Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πάλι ευχαριστώ απεριόριστα @tetris για την ανταπόκριση, ναι είναι από ένα παλιό διάγραμμα που ανήκε όλο το κτίριο σε ένα ιδιοκτήτη. Και γω που το ξαναείδα δεν κατάλαβα γιατί είχαμε σχεδιάσει τότε (2018) τη θέση για αμαξίδιο με αυτό το τρόπο. Μήπως επειδή δεν το θεωρήσαμε κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο;

Edited by theone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/8/2021 at 12:11 ΜΜ, tetris said:

ναι, αλλά ο χώρος ΑΜΕΑ νομίζω πως δεν μπορεί να μπει μπροστά από το ασανσέρ

Ο μόνος περιορισμός είναι η θέση του αμαξιδίου να μην εμποδίζει την όδευση διαφυγής.

Άρα μπορεί να τοποθετηθεί σε όποιο άλλο σημείο του Κ/Χ κλιμακοστασίου

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2021 at 12:20 ΜΜ, theone said:

. Και γω που το ξαναείδα δεν κατάλαβα γιατί είχαμε σχεδιάσει τότε (2018) τη θέση για αμαξίδιο με αυτό το τρόπο. Μήπως επειδή δεν το θεωρήσαμε κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο;

γιατί  το ασανσερ τίθεται εκτός λειτουργίας σε περίπτωση ανάγκης

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Largy said:

γιατί  το ασανσερ τίθεται εκτός λειτουργίας σε περίπτωση ανάγκης

Και τότε σε περίπτωση ανάγκης ποια η σημασία να υπάρχει αναμονή αμαξιδίου, αν ο ανάπηρος δεν μπορεί να φύγει;

Link to comment
Share on other sites

Η ειδική θέση ΑΜΕΑ δεν είναι για την περίπτωση ανάγκης, αλλά για την ανεμπόδιστη κυκλοφορία σε κάθε περίπτωση. Συνεπώς, απαγορεύεται να είναι μπροστά από το ασανσέρ. Το ότι πέρασε η άδεια με αυτό, σημαίνει ότι ο ελεγκτής δεν έδωσε σημασία. Κακώς διότι, σε περίπτωση που συμβεί κάτι, θα είναι συνυπεύθυνος.

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, tetris said:

 Συνεπώς, απαγορεύεται να είναι μπροστά από το ασανσέρ.

καθόλου δεν απαγορεύεται. Το έχω αναλύσει επαναλημμένως με τη πολεοδομία και έχω βγάλει άδεια, οπως και ο συνάδελφος παραπάνω. Το 0,80*1,30 υπάρχει μόνο για σταθμευση αμεα και  μόνο σε περίπτωση ανάγκης (μέχρι να το παραλάβουν οι πυροσβέστες). Μόνη προυπόθεση να μην εμποδίσει την όδευση διαφυγής.  Το ασανσέρ σε περίπτωση πυρκαγιας τίθεται εκτός λειτουργίας.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω ένα κτίριο διαμερισμάτων που η είσοδος στα διαμερίσματα γίνεται από 3 διαφορετικά κλιμακοστάσια (είναι σαν τρία κτίρια με τρεις σκάλες, όπου κάθε κλιμακοστάσιο εξυπηρετεί ισόγειο πρώτο δεύτερο όροφο-δύο διαμερίσματα ανά όροφο). Η χρήση είναι κατοικία μεν αλλά με δυνατότητα να γίνει 3* μη κύριο τουριστικό κατάλυμα.  Η ερώτησή μου είναι αν τα δύο επιπλέον κλιμακοστάσια μετράνε στη δόμηση ή όχι.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αποφύγω να τα κάνω τρία ανεξάρτητα κτίρια γιατί μου ανεβάζει το κατασκευαστικό κόστος (διπλές τοιχοποιίες, υποστυλώματα,κλπ). Το θέμα μου είναι αν, επειδή έχω περισσότερα του ενός κλιμακοστάσια, υπάρχει περιορισμός στον αριθμό τους . Αναφέρει η νομοθεσία 30τ.μ. ανά επίπεδο όμως ορισμένοι συνάδελφοι σε προφορική επικοινωνία που είχαμε μου είπαν πως θεωρούν ότι πρέπει να μετρήσουν αν δεν είναι σε ξεχωριστά κτίρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.