Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα ειμαι μηχανικος Τ.Ε.πηγα στην εφορια για να ρωτησω τι χαρτια χρειαζονται για εναρξη και δεν θελουν χαρτι επιμελητηριου-ΕΕΤΕΜ ..εχουν οντως αλλαξει και δε ζητανε τωρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Χρειάζομαι να κάνω έναρξη ΕΕ ως Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.επειδή βρήκα δουλειά που ζητάνε μπλοκάκι.


Για να εγγραφω στην  ΕΕΤΕΜ (αφότου επικοινώνησα με το τμήμα της Θεσσαλονίκης)  μου ζητήσαν  να αποκτήσω αριθμό αδειας ασκησης επαγγέλματος απο την  διεύθυνση ανάπτυξης ώστε να πάρω ΑΜ. ( Η επίσημη ιστοσελίδα της είναι αυτη http://www.pkm.gov.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=17&at=2&g=255).

Το πρόβλημα είναι το εξής: 
Προσπαθώ εδω και 2 μέρες να βρώ τηλέφωνο που να φιλοτιμηθεί κάποιος υπάλληλος να απαντήσει, ώστε να μάθω τι δικαιολογητικά χρειάζομαι και που τα καταθέτω (πχ φωτοτυπια ταυτότητας(?)παράβολα(?) κλπ, ...)

το τηλέφωνο που μου έδωσε η ΕΕΤΕΜ για την διεύθυνση ανάπτυξης είναι άκυρο και αντιστοιχεί σε δημόσιο Νοσοκομείο...

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία/ βοήθεια πάνω σε αυτο το θέμα

Edited by M.V.M.V.M.V
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε κατευθύνανε. Τώρα αν δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα που έχουν στην ιστοσελίδα τους μάλλον θα πρέπει να πας από εκεί.

Για δικαιολογητικά δες εδώ https://www.dikaiologitika.gr/dikaiologitika/perifereies/28388/dikaiologitika-gia-eggrafi-sta-mitroa-mixanologoi-anoteron-texnikon-sxolon

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι Τοπογράφος Τ.Ε., αποφοίτησα πέρσι Δεκέμβριο και εγγράφηκα κατευθείαν στην ΕΕΤΕΜ. Πλέον δουλεύω σε Τεχνικό Γραφείο ως συνεργάτης αλλά ακόμα δεν έχουμε "νομιμοποιήσει" την επαγγελματική μας σχέση. Προφανώς και δεν υπογράφω οτιδήποτε αλλά με ενδιαφέρει να έχω τις κρατήσεις μου κ.ο.κ.

Κάποιος σε παρόμοια κατάσταση που να έχει σύγχρονη άποψη 

Με το παρόν καθεστώς, τι με συμφέρει?

α) Μπλοκάκι ως παροχή υπηρεσιών στον ιδιοκτήτη του γραφείου (ώστε να γραφτώ στο ΤΕΕ που κακά τα ψέμματα δίνει έστω ενα τυπικό ενδιαφέρον), Εάν ναι, ποιά η διαδικασία?

β) Να με προσλάβει ως μισθωτό με έναν τυπικό μισθό για 8ωρο?

 

Θέλω πολυ τις απόψεις σας γιατι έχω πελαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "ως συνεργάτης"? Μοιράζεστε τα κέρδη του γραφείου?π.χ. 60%-40%???

Πληρώνεσαι με την δουλειά? π.χ. κάθε μελέτη/σχέδιο, τόσα €???

Ή μήπως σε πληρώνει ένα σταθερό ποσό και απλά θα κόβεις απόδειξη???

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρώτα δεν σου εξασφαλίζουν σταθερό ποσό αμοιβής. Εξαρτάται πάντα από το ποση δουλειά θα έχει το γραφείο. Υπάρχει ρίσκο στην περίπτωση αυτή.

Η τρίτη επιλογή είναι πιο σίγουρη μισθολογικά. Δες και το θέμα της εφορίας, της ασφάλισης, της τυχόν απόλυσης, κλπ. Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα...

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του καθαρά μισθωτού, δηλαδή με ασφάλιση ΙΚΑ (χωρίς μπλοκάκι, κλπ), παλι με σταθερό μισθό και 8ωρο...

Για μένα η καλύτερη επιλογή...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 πρόσφατα έκανα έναρξη ατομικής επιχείρησης. Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
Δεν είμαι μέλος κανενός επιμελητηρίου και θα εργαστώ σε έναν εργοδότη με μπλοκάκι σαν μισθωτός.

Ουσιαστικά χρειάζεται να γίνω μέλος κανενός επιμελητηρίου? Και αν ναι... γιατί?

Υ.Γ 
Θα κάνω εγγραφή στα μητρώα της περιφέρειας Αττικής. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.