Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοντά υποστηλώματα


 
Liselef

Recommended Posts

Ερωτημα σαφες και γνωστο απο παλια (παραθυρου απο στυλο ).

Δεν γνωριζω καμμια πιστοποιημενη απαντηση. Αν υπαρχει θα βοηθουσε πολυ.

Εγω πρακτικα βαζω σαν οριο τα 50 εκατοστα (αυθαιρετα ) με την λογικη οτι αυτο το παχος ειναι ικανο να μειωσει την διατμηση που δεχεται ο στυλος .

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 9:55 ΠΜ, Pavlos33 said:

Ηλία να δούμε λίγο εκτενέστερα την περίπτωση. Αν το υπόγειο εξέχει όπως λέει ο ερωτών 0,80 μ από το έδαφος και έστω το ύψος του υπογείου 2.20-2,40 περίπου το 1/3  του ύψους αφήνεται ελεύθερο εκτός εδάφους. Έστω ότι αφήνονται ανοίγματα σε επαφή με κάποιο υποστύλωμα (όχι τοιχίο) που συνεχίζει προφανώς και στους ορόφους. Θα έχουμε ένα ύψος 0,80μ ελεύθερου ύψους υποστυλώματος χωρίς να υπάρχει δέσμευση από τοιχίο εκατέρωθεν ή  και σε γωνία. Δεν θα πρέπει να μελετηθεί για θέσει κοντού υποστυλώματος σε μια τέτοια περίπτωση;

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει σχέση το πόσο έξω είσαι αλλά εάν τελικά το στατικό σου μόρφωμα είναι υπόγειο με την στατική ένοια ή όχι.

Ως εκ τούτου θεωρώ πως εάν έχεις συνολικό μήκος τοιχωμάτων τουλάχιστον ίσο με το 80% της περιμέτρου του υπογείου (βάσει ΕΚΩΣ, δεν θυμάμαι τώρα τι λέει ο EC) έχεις ικανοποιήσει το κριτήριο της αμεταθετότητας, άρα θεωρώ πως δεν μπορεί να προκύψει κοντό.

Έχει ενδιαφέρον όμως να ακούσουμε και άλλες απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης του @ilias. Αν στατικά συνεχίζει να είναι υπόγειο, δεν υπάρχει θέμα κοντού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.