Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι..... μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει το πως ορίζεται τωρα με τον ΝΟΚ ο ημιυπαίθριος χώρος? Αναφέρει για το 1/3 του συνολικού περιγραμματος του χώρου... εκτός της ανοιχτής πλευράς μήπως?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 374
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Το μεγάλο πρόβλημα με τους ΑHΧ είναι αν το άνοιγμα του 35% της περιμέτρου πρέπει να ικανοποιείται από το ένα από τα ανοίγματα (προφανώς το μεγαλύτερο), ή αν αντιστοιχεί στο συνολικό μήκος των ανοιγμάτ

όχι. ο μόνος περιορισμός είναι το μήκος των  ανοιχτών τμημάτων να είναι ίσο με τουλάχιστον το 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματός του. αρθρο 2§6 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=

ντιπ γκαου ..τι να πω ... παντως τομαθα ευχαριστω 

Posted Images

Ετσι το καταλαβαίνω και εγώ,θα έπρεπε όμως να είναι πιο σαφές.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Εγώ θεωρώ πως εννοεί όλο το μήκος της περιμέτρου.

Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με faethon11, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω στο νόμο για να το επαληθεύσω... Θυμάται κανείς που αναφέρεται το συγκεκριμένο?

 

Το βρήκα και συνεχίζω να συμφωνώ.

 

πχ. χώρος διαστάσεων 3*4μ με ανοιχτή πλευρά το 4μ, με τον ΓΟΚ ήταν ΗΧ. Με τον ΝΟΚ όχι, καθώς 3+4+3+4=14 *,35=4,9>4 άρα προσμετράται στο συντελεστή. Αυτό καταλαβαίνω...

Edited by dada
Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με faethon11, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω στο νόμο για να το επαληθεύσω... Θυμάται κανείς που αναφέρεται το συγκεκριμένο?

 

πχ. χώρος διαστάσεων 3*4μ με ανοιχτή πλευρά το 4μ, με τον ΓΟΚ ήταν ΗΧ. Με τον ΝΟΚ όχι, καθώς 3+4+3+4=14 *,35=4,9>4 άρα προσμετράται στο συντελεστή. Αυτό καταλαβαίνω...

ορίζονται στο άρθρο 2 παρ 6 ως ανοιχτοι ημιυπαίθριοι χώροι ως οι μη θερμαινόμενοι στεγασμένοι χώροι που διαθέτουν τουλάχιστον μια ανοιχτή πλευρά προς κοινόχρηστο χώρο ή προς του υποχρεωτικούς ακάλυπτους χώρους και το μήκος του ανοίγματος είναι ίσο ή μεγαλύτερο του 35% του συνολικού μήκους του περιγράμματος του ανοικτού ημιυπαίθριου χώρου.

 

Στο παράδειγμα αν η ανοιχτή πλευρά είναι 4 μ το άθροισμα των αλλων ειναι 3+3+4+4=14 άρα 4<0.35*14=4.9 άρα ο χώρος προσμετράται στο ΣΔ σύμφωνα με το 11 5β όπως σωστά αναφέρεις συνάδελφε.

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites

Βέβαια αυτό που καταλαβαίνω σε αυτό τον ορισμό είναι ότι δε βάζει περιορισμό σχήματος του ΗΧ.Δηλ. μπορεί να είναι και τρίγωνος, πολύγωνος, τοξωτός (?) , με μεταβλητό βάθος και άλλα, αρκεί να καλύπτεται η ανίσωση ε?

Link to post
Share on other sites

Ο Μανώλης, όπως πάντα, έχει δίκαιο

 

πιστεύω ότι κάνουμε την ζωή μας πιό δύσκολη, με πράξεις-προστριβές-εγκυκλίους κλπ, χωρίς κανένα λόγο

Καλώς υπήρχε ο παλιός όρος του Η/Χ και κακώς προστέθηκε ο νέος ορισμός του

 

Φαντάζεστε μετά από 10-20 χρόνια να πάτε να εκδώσετε ο.α προσθήκης και να πρέπει τους μεν παλιούς Η/Χ

να τους λογαριάζετε με τον παλιό και τους νέους με τον νέο τρόπο;

Link to post
Share on other sites

Νομίζω, πως το γενικότερο πνεύμα του ΝΟΚ είναι να μη μετράνε στο Σ.Δ. επιφάνειες που δεν είναι πραγματικά κλειστές. Υπάρχει πρόβλεψη και για τις εσοχές στο κτίριο, που με τον ΓΟΚ πιάνονταν στη δόμηση αν είχαν πλάτος μικρότερο του 1,20μ (ολίγον άδικο κατά τη γνώμη μου) και τώρα τις εξαιρεί. Επίσης, μάλλον προσπάθησαν να δώσουν μια σχετική ελευθερία στη σύνθεση αλλά προσπαθώντας να κρατήσουν και μετρικά μεγέθη για να μπορει να υπάρχει κάποιος έλεγχος... τα μπέρδεψαν πάλι..

 

Όσον αφορά στους ΗΧ, μάλλον για καλό μου μοιάζει ο νέος ορισμός (συμφωνώ με τον manolis gon ότι αίρει τον περιορισμό του σχήματος κτλ). Στο σχήμα που παραθέτω, θεωρώ οτι με το νέο ορισμό όλος ο χώρος Α+Β μετρά σαν Η/Χ, ενώ με τον ΓΟΚ, μόνο το Α θα μπορούσε να είναι Η/Χ. Σωστά?

hx.pdf

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Αν είναι έτσι, τότε ημιϋπαιθριος ανοιγματος 3.00 μ. θεωρείται ένας χώρος με βάθος περίπου 1.20 μ.αφού 3.00+3.00+1.20+1.20= 8.40*35% = 2.94 μ.

Και κάτι άλλο που δεν έχει διευκρινισθεί:Στην διάσταση του ανοίγματος συμπεριλαμβάνεται η διάσταση κατακορυφου στοιχειου, η αναφέρεται στο καθαρό άνοιγμα ?

Link to post
Share on other sites

............

Στο σχήμα που παραθέτω, θεωρώ οτι με το νέο ορισμό όλος ο χώρος Α+Β μετρά σαν Η/Χ, ενώ με τον ΓΟΚ, μόνο το Α θα μπορούσε να είναι Η/Χ. Σωστά?

Στο σχήμα που παραθέτεις, ποιά πλευρά θεωρείς ως ανοικτή, σύμφωνα με τον ορισμό του ανοικτού ΗΧ(Α.Η.Χ.) κατά ΝΟΚ, ώστε να ισχύει η ανίσωση: (ανοικτή πλευρά)>= (0.35)* περιμέτρου ανοικτού ΗΧ. και να μην προσμετρά ο Α.Η.Χ. στο Σ.Δ?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.