετός του κτιρίου και λόγω έλλειψης χρημάτων σταμάτησαν τις εργασίες. Δεν έγινε καμιά αναθεώρηση ως σήμερα. Επίσης έχουν γίνει και 2 αυθαιρεσίες τις οποίες "τακτοποίησα" με το 4178/13. Το εργοταξιακό ρεύμα το κόβουν τώρα.

 

Έρχεται λοιπόν ο ιδιοκτήτης και μου λέει ότι το θέλει το εργοταξιακό ρεύμα χωρίς να έχει βεβαίως χρήματα να συνεχίσει την οικοδομή. Και σας ερωτώ...

 

1) Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνει αναθεώρηση άδειας όπως καταλαβαίνω. Εγώ δεν έχω καμία σχέση με την άδεια, οπότε πέραν από παράταση χρόνου πρέπει να γίνει και αλλαγή μηχανικού. Η άδεια όμως έχει λήξει το 2010. Απλή αναθεώρηση αδείας με αλλαγή μηχανικού χρειάζεται? Και για πόσο χρόνο θα παραταθεί; Το "παράταση επ' αόριστον" ισχύει (εφόσον έχει φτιαχτεί ο φέρων οργανισμός) ή καταργήθηκε?

 

2) Αξίζει να γίνει όλη αυτή η διαδικασία απλά για να κρατήσει το εργοταξιακό ρεύμα; Ξαναλέω πως δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει την οικοδομή στο άμεσο μέλλον...

Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αναθεώρηση αδείας "επ αόριστο" εφόσον έπεσαν τα μπετά εντός της πρώτης 4ετίας.Εκεί θα γίνει και αλλαγή επιβλέποντος.

Αν δεν του δώσουν επ αόριστον λόγω μη ολοκλήρωσης των όψεων αλλά 4 χρόνια έως το 2014, τότε θα πάρει άλλα 3 χρόνια παράταση (εως το 2017) από το Ν4258 (για άδειες που λήγουν εντος του 2014)

Το πόσο σημαντικό είναι για τον ιδιοκτήτη το εργοταξιακο ρεύμα το ξέρει αυτός

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.