Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι κανω ελεγχο για να εκδωσω οικοδομικη αδεια. θελω να ξερω πως θα μου το μετρησουν στην πολεοδομια. για υπολογισμο προστιμου προφανως αναλυτικο αλλα στη συνεχεια θελω να ξερω που προσμετραται.

εστω οτι λεγεται στεγαστρο.

τοτε εαν δεν εχει πλατος 1/4 Δ τοτε μετραει κανονικα σε καλυψη και δομηση. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν κάνεις νομιμοποίηση και δεν πληρή τις πολεοδομικές διατάξεις τότε πληρώνεις πρόστιμο μέχρι να το καθαιρέσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατί στην πολεοδομία κοντεύουν να με τρελάνουν.

 

Προσπαθώ να πάρω μία άδεια δόμησης για προσθήκη καθ'ύψος α ορόφου. Το υφιστάμενο ισόγειο είναι 90τμ και στον όροφο θέλω να προσθέσω μόνο 50τμ!

 

Αλλά η ιδιοκτήτρια θέλει να ρίξει όλη την πλάκα ορόφου ώστε επειδή έχει υπόλοιπο συντελεστή, αν στο μέλλον θέλει, να φτιάξει όλο τον όροφο χωρίς να έχει συνενώσεις πλακών.

Ο χώρος που δεν γίνεται κατοικία, είναι όλος ΑΗΧ. 

Στην προσθήκη, και εφόσον ΔΕΝ έχει εξαντληθεί η δόμηση, το 20% των ΑΗΧ υπολογίζεται επί της επιτρεπόμενης δόμησης ή επί της πραγματοποιούμενης; Εάν υπολογίζεται επί της πραγματοποιούμενης που το αναφέρει αυτό ο ΝΟΚ;;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ στο Α11 παρ.6α λέει:

 

"Οι επιφάνειες .... μικρότερο ή ίσο του 40% της επιφάνειας που ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΜΗΘΕΙ στο οικόπεδο. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό των ΑΗΧ δεν μπορεί να υπερβαίνει το 20% της επιφάνειας που ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΜΗΘΕΙ."

 

Από το παραπάνω έχω συμπεράνει ότι το 20% (ή το 40% στο σύνολο μαζί με του ανοιχτούς εξώστες) αφορά ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΜΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

αύριο θα πάω στην πολεοδομία και θα σας ενημερώσω, γιατί κοντεύουν να με τρελάνουν. Αυτή που μου κάνει τον έλεγχο επιμένει πως είναι οι ΑΗΧ επί της πραγματοποιούμενης εφόσον δεν εξανλείται ο συντελεστής, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το βρω κάπου γραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος της πολεοδομίας λοιπόν, μου είπε ότι η "επιτρεπόμενη" δόμηση που αναφέρει ο ΝΟΚ είναι μία ευρεία έννοια και ότι αυτή θέλει οι ΑΗΧ να είναι έως 20% της προσθήκης, δηλαδή για 50τμ προσθήκης----> 10 τμ ΑΗΧ.

 

Δεν υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό που θέλει, απλά αυτή έτσι ερμηνεύει το ΝΟΚ.

Μου είπε παρ'όλ'αυτά ότι αν έχω κάποια επίσημη διευκρίνηση θα το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση που σου δινει βασιζεται στον ΓΟΚ 85 (αρθρο 11&2)

Στον ΝΟΚ δεν αναφερεται πουθενα ο ιδιος περιορισμος στην επιφανεια κατασκευης ΑΗΧ (και οχι ΗΧ) σε σχεση με την επιφανεια της προσθηκης.

Αλλο πραγμα ΑΗΧ και αλλο ΗΧ.Αλλιως οριζονται οι μεν και αλλιως οι δε.Aν τωρα αυριο-μεθαυριο βγει ενα εγγραφο που να θετει παρομοιο περιορισμο και για τους ΑΗΧ σε προσθηκη ειναι αλλη ιστορια.Εγω στην θεση σου θα εκανα ερωτημα να μου απαντησουν επισημα για να ειμαι καλλυμενος απεναντι στον πελατη μου.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο ερώτημα συντάσσω αυτή τη στιγμή, αφού μίλησα και με το ΥΠΕΚΑ.

Έχουν κολλήσει στον ΓΟΚ και δεν καταλαβαίνουν ότι είναι άλλο πράγμα ο ΝΟΚ όσες φορές και αν τους το είπα. Ας το ψάξουν λίγο καλύτερα γιατί έχω πεισμώσει και θέλω μία σοβαρή απάντηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.