Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

@jbosdas Ευχαριστώ πολύ, όμως στους οικισμούς κάτω των 2000 ισχύει δ=0 ή δ=2.5. Επομένως θα μπορούσε κάποιος να πει πως και στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει πως υπάρχει απόσταση μεγαλύτερη ή ίση του δ από το όριο του οικοπέδου.

Καταλαβαίνω να μην επιτρέπεται σε μία απόσταση χ, οπου 0<χ<2,50, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση επαφής του κτιρίου με το όριο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, αν εχω καταλαβει καλά εσύ θες ημιυπαίθριο σε φωταγωγό. Αρα περαν του ΑΗΧ θα πρεπει να σε απασχολήσει και ο Φωτισμός/αερισμός του χωρου.

"Ο ανοιχτός ημιυπαίθριος χώρος δεν μπορεί να έχει ανοιχτή πλευρά σε εσωτερικό κατακόρυφο άνοιγμα του κτιρίου που έχει διάσταση μικρότερη του Δ, ή σε εσοχή του περιγράμματος του κτιρίου που έχει διάσταση απέναντί του μικρότερη του Δ (όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα).

Όπου Δ, το 2,5 φανταζομαι για τους οικισμους...

Link to comment
Share on other sites

@jbosdas Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένα κτίριο, "κολλημένο" εκατέρωθεν στα όρια δύο αδόμητων οικοπέδων. Υπάρχει ήδη το κτίριο σαν pilotis, και μου ζητήθηκε να γίνει κατοικία. Τους ΑΗΧ τους θέλω έτσι ώστε να γίνει εσοχή των κατοικιών στα 2.5μ και να μπορέσω να έχω άνοιγμα στις πλευρές αυτές. Υπάρχει η δυνατότητα να "θυσιάσω" κάποια τετραγωνικά και να έχω Η/Χ, έτσι όπως τους ζητάω, προσμετρούμενους όμως στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανέβασε ένα σκαρίφημα γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

Λες ότι έχει κολλήσει το κτίριο εκατέρωθεν, το κτίριο υπάρχει σαν πυλωτή (!!!? - μήπως υπάρχει μόνο ο ΦΟ; Υποστυλώματα πλάκα; ή υπαρχει πιλοτή και πρώτος;)

Αν έχει κολλήσει το κτίριο στα όμορα από που θα φωτίζεται ο ΑΗΧ και ο εσωτερικός χωρος; !!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το έβλεπα να έρχεται.. 😁

Θες να φωτίσεις τον ΗΧ από το διπλανό οικόπεδο.. 

Όχι δεν μπορείς ούτε να το σκεφτείς.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε μιά περίπτωση που αντιμετωπίζω.

Σε μία υπό έκδοση άδεια το κτίριο, με πυλωτή και α όροφο, κολλάει στο πλάγιο όριο του οικοπέδου και στην πρόσοψη θέλω να υπάρχει εξώστης ή ημιυπαίθριος χώρος, ο οποίος είναι κατά τμήμα του, εντός δ=2,93μ., όπως φαίνεται στην επισύναψη.. Εφόσον λοιπόν, είναι εντός δ, δεν εξυπηρετεί να είναι εξώστης, διότι βάσει ΝΟΚ/άρθ.16π.3 "Ανοικτοί εξώστες εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν κατασκευάζονται με πλάτος μεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ από την επιφάνεια της όψης του κτιρίου (..), οπότε θα πρέπει να σχεδιαστεί με πλάτος 2,93/4=0,74μ

Εφόσον λοιπόν σχεδιάζεται ως η/χ, χρειάζεται  ο τοίχος που τον ορίζει στο όριο του οικοπέδου, να είναι σε όλο το μήκος του φέρον τοιχίο ή μπορεί να είναι και τοίχος (βλ. τρισδιάστατη απείκ. και σκαρίφημα κάτοψης); Και αν είναι τοίχος, στο επίπεδο της πυλωτής, ο χώρος κάτω από τον η/χ θεωρείται τμήμα της πυλωτής ; 

Ευχαριστώ

ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ.png

ΣΤΑΘΜΗ PILOTIS.pdf ΣΤΑΘΜΗ ΟΡΟΦΟΥ Α.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι ο εξώστης/ημιυπαίθριος. Εκτιμώ όμως πως ούτε εσύ έχεις καταλάβει τι ακριβώς γράφει ο ΝΟΚ. Μπορείς να χρωματίσεις το επίμαχο σημείο?

Link to comment
Share on other sites

...Ναι δεν έχω καταλάβει, γι αυτό και έθεσα εδώ το ερώτημα

Επισυνάπτω με διαγράμμιση

ευχαριστώ

ΣΤΑΘΜΗ ΟΡΟΦΟΥ Α.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.