Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διότι η αποτίμηση είναι έννοια που έβαλε ο ΚΑΝ.ΕΠΕ....

Με τον ΕΑΚ λέμε αντισεισμική μελέτη και σχεδιασμό....

Ξέρω παίζω με τις λέξεις.....

Άστο δεν θα βγάλουμε άκρη...

Την προσωπική μου άποψη την είπα.

Αν και όταν αποφασίσει κάποιος να πληρώσει ώστε εγώ να ελέγξω και αυτός να υλοποιήσει τις επεμβάσεις θα το ξανασκεφτώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και που να αρχίσουμε να μιλάμε για δείκτες αξιοπιστίας με SLS, ULS, πιθανότητες αστοχίας, συντελεστές εξάντλησης, design supervision level, inspection level, durability degradation index, simplified damage indicators, :smile: :-) :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παραθέτω εδώ το παρακάτω ΦΕΚ, όπου εκτός από τα Παραρτήματα που πρέπει να μελετηθούν, δείχνει τη γραμμή που θα ακολουθηθεί στο μέλλον και σε άλλες περιπτώσεις ...

 

Δε βρήκα καταλληλότερο νήμα για να το αναρτήσω, αν και νομίζω ότι θα ταίριαζε καλύτερα στο νήμα ΚΑΝΕΠΕ ...

 

Προς τους διαχειριστές : μήπως όλο το νήμα ΚΑΝΕΠΕ πρέπει, από το "οπλισμένο σκυρόδεμα", να μεταφερθεί στις "επισκευές-ενισχύσεις" ;

σεισμόπληκτα εναρμόνιση ΚΑΝΕΠΕ.pdf

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΦΕΚ αυτό έτσι όπως το διάβασα τα κτίρια χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

 

Α) Εμφανίζουν ελαφριές βλάβες

β) Εμφανίζουν σοβαρές βλάβες

 

Σε πρώτο στάδιο γίνεται πρώτα η αποτίμηση (έλεγχος υπάρχοντος) του υφιστάμενου Φ.Ο. . Στην κατηγορία Α δεν απαιτείται ανάλυση (άρα γίνεται με εμπειρικές μεθόδους?). Στην κατηγορία Β γίνεται ανάλυση με βάση τον κανονισμό που ίσχυε κατά τον χρόνο έκδοσης της Ο.Α (Τα αυθαίρετα με αντισεισμικό 85') .

 

Εάν απαιτούνται επισκευές τότε εφαρμόζεται ΚΑΝΕΠΕ.

 

Κατά τη γνώμη μου κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει και για τον ν.4014/11. Μόνο σε περίπτωση σοβαρών βλαβών να ζητείται ανάλυση και αυτή να γίνεται με τον αντισεισμικό 85'.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

@nik,

Στην κατηγορία Α γίνεται μόνο επισκευή των βλαβέντων στοιχείων ( κατά ΚΑΝΕΠΕ κεφ. 8 ), με άδεια επισκευής.

Στην κατηγορία Β γίνεται αποτίμηση, ανάλυση (όπως αναφέρεις) και ανασχεδιασμός κατά ΚΑΝΕΠΕ, πάντα με άδεια επισκευής.

Αν υπάρχει αμφιβολία για την ένταξη σε κατηγορία γίνεται αποτίμηση φέρουσας ικανότητας (όπως περιγράφεται).

Ενίσχυση μόνο με πρωτοβουλία του κύριου του έργου και με ξεχωριστή μελέτη και άδεια μετά την επισκευή.

 

Νομίζω και στον Ν.4014 θα γίνει κάτι ανάλογο : αν το ΔΕΔΟΤΑ (που ουσιαστικά αντιστοιχεί σε έκθεση αυτοψίας-χαρακτηρισμού σεισμοπλήκτου) ακολουθήσουν δευτεροβάθμιος (ή και άλλος) έλεγχος και θέληση του κύριου του έργου να νομιμοποιήσει (κανονικά ή με ευεργετικές διατάξεις ΝΟΚ), τότε μπορεί να ακολουθηθεί μια παρόμοια διαδικασία για να νομιμοποιηθεί και η ασφάλεια της κατασκευής. Προφανώς για μικροπαραβάσεις ή ημιυπαίθριους δεν θα γίνεται το ίδιο (με κατηγοριοποίηση) αλλά θα οδηγείται ο ιδιοκτήτης σε νομιμοποίηση με μία (ας πούμε) "βεβαίωση στατικής επάρκειας". Ξεχωριστή αντιμετώπιση θα έχουν οι ειδικές χρήσεις του ββ), όπου σωστό είναι να γίνει επανέλεγχος (πχ. δε μπορείς να έχεις πλήρως αυθαίρετο δημόσιο κτήριο).

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , μετά απο 2 εβδομάδων διάβασμα του ΚΑΝΕΠΕ, μπορώ να πώ οτι πόνεσε το κεφάλι μου,

 

Νομοθετικά : κανονικά ότι δέν έχει μελέτη πρέπει να πάει σε ΚΑΝΕΠΕ ακόμα και αυθαίρετα που εξαιρούνται π.χ Ν720 και Τρίτσης.

 

Μπάρ, νυχτερινά καταστήματα και λοιπά μέρη συνάθροισης κοινού, που σάν κτίρια έχουν διαφορετική άδεια απο αυτή της χρήσης τους, ομοίως ΚΑΝΕΠΕ.

 

Ο Ροδόπουλος δυστυχώς έχει ένα δίκιο, μου έχει τύχει περίπτωση οικοπέδου με ρημοτομούμενο τμήμα μέσα στο οποίο υπάρχουν αυθαίρετα τα οποία ΔΕΝ τακτοποιούνται.ΟΜΩΣ, μέχρι να τακτοποιηθεί η αποζημείωση απο το ΔΗΜΟ και να κατεδαφιστούν ,Αστικά υπεύθυνος είναι ακόμα ο ιδιοκτήτης.

Η πολεοδομία δέν ζήτησε τίποτα, όμως μετά απο κουβέντα με δικηγόρο κατέθεσα μελέτη στατικής επάρκειας στη πολεοδομία .διότι οι κατασκευές είναι σε χρήση ακόμα και δέν έχουν μελέτη Φ.Ο.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα για το παραπάνω ΦΕΚ πότε γίνεται έλεγχος υπάρχοντος με παλιούς αντισεισμικούς.

 

Στην αρχή γράφει ο έλεγχος των κτιρίων "Β" γίνεται με παλιούς αντισεισμικούς και μετά λέει ότι εφαρμόζεται ΚΑΝΕΠΕ....!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.