Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση αγροτεμαχίων - Ιδιοκτησίες εξ'αδιαιρέτου βάσει του Ν.4061/2012


nikol

Recommended Posts

ΑΝΝΕΤΑ,

για το 1

πχ.

αν ειναι εντος ΖΟΕ, με οριο κατατμησης τα 10 στρ., με την αποφαση επικυρώνεται μεν η "κατατμηση" των εστω 12 στρ. σε δυο τμηματα, δλδ απο 6 στρ. το καθενα

.

διοτι το Δικαστηριο δεν υπεισερχεται σε πολεοδομικα θεματα,

 

ομως ο υποθ/κας δεν θα το μεταγραψει επειδη το "οριο κατατμησης" ειναι για την περιοχη τα 10 στρ.

αρα ιχυει ό,τι ορθά, προανεφερε ο ΚΑΝΑ,

[καλησπερα ΚΑΝΑ]

 

για την μη "πολεοδομικα σωστή κατατμηση..."

 

για το 2

αν εχει επικυρωθει η κατατμηση και εχει μεταγραφει, τότε το καθε τμημα ειναι "αυτοτελες" -καμμια σχεση με την καθετη- και κρινεται- πολεοδομικά- μονο του, με βαση το 270Δ ή τον 3212...

 

για το 3, παρακαλώ να διευκρινισθεί η ερωτηση

 

.ΚΑΝΑ γραφαμε μαζί...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας πρόκειται να γίνει προκειμένου ο πελάτης μου να πουλήσει το 1/4 που έχει σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο. Αυτή τη λύση σκοπεύω να προτείνω στον πελάτη ως την μόνη δυνατή αφού ο ίδιος όπως δηλώνει δεν έχει αυθαίρετο κτίσμα αλλά οι υπόλοιποι εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες έχουν και δεν θέλουν να το τακτοποιήσουν. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Βγαίνει πρώτα η απόφαση και μετά μπορώ να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης για το διαιρεμένο πλέον τμήμα του πελάτη μου; Ή πάλι δεν μπορώ αφού δεν θα συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία; Μήπως χρειάζεται βεβαίωση μεταβίβασης ή τοπογραφικό για να ξεκινήσει η διαδικασία; Τη λύση μου την πρότεινε συμβολαιογράφος, όμως, σκέφτομαι αν θα είμαι καλυμμένη πολεοδομικά σε περίπτωση που χρειαστεί τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις. Επομένως το μόνο πρόβλημα είναι αν υπάρχει όριο κατάτμησης και αν θα μπορέσει να μεταγραφεί.

- Πως μπορώ να μάθω για το όριο κατάτμησης;

- Αν χρειαστεί τοπογραφικό προκειμένου να εκδοθεί δικαστική απόφαση για επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας, πρέπει να ελέγξω κάτι προτού το υπογράψω; Εννοώ ότι την ευθύνη για την κατάτμηση την έχω εγώ ή ο συμβολαιογράφος/δικηγόρος που θα αναλάβει την επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας

- Όσο για την προηγούμενη 3η ερώτησή μου: Φοβάμαι μην προτείνω την λύση στον πελάτη και μετά μου ζητηθεί βεβαίωση μεταβίβασης προκειμένου να γίνει η κατάτμηση. Αδιέξοδο δηλαδή και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς δεν μπορώ να καταλάβω τι θα αναγνωρίσουν με αυτή την πράξη (μήπως την ιδιοκτησία που έχουν εξ αδιαιρέτου οι 4 μαζί; ή την ιδιοκτησία του ενός εκ των τεσσάρων;;

 

σίγουρα όμως χρειάζονται και τα δύο

1. τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ 87 (με δήλωση αρτιότητας κλπ -εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα και έχεις τον κύριο λόγο εσύ και η συμβολαιογράφος με κοινή συνευθύνει πέραν της ατομικής εκάστου-θα πρέπει να λάβεται χρόνους που επικαλούνται στα ιδιωτικά συμφωνητικά και αρτιότητες της εποχής τους ΖΟΕ-natura κλπ και πρέπει να πράξετε αναλόγως με αυτά)

2 βεβαίωση μεταβίβασης (πριν την απόφαση δικαστηρίου-επειδή με την ίδια αυτή απόφαση του δικαστηρίου μεταβιβάζονται δικαιώματα και δεν πρόκειται να γίνει κάποιο άλλο συμβόλαιο-απλώς μόλις εκδοθεί η απόφαση και καθαρογραφτεί μεταγράφεται

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την πράξη θα γίνει κατάτμηση του μεριδίου του πελάτη μου από τα υπόλοιπα έτσι ώστε να μπορεί να μεταβιβάσει. Δλδ ουσιαστικά η διαδικασία θα γίνει για να μπορέσω να δώσω βεβαίωση μεταβίβασης για το τμήμα που δεν έχει αυθαίρετο. Επομένως, αν ισχύουν αυτά που αναφέρεις παραπάνω δεν έχει κανένα νόημα να γίνει η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θες να κάνεις, ειναι "κατατμηση" με επικυρωση ανωμαλης δικαιπραξιας.

Γινεται στο Ειρηνοδικειο του τοπου του ακινητου.

Το "τμημα" που θα παρει ο πελατης σου, για να το πουλησει, πρεπει να ειναι αξιοποιησιμο πολεοδομικά..

Δλδ. και αν ακομα δεν εχεις απαγορευσεις κατατμησης εκ πολεοδομικων λόγων [ΖΟΕ, ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΓΥΠ...]

και παλι αν αποκτησει ενα μη αρτιο και μη οικοδομησιμο...μαλλον του ειναι αχρηστο.

Αρα, βλεπεις πόσα στρ. ειναι το γηπεδο, πού βρισκονται, αν τα τμηματα που θα δημιουργηθουν ειναι αρτια και οικοδομησιμα...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ζητήσεις την ανώμαλη δικαιοπραξία σύστασης κάθετης (που επιτρέπονταν μέχρι το 1992-1993) αν ο χρόνος που επικαλείται ο πελάτης σου είναι πριν την ακριβή ημερομηνία κατάργησή της

βρές όμως και διάβασε την εγκύκλιο που αναφέρεται sto ποιός θεωρείται ο χρόνος κατάτμησης διάφορων περιπτώσεων κληρονομιάς κλπ (υπάρχει στο φόρουμ-ίσως στα dow..ns)

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος σε ότι γράφω -ούτε έχω τις απόλυτες τεκμηριώσεις για αυτά (μπορεί δηλ να κάνω και λάθος)

 

Πάντως έχω δει αναγνώριση "ανώμαλης δικαιοπραξίας σύστασης κάθετου" που έγινε με απόφαση δικαστ το 2003 (σε εντός σχεδίου)

 

Μεσολάβησε βλέπω και ο Δημήτρης

Δημήτρη αν γίνεται να κατατμήσει έστω και μη άρτιο- θα την βολέψει την κυρία Αννέτα-καθ' όσον πρόκειται για δήλωση του 4014

Link to comment
Share on other sites

στο ανω ακινητο της Αννετας, υπαρχουν 4 συνιδιοκτήτες "εξ αδιαιρετου..."

Οι τρεις εχουν χτισει...και απαιτειται συναινεση του πελατη της Αννετας για να τακτοποιησουν

Πρακτικα αυτο που θα συμβει με την ¨κατατμηση" αυτη, ειναι να παρει καθε ενας απο τους τρεις το τμημα "του" ..έχει καθενας τους . ηδη χτισει...

μεσ' την τρελλη χαρα θα ειναι...

Αντιθετα το "αχτιστο" 1/4 θα πάρει ενα μη αρτιο και μη οικοδομησιμο τμήμα.....και δ ε ν θα χτισει ποτέ...!!!

Αρα δεν θα εχει καμμια αξια για να "μεταβιβασθει" όπως είπε οτι θελει...

 

Επομενως....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισρώ πάλι και τους δύο για τις απαντήσεις. Ο πελάτης μ είναι ο πωλητής και απλώς θέλει να πουλήσει. Δεν ξέρει καν αυτές τις λύσεις που σκέφτομαι να του προτείνω αύριο. Απλώς επειδή βεβαίωση δν μπορώ να δώσω κ έτσι δν μπορεί να μεταβιβάσει θα του δώσω εναλλακτικές σαφώς δυσκολότερες, περισσότερο χρονοβόρες, κοστοβόρες και λιγότερο συμφέρουσες. Αυτόσ θα αποφασίσει σε συνεννόηση με τουσ υπόλοιπουσ ιδιοκτήτεσ κ τον αγοραστή την λύση που θα επιλέξει. Ο αγοραστής έχει βρεθεί ήδη και έτσι κ αλλιώς δεν μπορεί να χτίσει έτσι όπως έχει η κατάσταση.. Ο αγρός είναι παραθαλλάσιος κ δεν βρίσκεται ούτε εντός ζώνης, ούτε σε ΖΟΕ. Αν δεν κάνω λάθος η κατάτμηση με επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας αν ισχύει ακόμα σαν διαδικασία αφορά κληροτεμάχια. Επειδή δν είναι ακόμα εξακριβωμένο αν προέρχεται από κλήρο ή ιδιοκτησία υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία που γίνεται κατάτμηση αν πρόκειται για ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

αφου δεν ειναι κληρος,

και έχεις και κτισματα,

αντιμετωπιζεις το γνωστο θεμα με τα ¨εξ αδιαιρετου" γηπεδα.

δλδ

μονον τκτοποιηση με την συναινεση ολων μπορεις να κανεις.

Ομως,

λογω του "εξ αδιαιρετου", ολα τα κτισματα ανηκουν σε ολους, ακομα και στον "αχτιστο"

 

Δεν μπορειςνα κάνεις συσταση οριζοντιας , λογω απαγορευόμενης κάθετης, επειδη τα κτισματα βρισκονται "διασπσρτα" μεσα στον αγρό.

Αρα ουτε και διανομη μπορεις να κανεις για να "παρει" καθενας το δικό "του" τμημα με το κτισμα [οι τρείς] και το "αχτιστο" ο 4ος

αρα δεν μπορει να γινει "ξεχωριστή" πώληση για το "αχτιστο τμήμα"

υγ

αν ηταν κληρος, και, εστω, προχωρουσες σε επικυρωση και -εστω- απο τα 6000 τμ. "΄επσιρνε" ο δικος σου τα 1500 τμ. σαν αυτοτελές τμήμα...δλδ ενα μη αρτιο και μη οικοδομησιμο τμημα γής...τι θα το έκανε???.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.