Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

On 22/3/2021 at 2:08 ΜΜ, georgiafil said:

Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση, μήπως έβγαλες άκρη συνάδελφε freecat;

δυστυχώς όχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Έχω μια διαμόρφωση που παρουσιάζει τους παρακάτω όγκους, θα ήθελα να ρωτήσω ποιές από τις αριθμημένες επιφάνειες (πορτοκαλί) αποτελούν ανοιχτούς ημιυπαίθριους χώρους και ποιές απλά υπαίθριους χώρους. Ο προβληματισμός προκύπτει από το ότι οι επιφάνειες 1 και 3  ενώ έχουν στη μια πλευρά κάθετο στοιχείο (μπλέ χρώμα) του κτιρίου , κολλάνε από την άλλη στο γειτονικό κτίριο επομένως θα πρέπει να λογιστούν ως ΑΗΧ? Επίσης η επιφάνεια 2 ενώ έχει από τη μια πλευρά κάθετο στοιχείο, συνεχίζει ελευθερα ακολουθώντας τη γωνία του κτιρίου χωρίς κάθετο χώρισμα. Η επιφάνεια 4 φαίνεται ότι αποτελεί σίγουρα ΑΗΧ. Σε όλες τις περιπτώσεις η στέγαση είναι σταθερή και βατή ως εξώστης εκτός από την 4 όπου έχω στέγαστρο. όλες η επιφάνειες έχουν πλάτος 1.70μ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

massing.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι ημιυπαίθριοι? Δεν είναι απαραίτητο πως κάτω από προεξοχές το κτιρίου ο χώρος χαρακτηρίζεται ως ημιυπαίθριος

Link to comment
Share on other sites

Για την επιφάνεια 2 ισχύει αλλά οι επιφάνειες 1 και 3 αποτελούν μη θερμαινόμενους στεγασμένους χώρους με μια πλευρά ανοιχτή και αυτό γιατί στη μια πλευρά ακουμπάνε στο διπλανό κτίριο, τι γίνεται σ'αυτή τη περίπτωση? Μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν είναι ΑΗΧ καθώς δεν εχω κάποιο κάθετο στοιχείο αλλά απλά ακουμπάω στον δίπλα? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε κτιριο με άδεια ΓΟΚ 85 , υπάρχει αυθαίρετος Η/Χ ο οποίος πληροί  τις προυποθέσεις μη προσμέτρησης του στον ΣΔ  και κατά ΓΟΚ και κατά ΝΟΚ . Ρυθμίστηκε με αναλυτικό και Ν. 4495.

Στα πλαίσια έκδοσης  άδειας προσθήκης , η ΥΔΟΜ επιμένει ο ανωτέρω Η/Χ να προσμετρηθεί στον ΣΔ ,  με το σκεπτικό ότι δεν είναι νομιμοποιημένος ( άρα ελεγμένος από ΥΔΟΜ ) αλλά ρυθμισμένος !!

Δεν επικαλούνται κάποια απαγορευτική διάταξη αλλά το αντίθετο : Oτι δεν αναφέρεται σε κάποια διάταξη..

Ισχύει ρε παιδιά κάτι  τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι στην Υπαγωγή που έχεις κάνει τον χώρο αυτόν το ορίζεις και στα σχέδια που ανέβασες στο σύστημα ως Η/Χ …

Αν ναι τότε και στην προσθήκη (αφού πληροί και τον ΓΟΚ και ΝΟΚ ως Η/Χ) δεν το προσμετράς σε ΣΔ.

 

(απορία. Η ΥΔΟΜ με αυτές τις επιστημονικές επισημάνσεις ξεκινά με Π ??)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

..(απορία. Η ΥΔΟΜ με αυτές τις επιστημονικές επισημάνσεις ξεκινά με Π ??)

Ακριβώς  , και τελειώνει σε  ..ΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.