Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

15 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Αυτό το ουσιωδώς είναι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Εγώ είπα το απλό: ακόμα και σε μία διάβρωση και αποκατάσταση γεωμετρικών χαρακτηριστικών με επισκευαστικό που σε λίγο θα πωλείται και στα super market, και που πλέον γίνεται στο 99,9% των περιπτώσεων φρεσκαρίσματος διαμερίσματος από έναν μπογιατζή, το πόσο επηρεάζεται το δομικό στοιχείο είναι εν αμφιβολω. Για την ακρίβεια δεν είναι αμφιβόλω, αλλά δεν αποτιμάται και με μια ματιά, κι εμείς επειδή θέλουμε να κοιμόμαστε ήσυχοι το βράδυ και να μην χάσουμε την δουλειά, λέμε "βάλτου μωρέ καλά είναι"..Το μείζον θέμα είναι ότι θα πρέπει άμεσα να δημιουργηθεί πρότυπο-κανονισμός (ή να μεταφραστεί-επικαιροποιηθεί-εισηχθεί στην ελληνική πραγματικότητα...) που να κατευθύνει τους μηχανικούς όχι μόνο για την ενίσχυση και αποτίμηση (κανεπε) αλλά σε συνάρτηση με τον κανεπε και το en-1504 να εξετάζει θέματα διάβρωσης,ενανθράκωσης, επισκευής, μετρήσεων κλπ. Προσωπικά θεωρώ αδιανόητο το γεγονός ότι ΚΤΣ και ΚΑΝΕΠΕ δεν ασχολούνται με θέματα ενανθράκωσης-διάβρωσης. Κι όταν λέω ασχολούνται δεν εννοώ να μνημονεύουν το φαινόμενο, αλλά μιλάω για εξειδίκευση: αναγνώριση παθολογίας, άρση προβλήματος, μετρήσεις, προτάσεις αντιμετώπισης.

pirsogiannis σε κάποια πράγματα συμφωνώ απολύτως μαζί σου σε άλλα καθόλου. Στα τεχνικά συμφωνώ απολύτως. Και ειδικά για το ότι δεν υπάρχει σαφήνεια στο θέμα των επισκευών, αλλά ακόμη και σ αυτό το σημαντικό θέμα της αποτίμησης.

Όμως στο "θα πάω με τα πιτσιρίκια για μπάλα" δε συμφωνώ ούτε στο θα πεθάνω φτωχός. Αν ήταν να γίνω πλούσιος από αυτό, πίστεψε με, ούτε καν θα ήμουν εδώ να το συζητώ. Εδώ μιλάμε για επιβίωση ή θάνατο. Και δεν είναι υπερβολή. Το να διώξεις αυτή τη στιγμή οικοδομική άδεια από το γραφείο σημαίνει για πολλούς από εμάς επαγγελματικός θάνατος. Δεν το αναλύω όμως άλλο διότι θα πάει αλλού το θέμα... πάντως εγώ έχω τη συνείδηση μου ήσυχη, διότι ενημέρωσα ξεκάθαρα τον ιδιοκτήτη για το ποιος είναι σωστός δρόμος. Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι ακόμη και για τις αποφάσεις του ιδιοκτήτη.

Επίσης, χωρίς να έχω κάνει βαθιά μελέτη στη σχετική νομοθεσία, βλέπω ότι το λογικό διάγραμμα σε οδηγεί σε δύο διαμετρικά αντίθετους δρόμους. Ή εφαρμόζεις π.χ. Αντισεισμικό '59 στον έλεγχο και, εφόσον σου βγει,αφήνεις το κτίριο ως έχει, ή αν παρέμβεις και ενισχύσεις, τότε οδηγείσαι σε κανεπε και ευρωκώδικες. Δε θα έπρεπε να υπάρχει μια μέση οδός, η οποία θα ήταν πιο ρεαλιστική και εφαρμόσιμη; Ειδικά όταν μιλάμε για κτίρια 40+;;

Τέλος να πω ότι ακόμη και στα αυθαίρετα υπάρχει μεγαλύτερη σαφήνεια. Σε αντίστοιχα thread θα δεις να αναφέρονται συγκεκριμένες παράγραφοι άρθρων κλπ ενώ εμείς εδώ αναφερόμαστε στο γενικό πνεύμα των διατάξεων. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην ασάφεια της νομοθεσίας και στην έλλειψη ερμηνευτικών ή στο ότι εμείς ακόμη δεν έχουμε μελετήσει σε βάθος τα σχετικά κείμενα (εγώ παραδέχομαι ότι πρέπει να αφιερώσω πολύ χρόνο ακόμη στη μελέτη τους).

 

 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Το κακό όμως είναι ότι δεν μας πληρώνουν για να έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη και να νίπτουμε τας χείρας μας στις αποφάσεις του ιδιοκτήτη. Εάν βρεις πελάτη που στο δικαστήριο θα έρθει να σου πει "καλός μηχανικός ο pirsogiannis, με είχε προειδοποιήσει αλλά εγώ δεν το άκουσα και του είπα βγάλε μου την άδεια και τα άλλα εγώ τα κανονίζω", να τον βγάλεις μια φωτογραφία και να τον κορνιζάρεις. Το τί είναι επαγγελματικός θάνατος το ξέρω καλά.Για τον αντισεισμικό του 59 και το λογικό διάγραμμα είχαμε μια συζήτηση από εδώ και κάτω, κι εγώ δεν έχω καταλήξει, αλλά δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα υπό την έννοια ότι στα στατικά είμαι τόσο ψυχαναγκαστικός που η μόνη πιθανότητα να κάνω πχ προσθήκη σε κάποιο κτίσμα, είναι να το έχω φτιάξει εγώ σε προγενέστερο χρόνο , άρα θα είναι min με εακ/εκωσ/ec γιατί δεν είμαι και ιδιαιτέρως μεγάλος ηλικιακά.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι θες καλύτερους πελάτες. Δώσε τις απαιτήσεις σου (και του κτιρίου/νόμου) και μια καλή τιμή (που σε ικανοποιεί). Αν δε θέλουν επένδυσε στη διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλό σας απόγευμα! Για προσθήκη μεταλλικού παταριού (*) επιφανείας 100τμ σε ισόγειο κατάστημα πολυωρόφου κτηρίου μπετόν (με υπόγειο), συνολικού εμβαδού 3.000τμ, πέραν της στατικής μελέτης του ιδίου του παταριού, απαιτείται και μελέτη στατικής επάρκειας ολοκλήρου του κτηρίου;

(*) Στατικά εξαρτημένου από το κτήριο, το οποίο δεν έχει σχετική πρόβλεψη προσθήκης στην στατική μελέτη της οικοδομικής αδείας.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στατικά εξαρτημένου, εννοείς ότι δεν θα βάλεις υποστυλώματα αλλά θα δεσεις τις δοκούς του παταριού στα στοιχεία του υφιστάμενου; Αν ναι, πιστέυω ότι θέλει έλεγχο των στοιχείων του υφισταμένου για τα φορτία που δέχονται από το νέο πατάρι και συνεπώς ίσως όλου του (υποκείμενου;) κτιρίου (δεν αναφέρεις τι ποσοστό επιφάνειας του υφιστάμενου αποτελεί το νέο πατάρι). Αν τώρα τοποθετήσεις υποστυλώματα πάνω σε δοκούς πχ της πλάκας οροφής υπογείου, πάλι θα θέλει έλεγχο των δοκών όπου στηρίζονται τα νέα υποστυλώματα.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, desptsouk said:

Όταν λες στατικά εξαρτημένου, εννοείς ότι ... θα δεσεις τις δοκούς του παταριού στα στοιχεία του υφιστάμενου;

Ναι

11 λεπτά πριν, desptsouk said:

δεν αναφέρεις τι ποσοστό επιφάνειας του υφιστάμενου αποτελεί το νέο πατάρι

Περίπου 10%

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως πρέπει να ελέγξεις τουλάχιστον τα στοιχεία του υφιστάμενου που δέχονται τα φορτία του νέου παταριού, καθώς και τις συνδέσεις που θα διαμορφωθούν εννοείται.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διάταξη στη νομοθεσίαβάσει του οποίου θα μπορούσες να το αποφύγεις, αλλά καλό θα είναι να είσαι σίγουρος πως τα στοιχεία πάνω στα οποία θα στηριχθεί το πατάρι επαρκούν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση - είναι λογικά αυτά που λές. Το θέμα είναι μήπως "νομικίστικα" (βλ. ΦΕΚ 350) αναγκαστεί κανείς να πάει σε μελέτη επάρκειας ολοκλήρου κτηρίου 3.000τμ για ένα πατάρι ισογείου 90τμ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, gp1 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση - είναι λογικά αυτά που λές. Το θέμα είναι μήπως "νομικίστικα" (βλ. ΦΕΚ 350) αναγκαστεί κανείς να πάει σε μελέτη επάρκειας ολοκλήρου κτηρίου 3.000τμ για ένα πατάρι ισογείου 90τμ

Δες λίγο το φεκ 1643β/11-5-2018, άρθρο 2 παράγραφος β. 

Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής περιπτώσεις :

β) αυθαίρετες κατασκευές παταριών ισογείου επιφάνειας μέχρι ποσοστού 50% του δαπέδου του ισογείου με την προϋπόθεση ότι δεν δημιουργούνται “θέσει” κοντά υποστυλώματα. Διαφορετικά εξετάζονται τα μέλη και η σύνδεσή τους με στοιχεία του φέροντος οργανισμού, τα οποία και θα ενισχύονται για ενδεχόμενες τοπικές αστοχίες. Σε κάθε περίπτωση ελέγχεται η στατική επάρκεια του αυθαίρετου παταριού για κατακόρυφα φορτία

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @pirsogiannis, όμως δεν αναφέρομαι σε τακτοποίηση αυθαιρέτων, αλλά σε νέα κατασκευή παταριού, που πρόκειται να υλοποιηθεί με οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.