Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια πισίνας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ξανατεθεί το ίδιο ερώτημα. Έχω αναλάβει να εκδώσω οικοδομική άδεια για μια πισίνα σε ένα σπίτι το οποίο έχει κτιστεί και οι ιδιοκτήτες του αποφάσισαν να φτιάξουν πισίνα. Το πρόβλημα είναι ότι ξεκίνησαν να φτιάχνουν πισίνα χωρίς άδεια και μετά από καταγγελία στην πολεοδομία και αυτοψία του μηχανικού της πολεοδομίας, ο ιδιοκτήτης αναγκάστηκε να βγάλει άδεια. Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί να μου πει κάποιος τα δικαιολογητικά που χρειάζονται προκειμένου να βγει η οικοδομική άδεια και να προχωρήσει η κατασκευή της πισίνας.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε nikos_env

η έκδοση οικοδομικής άδειας δεν εμπίπτει στα επαγγελματικά σου δικαιώματα

αν αποφασίσεις να ασχοληθείς έστω και με υπογραφή άλλου συναδέλφου (Πολιτικού-Αρχιτέκτονα) καλό θα είναι να ψάξεις στον ΓΟΚ ,στον κτιριοδομικό κλπ

και να μην καταφεύγεις σε λύσεις έτοιμες στο πιάτο

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να την αποτυπώσεις και να ενημερώσεις το διάγραμμα κάλυψης. Η απόσταση από τα θεμέλια του κτίσματος πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 1 μέτρο. Δεν μπαίνει στη δόμηση. Απαραίτητη είναι η στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου στο οποίο είναι υπό ανέγερση δυο κατοικίες

θέλουμε να βγαλουμε αδεια για μικρή πισίνα, 30μ2.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρεπει να περιλαμβανει ο φάκελος στην πολεοδομία? και γενικά αν απαιτείται στη συνέχεια να πάρουμε αδεια λειτουργίας αυτής από Υγειονομική?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη αυτα :

 

1 ΑΙΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 2 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ 3 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ 4 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ 5 ΠΙΝΑΚΙΔΙΟ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΩΝ 6 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ 7 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ 8 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ 9 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 10 ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ 11 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ 12 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΑ) 13 ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ 14 ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ

 

http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρώτη φορά κάνω μελέτη.

είδα παραπάνω τι χρειάζεται να περιέχει ο φάκελος. μπορεί καποιος να μου πει πόσο πανω κάτω κοστίζει όλη η διαδικασία;

μηχανολογική μελέτη δεν χρειάζεται;

μελέτη αποχέτευσης δεν χρειάζεται;

στατική μελέτη δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.