Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σχεδιάζεται κλιμακοστάσιο που θα εξυπηρετεί σε διώροφο κτίριο:το ισόγειο ζαχαροπλαστείο,την κατοικία του πρώτου ορόφου καθώς και την υπόγεια αποθήκη του ζαχαροπλαστείου. Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος σε ζαχαροπλαστείο και κατοικία, και δεν θα γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.Γνωρίζετε αν ισχύει το άρθρο 11 του ΝΟΚ παράγραφος δ, για τη συγκεκριμένη περίπτωση?

Αρ. 11 παρ δ: Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των

πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου κατοικίας που διαθέτει κοινόχρηστο

κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρθρο 11(ισχείει από 10-7-12) (εντος εγκ.ρυ.σχ) (εκτος εγκ.ρ.σχ-εκτός της παρ 2 και τις παρ 6ιγ,6ιζ,6ιστ για το άρθρο 19) (οικισιμοί χ.εγκ.ρυμ.σχ-εκτός παρ 6ιζ)

Link to comment
Share on other sites

En

Άρθρο 11(ισχείει από 10-7-12) (εντος εγκ.ρυ.σχ) (εκτος εγκ.ρ.σχ-εκτός της παρ 2 και τις παρ 6ιγ,6ιζ,6ιστ για το άρθρο 19) (οικισιμοί χ.εγκ.ρυμ.σχ-εκτός παρ 6ιζ)

 

Το άρθρο 11, από ποιόν κανονισμό είναι? Πρακτικά, πρέπει ναμάθω αν αυτό το κλιμακοστάσιο που ανέφερα παραπάνω θεωρείται κοινόχρηστο ή όχι.

 

ΕΥχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είναι το άρθρο 11 του ΝΟΚ

 

αλλά γιατί να μην θεωρείται κοινόχρηστο;

επειδή δεν κάνεις σύσταση τώρα ή επειδή εξυπηρετεί μόνο την κατοικία του ά ορόφου;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

είναι το άρθρο 11 του ΝΟΚ

 

αλλά γιατί να μην θεωρείται κοινόχρηστο;

επειδή δεν κάνεις σύσταση τώρα ή επειδή εξυπηρετεί μόνο την κατοικία του ά ορόφου;

 

ΕΠειδή είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης, δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και επειδή ουσιαστικά εξυπηρετεί τον ά όροφο και το υπόγειο. (κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αυτή τη στιγμή). Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος ελεγκτής να ισχυριστεί ότι δεν είναι κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

κάνω τον συνήγορο του διαβόλου αυτή τη στιγμή

 

Και για να έχεις δύο συνήγορους ... αν το ζαχαροπλαστείο δε δουλεύει και το πουλήσει σε άλλον ... τότε δεν θα είναι κοινόχρηστο ;

 

Πέρα από το χιούμορ, το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο ...

Link to comment
Share on other sites

vasili

αυτό σε βολεύει;

ε. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ)

Η επιφάνεια έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

vasili

αυτό σε βολεύει;

ε. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ)

Η επιφάνεια έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

 

KANA έχω διαβάσει ολόκληρο το Ν.Ο.Κ. Το μόνο που μου πρέπει να ξεκαθαρίσω είναι αν το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο ή όχι. Το συγκεκριμένο εδάφιο δεν μου κάνει γιατί δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, οπότε μου προσθέτει μόνο 12 τ.μ σε δόμηση.

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός στην πολεοδομία μου είπε ότι δεν είναι κοινόχρηστο το συγκεκριμένο κλιμακοστάσιο. Είπε ότι το τμήμα του κλιμακοστασίου που προσμετράει στην δόμηση, εξυπηρετεί μόνο τον όροφο, άρα δεν μπορέι να θεωρηθεί κοινόχρηστο. Το υπόγειο έτι κι αλλιώς δεν μετράει στην δόμηση. Ξέρετε τί μπορώ να της απαντήσω με βάση την νομοθεσία? Γιατί θα βγω από τα ρούχα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.