Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

σύμφωνα με την πρώτη γραμμή ΝΑΙ

Αλλά μελέτη τολμάς να κάνεις; εδώ είναι το πρόβλημα;

 

Έχω μια μέλέτη για Αλεξ/λη ισογειο και 4 όροφοι και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό και κάθομαι και χαζεύω εδώ ..

2. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Η δυνατότητα αυτόνομης και ασφαλούς προσπέλασης όλων των κτιρίων από άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα και η εξυπηρέτηση αυτών εξασφαλίζεται με προσβάσιμες οριζόντιες και κατακόρυφες οδεύσεις που αρχίζουν από τη στάθμη του πεζοδρομίου και φτάνουν μέχρι την πόρτα του ανελκυστήρα και τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους των κτιρίων αυτών και αποτελούνται από στοιχεία κατάλληλων προδιαγραφών, όπως ράμπες, αναβατόρια, ανελκυστήρες, με την πρόβλεψη προστατευμένων προσβάσιμων χώρων αναμονής σε περίπτωση έκτακτων αναγκών σε κάθε όροφο σε αναλογία ένας χώρος με μία θέση αμαξιδίου, όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μικρότερος από 200 άτομα, ή 1 χώρος με δύο θέσεις αμαξιδίου όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μεγαλύτερος από 200 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι σε προβληματίζει; Αλλά καλύτερα σε σχετικό θέμα;

 

υ.γ. Καληνύχτα προς το παρών. Πάω να ζεσταθώ έκτακτα :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την πρώτη γραμμή ΝΑΙ

Αλλά μελέτη τολμάς να κάνεις; εδώ είναι το πρόβλημα;

 

Έχω μια μέλέτη για Αλεξ/λη ισογειο και 4 όροφοι (κατοικίες) και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό και κάθομαι και χαζεύω εδώ ..

 

Άρθρο 26 (ισχείει από 4-7-12)(εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλ(οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ-όλο)

Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων

2. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Η δυνατότητα αυτόνομης και ασφαλούς προσπέλασης όλων των κτιρίων από άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα και η εξυπηρέτηση αυτών εξασφαλίζεται με προσβάσιμες οριζόντιες και κατακόρυφες οδεύσεις που αρχίζουν από τη στάθμη του πεζοδρομίου και φτάνουν μέχρι την πόρτα του ανελκυστήρα και τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους των κτιρίων αυτών και αποτελούνται από στοιχεία κατάλληλων προδιαγραφών, όπως ράμπες, αναβατόρια, ανελκυστήρες, με την πρόβλεψη προστατευμένων προσβάσιμων χώρων αναμονής σε περίπτωση έκτακτων αναγκών σε κάθε όροφο σε αναλογία ένας χώρος με μία θέση αμαξιδίου(με τι διαστάσεις :grin: -με αντισ τοιχεία :| , όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μικρότερος από 200 άτομα, ή 1 χώρος με δύο θέσεις αμαξιδίου όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μεγαλύτερος από 200 άτομα.

 

Άντε Faethon να πάω και εγώ o παππούλης ..να ζεσταθώ..

καληνύχτα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη ευχαριστώ

αυτό όμως αναφέρεται σε προσαρμογές που πρέπει να γίνουν σε Δημ Κτίρια

αλλά πέραν αυτού δεν αναφέρει κάτι σχετικά με παρακάτω:

με την πρόβλεψη προστατευμένων προσβάσιμων χώρων αναμονής σε περίπτωση έκτακτων αναγκών σε κάθε όροφο σε αναλογία ένας χώρος με μία θέση αμαξιδίου , όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μικρότερος από 200 άτομα, ή 1 χώρος με δύο θέσεις αμαξιδίου όταν ο πληθυσμός του ορόφου είναι μεγαλύτερος από 200 άτομα

 

τι διαστάσεις θα πρέπει να έχουν;; -αποκλείεται να είναι όσο το αμαξίδιο ΜΟΝΟ-δεν θα είναι και κάτι παραπάνω;;; αλλά πόσο;;;-θα περιβάλλονται από αντισεισμικά τοιχία ΝΑΙ ή ΟΧΙ (έκτακτων αναγκών-σεισμοί -πυρκαγιά κλπ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από το ΦΕΚ που σου είπα είναι ότι για χώρο αναμονής 1 αμαξιδίου λαμβάνουν το 1,5*1,5.Μπροστά από εισόδους ή ασανσέρ αυτο το χώρο θέλουν.Δε νομίζω να θέλουν τοιχία όπως λες γιατί θα το έγραφε.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

αυτό πρώτη φορά νομοθετείται και θεωρώ ότι αποτελεί ως εκ τούτου νέο φασόλι..

υ.γ το διαπιστώνεις εξ' άλλου και από τον προσδιορισμό βάσει πληθυσμού ενώ αυτό που λες είναι γενικό και ανεξάρτητο απ' αυτόν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια νέο φασόλι είναι και είναι μάλλον και μισοκαθαρισμένο.Γιατί δεν δίνουν ολόκληρη την πληροφορία δεν μπορώ να το καταλάβω.Τόσο δύσκολο είναι?Τόσο βιαστικοί είναι (μην γράψω τίποτα άλλο)?

Πάντως θεωρώ ότι ίσως κάπου θα αναγράφεται ο χώρος που καταλαμβάνει ο χώρος ενός αμαξιδίου και σου λένε ," ε θα τον ξέρουν, δεν μπορεί, ας μην τα επαναλαμβάνουμε και γινόμαστε κουραστικοί"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην παρακάτω αυτόνομη κατοικία 100τμ, με πρόσβαση σε υπόγειο, με χώρους στάθμευσης καθώς και τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις του κτιρίου, στο οποιο κατεβαίνει και το ασανσέρ για προσβαση ΑΜΕΑ, και με αποληξη κτιριου,

 

εχουμε:

 

κλιμακοστάσιο (με τοιχους)=3,5*4,00=14τμ

 

Σκάλες και Ασανσερ=8,47+2,72 =11,19τμ

 

τελικα τι ισχυει ;;;; μετράνε τα 11,19 τμ

michanikos-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

11,19 αυτό λένε οι περισσότεροι

προσωπικά είμαι αντίθετος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.