Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση στατικής μελέτης υπάρχοντος και ΚΑΝ.ΕΠΕ.


 

Recommended Posts

Όπως επίσης και όταν ο ιδιοκτήτης υποχρεωθεί σε κόστος ενίσχυσης υπάρχοντος (μελέτη ή κατασκευή) και αμφισβητήσει το ΔΔΤ που τον οδηγεί εκεί ...

Οι τρύπες είναι πολλές, το κράτος δεν αναλαμβάνει να τις κλείσει, άρα ο μηχανικός παραμένει έκθετος ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 441
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανό; μόνο;... αν χρωστάει 2-3 νοίκια νομίζεις ότι είναι δύσκολο με ένα απλό εξώδικο μετά να πει στον ιδιοκτήτη: "Κύριε ή ενισχύεις ή φευγω, σε φεσώνω και θέλω και αποζημίωση γιατί κλείνω την επιχείρηση μου αφού βρίσκεται σε επικίνδυνο κτίριο σύμφωνα με την τεχνική έκθεση και την μελέτη του michanikos.gr ". Φαντάσου δικη και τη θεση του μηχανικου.

 

ο Bas το εχει πει ότι είνια ο καιρός των νοικιαστων.

Link to comment
Share on other sites

kan62, δεν είναι μόνο το ΔΔΤ. Το ίδιο ισχύει και με την μελέτη επάρκειας.

Εγώ πάντως επιμένω. Αφού έχουμε ενημερώσει το κράτος για το υφιστάμενο πρόβλημα, ποιος είναι αυτός που θα μας επιρρίψει ευθύνες επειδή το κράτος δεν έπραξε τα δέοντα;

Link to comment
Share on other sites

και καλά το ΤΕΕ τι κάνει αφού είναι ο επίσημος φορέας και μιλά με το κράτος? Το ξαναλέω τα Αμερικανάκια για να λύσουν το πρόβλημα υποχρεώνουν τον μηχανικό να κοινοποιήσει στην Ασφαλιστική Εταιρία.

 

Βέβαια τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο. Ας πούμε οτι σε μια πολυκατοικία λειτουργεί φροντιστήριο, γραφεία και κατοικίες (κλασσικό παράδειγμα). Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται?

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

και καλά το ΤΕΕ τι κάνει αφού είναι ο επίσημος φορέας και μιλά με το κράτος?
μπορείς άνετα να επικοινωνήσεις μαζί του, ακόμα και τηλεφωνικά, το αν θα το σηκώσουν να το θεωρήσεις θαυμα, το να πάρεις και απάντηση που σε καλύπτει να θεωρήσεις ότι έπιασες το τζοκερ.

 

ο ξαναλέω τα Αμερικανάκια για να λύσουν το πρόβλημα υποχρεώνουν τον μηχανικό να κοινοποιήσει στην Ασφαλιστική Εταιρία.

Σε ποια ασφαλιστική εταιρία; Σε αυτή που έχει ασφαλίσει ο ιδιοκτήτης; Πόσα ακίνητα είναι ασφαλισμένα; Και με χρήματα του ιδιοκτήτη θα ενημερωθεί η ασφαλιστική; Σε ποιες περιπτωσεις υποχρέωναν τον μηχανικό να κοινοποιήσει στην Ασφαλιστική εταιρία και ποιοι;

 

Βέβαια τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο. Ας πούμε οτι σε μια πολυκατοικία λειτουργεί φροντιστήριο, γραφεία και κατοικίες (κλασσικό παράδειγμα). Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται?

Σύμφωνα με αυτά που έχεις πει...

Ενημερώνεις εγγράφως τους ιδιοκτήτες, τους ενοικιαστές, τον ΣΕΒ, ΤΕΕ, πολεοδομία, ΟΣΚ, Δήμο και περιφέρεια απαιτώντας απάντηση εντός πχ 2 μηνων και με ΑΠ. Αν δεν λάβεις απάντηση τότε στέλνεις εξώδικα.

 

Στα πλαίσια του 4014 ο μηχανικός καλείται να καταγράψει αυθαιρεσίες και να κάνει έναν ταχύ οπτικό έλεγχο συμπληρώνοντας το ΔΤΤ.

Το ίδιο δεν ήταν τότε και με το νόμο για τους Υ/Χ; Έμπαινες, έβλεπες τον Υ/Χ, σύγκρινες με τα σχέδια και κατέγραφες. Δεν ήταν υποχρέωση σου να συντάξεις ΔΤΤ αλλά έβλεπες ρωγμες, καθιζήσεις κλπ έπρεπε να ενημερώσεις πάλι;; Οχι, κανείς ποτέ δεν ρώτησε και ούτε ενδιαφέρθηκε.

 

Αντίστοιχα παει ο Ροδόπουλος για επιθεώρηση σε ιδιωτικό και βλέπει αυθαιρετο τμήμα στο κτίριο και περγκολα και BBQ, πρέπει να καταγγείλει; Ή θα θεωρηθεί συνυπεύθυνος ή ότι απέκρυψε;

 

Πέρα από αυτά, ήταν μία μεγάλη ευκαιρία για το κράτος πέρσι που έγινε η καταγραφή των κτιρίων από τους ομαδάρχες που συντόνιζαν την απογραφή να καταγράφονται όσο γίνονται και τα κτίρια σύμφωνα με κάποιο απλό ΔΔΤ.

Link to comment
Share on other sites

kostassid

 

 

η κοινοποίηση στην Αμερική είναι υποχρεωτική απο τον ιδιοκτήτη προς την ασφαλιστική του εταιρία. Μου φαίνεται οτι ισχύει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

υποχρεώνουν τον μηχανικό να κοινοποιήσει στην Ασφαλιστική Εταιρία.
η κοινοποίηση στην Αμερική είναι υποχρεωτική απο τον ιδιοκτήτη προς την ασφαλιστική του εταιρία.

 

τελικά;

-και να κοινοποιηθεί τι;

- και σε ποια ασφαλιστική; της οικίας;

- και με αυτό το τρόπο αποφεύγει ο μηχανικός την ευθύνη;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός στέλνει αντίγραφο στην ασφαλιστική εταιρία

Link to comment
Share on other sites

καλά, έχω την εντύπωση ότι ή trollaρεις ή παιζουμε.

Έχω ρωτήσει 3-4 φορές συγκεκριμενα πράγματα και δεν έχω πάρει απαντηση.

Θα επανέλθω άλλη μία φορά στο παρόν νήμα εφόσον ψάξω λίγο τον αστικό και ποινικό κώδικα για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακουω διαφορα για σχεσεις μεταξυ μηχανικου και ενοικιαστων.Αν ειναι δυνατον να ειναι ο μηχανικος υποχρεωμενος εναντι τριτου (πλην δηλαδη του εντολεα του και του Δημοσιου).Τελος παντων αν ειναι (πρωτη φορα το ακουω στα 30 χρονια της δουλειας μου) ας το βρει καποιος και να μας το πει

Με αριθμους οχι με λογια.Θα βοηθησει πολυ .

Και προφανως μιλαμε για τον ενοικιαστη που πιθανα υπαρχει κατα την περιοδο μεχρι να εκδοθει η απαιτουμενη αδεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.