Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

η επίλυση των διατομών όμως όπως αυτή που έχω αναρτήσει γίνεται με EC4 και όχι με ΚΑΝΕΠΕ. Αν όμως υπάρχει κάπου μία περιγραφή στον ΕC8 δεν το γνωρίζω.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνώ. Μου φαίνετε οτι μονο ο Αμερικάνικος βλέπει επισκευή με σύμμεικτα θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Την &1.2.2.β του ΚΑΝΕΠΕ μπορει κανεις συναδελφος να μου την ερμηνευσει;

Γιατι μεχρι σημερα κανεις επισημος φορεας δεν το εχει κανει

 

Νομίζω ότι την ερμηνεία πρέπει να την αναζητήσεις στις λέξεις "υποχρεωτικού" και "απόφαση"...

Όπως έχεις δει στα σχόλια περιλαμβάνονται ("δυνατόν") πολλές περιπτώσεις ...

 

Για τα αυθαίρετα π.χ. θα έχεις ένα σενάριο αν κοιτάξεις παράλληλα την πρόταση ΟΑΣΠ :

έχω σαν Δημόσια Αρχή : α) ΔΕΔΟΤΑ με συμπέρασμα έλεγχος και β) κατηγορία ββ,

αφού τελειώσει η εισπρακτική ... καθορίζω (με απόφαση) χρόνους για δευτεροβάθμιο έλεγχο και ενδεχόμενη (υποχρεωτική) εφαρμογή μελέτης-κατασκευής,

είσαι κατοικία και περνάς έστω και με ενίσχυση ... το κρατάς για τα χρόνια που λέει ο νόμος ... δεν κάνεις κάτι το βγάζουμε από τη μέση ...

είσαι ββ και περνάς έστω και με ενίσχυση ... το κρατάς για τα χρόνια που λέει ο νόμος και ενδεχομένως παραπάνω ή εφ' όρου ... θα δούμε ...

 

Άλλη περίπτωση μπορεί να είναι ο μελλοντικός υποχρεωτικός επανέλεγχος κτηρίων με σημασία (πχ σχολεία) ... στις αναφερόμενες περιπτώσεις.

κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από Ροδόπουλος:

Διαβάστε τον αστικό κώδικα ή μιλήστε με δικηγόρο

 

Ο μηχανικός θεωρείται υπεύθυνος, ως επιστήμονας τεχνικός, ο οποίος είχε λάβει γνώση, αναμίχθηκε και δεν προσπάθησε να αποτρέψει τον κίνδυνο που ήταν προφανής.

 

Δεν είναι θέμα ξεκάθαρα αλλα θέμα ερμηνείας του νόμου.

 

Αντιγράφω λοιπόν από βασική νομοθεσία, " Ποινικό κώδικα" όχι αστικό.

 

Δέυτερο κεφάλαιο

 

Η αξιοποινη πράξη

Ι. Γενικές διατάξεις

 

|14| Έννοια της αξιόποινης πράξης.1.Έγκλημα είναι πράξη άδικη και καταλογιστή στο δράστη της, η οποία τιμωρείται από το νόμο.

2. Στις διατάξεις των ποινικών νόμων ο όρος " πράξη " περιλαμβάνει και τις παραλείψεις.

 

|15| Έγκλημα που τελείται με παράλειψη. Όπου ο νόμος για την ύπαρξη αξιόποινης πράξης απαιτεί να έχει επέλθει ορισμένο αποτέλεσμα, η μη αποτροπή του τιμωρείται όπως η πρόκληση του με ενέργεια, αν ο υπαίτιος της παράληψης είχε ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να παρεμποδίσει την επέλευση του αποτελέσματος.

 

Τέλος αντιγραφής

 

Στον αστικό δεν μπόρεσα να βρω κάτι και περιμένω τον Ροδόπουλο να μας πει σε ποιο άρθρο του περιγράφονται αυτά που αναφέρει.

 

Από εκεί και πέρα είπαμε ότι η θέση είναι λεπτή αλλά όχι αξιόποινη πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω δώσει προηγουμένως τα στοιχεία και αποφάσεις δικαστηρίου. Απο την άλλη ρωτήστε και κανένα δικηγόρο που ξέρετε.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Για τα υπαγόμενα στο Ν4014 ο έλεγχος γίνεται με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ και αν απαιτηθούν ενισχύσεις αυτές υπολογίζονται με ΚΑΝΕΠΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στατικό υπάλληλο πολεοδομίας και μου είπε οτι τους είπαν απο σεμινάριο σχετικά με ευρωκώδικες οτι αφού ακόμα δεν υπάρχουν μεταφρασμένα τα κρίσιμα κομμάτια των ec εξακολουθεί να ισχύει ο νομοθεσία όπως πρώτα δηλ.

 

ΕΑΚ 2003 και κατηγορία κτιρίων για έλεγχο υπάρχοντος για όλες τις δουλειές.

 

Εως ότου τεθούν σε ισχύ οι ευρωκώδικες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηταν και το λογικοτερο.Λογω ομως της ψυχοπαθητικης Ελληνικης Πολιτειας στην Υπουργικη αποφαση εγκρισης του ΚΑΝΕΠΕ στο αρθρο 3 γραφει οτι ισχυει απο τη δημοσιευση (20/1/12)

Τωρα το τι ισχυει ,για ποιον κ.λ.π τρεχα γυρευε.Πρεπει να βγουν (συμφωνα με το κειμενο του κανονισμου ) καμμια 15αρια αποφασεις και δεν εχει βγει καμμια εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Και όπως πάντα αυτός που την πληρώνει είναι ο Ελ. Επ. αφού είναι πάντα εκτεθειμένος.............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.