Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Arche καταλαβαίνω το πνεύμα σου αλλά δεν νομίζω πως είναι αντικείμενο μηχανικού το αν είναι υποχρεωτική η ρευματοδότηση του κλιμακοστασίου από άλλα ρολόι και όχι από αυτό της κατοικίας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Arche said:

Τα ερωτήματα που θέτετε και άλλα που πάντα παρουσιάζονται στην πορεία θέλω να σας γνωρίσω ότι αποτελούν αντικείμενα που ασχολούνται οι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί, οπότε μπορείτε επώνυμα με σχέδιο να απευθηνθείτε σε κατάλληλο γραφείο να αντιμετωπίσει το θέμα / θέματα σας.

Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, και χωρίς να έχω κανένα κόμπλεξ, έχω σκοπό να αναθέσω τμήματα μελετών σε αντίστοιχους συναδέλφους.

Απλά θεωρώ ότι δεν είναι κακό σαν μηχανικοί να έχουμε μια γενική εικόνα για να μπορούμε να κατευθύνουμε τους άλλους συναδέλφους μας σχετικά με το τι θέλουμε να κάνουμε.

Προφανώς και το να πάρω απαντήσεις για τις ερωτήσεις μου, δεν θα με κάνει ικανό να μπορώ να συντάξω την αρχιτεκτονική μελέτη. Θα με βοηθήσει όμως να συνεννοηθώ με τον αρχιτέκτονα που θα αναλάβει να σχεδιάσει το τι θα του πω.

Post τρεις μήνες πριν:

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι ,θα ήθελα εάν γνωρίζετε να με βοηθήσετε στα εξής:

Σε κοινόχρηστο κτίριο ξενοδοχείου κτίριο ξενοδοχείου η σκάλα που ξεκινάει απο το υπόγειο και καταλήγει στον πρώτο όροφο μετράει στην δόμηση;

Η απόληξη κλιμακοστάσίου ,στο δώμα ,με ύψος 2,40 μ. μετράει στην δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 19 ΝΟΚ και Τεχνικές οδηγίες

[διευκρίνιση σε συνδυασμό με παρ. 2γ & άρθρο 35]

Από τον συνδυασμό των παραπάνω διατάξεων προκύπτουν τα εξής :

α) Εάν το δώμα του κτιρίου δεν είναι φυτεμένο κατά το άρθρο 18 του νόμου εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη περί μη προσμέτρησης στην δόμηση της απόληξης κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα μέγιστου ύψους έως και 2,40 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.

β) Σε περίπτωση δημιουργίας φυτεμένου δώματος τότε είναι δυνατή η κατασκευή χώρου κύριας χρήσης σε αυτό σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παρ. 2α η δε απόληξη κλιμακοστασίου μπορεί να ακολουθήσει τα προβλεπόμενα στην παρ. 2γ, εφόσον κατασκευάζεται στάση ανελκυστήρα, με μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ. από την τελική επιφάνεια του δώματος (συμπεριλαμβανομένου και του πάχους της φύτευσης).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σας,

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας στο εξής:

Θεωρείται κοινόχρηστο ένα κλιμακοστάσιο που θα εξυπηρετεί μία νέα κατοικία (προσθήκη καθ' υψος σε υπάρχουσα μεζονέτα) αλλά και την υπάρχουσα, αν η υπάρχουσα έχει ήδη άλλη κεντρική εισοδο από την άλλη πλευρά?

Ο πελάτης για να κερδίσει τα 25τμ στο κλιμακοστάσιο που θα εξυπηρετεί το πανωσήκωμα, θέλει να ανοίξει και δεύτερη πόρτα εισόδου στην υπάρχουσα κατοικία του (στον έναν ή και στους δύο ορόφους της μεζονέτας), ώστε να μπαίνει και από κει αν θέλει.

Βλέπετε κάποιο πρόβλημα σε αυτό? Δεν είδα κατι στον ΝΟΚ 

 

Ευχαριστω!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΑΡΘΡΟ 11 παρ. δ ΝΟΚ
Καλησπέρα σε όλους. Εχω κάνει τακτοποίηση με Ν4495 σε κτίριο με άδεια 1979, που αποτελείται από ισόγειο Α, Β ορόφους και Γ η απόληξη κλιμακοστασίου. Στα συμβόλαια αναφέρεται ότι υπάρχει αέρας για τον ιδιοκτήτη του Γ ορόφου. Μετράω τις επιφάνειες των ορόφων μαζί με το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και την απόληξη μετά την τακτοποίηση και μου βγαίνει λίγο μεγαλύτερο από την σημερινή επιτρεπόμενη επιφάνεια δόμησης. Στο άρθρο του ΝΟΚ αναφέρει ότι "Σε περίπτωση ........... καθώς και σε περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών σε υφιστάμενα κτίρια τα οποία δύναται να ενταχθούν στις διατάξεις του παρόντος, το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη και με την προϋπόθεση ότι οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.07.2011, δεν μετράνε στον σ.δ. Αν αφαιρέσω τις καθαρές επιφάνειες των κλιμακοστασίων και απόληξης , υπάρχει υπόλοιπο περίπου 29τμ. Είναι σωστό να θεωρήσω αυτή την επιφάνεια ως μελλοντική για Γ όροφο, καθώς φτιάχνω νέο πίνακα χιλιοστών και δεν είμαι σίγουρη....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή βλέπω στον τελευταίο ΝΟΚ έχουν απλοποιήσει τον όρο κλιμακοστασίου:

Αρθρο 11 Παρ6

δ. Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό, ανά κτίριο ή ανά τμήμα κτιρίου αυτοτελούς λειτουργίας, κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων, των πλατύσκαλων, των διαδρόμων και των χώρων αναμονής ατόμων με αναπηρία και εμποδιζόμενων ατόμων, και για επιφάνεια έως 30 τ.μ. ανά επίπεδο (όροφο, πατάρι) και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Η ερώτηση μου είναι, στη παρακάτω εικόνα η γκρι επιφάνεια συνεχίζει να είναι εκείνη που δεν μετράει στον ΣΔ;

Ευχαριστώ για όποια απάντηση...

image.thumb.png.650651a0d58e5ba25516f7c25a336ce2.png

Edited by theone
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.