Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Φίλες και φίλοι Συνάδελφοι, το παρόν θέμα έχει σαν στόχο να ενημερώσει τους αποφοίτους Μηχανικούς Τ.Ε. για τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να ασκήσουν το ελεύθερο επάγγελμα, με λίγα λόγια, πρόκειται για έναν σύντομο οδηγό των απαιτούμενων διαδικασιών, μία προς μία, με βάση τη δική μου εμπειρία, και με αρκετές δώσεις χούμορ.

 

 

Εγγραφή στην Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. – I wanna be TEE one day

1) Μόλις με το καλό αποφοιτήσετε θα πρέπει να επισκεφτείτε την Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. Η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. είναι δεν είναι επιμελητήριο για το κράτος (θα το αναλύσουμε παρακάτω αυτό), είναι κάτι σαν σύλλογος Μηχανικών Τ.Ε. που κρατά ένα αρχείο των Μηχανικών. Για να το θέσω καλύτερα, είναι Ι wanna be ΤΕΕ one day. Θα πρέπει να γραφτείτε στην Ε.Ε.Τ.Ε.Μ. γιατί αυτοί θα σας δώσουν τον Αριθμό Μητρώου σας (Α.Μ.) σαν Μηχανικό ο οποίος θα πρέπει να αναγράφεται στην σφραγίδα.

 

Θα χρειαστείτε,

 

4 φωτογραφίες, επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου και ταυτότητας (από τα Κ.Ε.Π. έναν από τους ελάχιστους φορείς που δουλεύει σωστά σε αυτή τη χώρα), και συμπληρωμένη την αίτηση που θα βρείτε στο site: www.eetem.gr .

 

H E.E.T.E.M. – I wanna…….day, θα σας δώσει δύο έγγραφα φυσικά με το αζημίωτο, 1 για την Εφορία, και 1 για τον Ο.Α.Ε.Ε. (πρώην Τ.Ε.Β.Ε.). Προσοχή και κοιτάτε εδώ! Καλό είναι να γραφτείτε αμέσως μόλις πάρετε το πτυχίο σας στην Ε.Ε.Τ.Ε.Μ γιατί στη δική μου περίπτωση, πήγα να γραφτώ έπειτα από 3 χρόνια και είχαν αξιώσεις να τους πληρώσω –ΑΚΟΥΣΤΕ – συνδρομές 3 χρόνων!!

 

Θα περιμένετε 2-4 βδομάδες μέχρι να βγει ο Α.Μ. σας, γιατί αυτά τα πράγματα παίρνουν χρόνο. Μόλις σας ενημερώσουν ότι βγήκε (καλό είναι να τους καλείτε συχνά γιατί έχουνε πολλές αποδείξεις να κόψουν και ξεχνάνε εύκολα), τότε μπορείτε να συνεχίσετε στα επόμενα βήματα, αφού ονειρεύεστε να γίνεται και εσείς Ελεύθερος Επιτηδευματίας (Freelancer Civil Engineer T.E, Μ.Sc. Ph.D. PoDoc… :P ).

 

2) Αν θέλετε το όνειρό σας να πραγματοποιηθεί – σχετικά – γρήγορα και να μην καταλήξετε σε ψυχιατρική κλινική με επικίνδυνα συμπτώματα Εφοριακής παράκρουσης με αρκετά στοιχεία διαταραχής ύπνου λόγου Ο.Α.Ε.Ε. και δυσπεψίας λόγο Ε.Ε.Τ.Ε.Μ, κάντε τα ακόλουθα:

 

Αγοράστε 1 κλασέρ και βάλτε μέσα στη δεξαμενή:

2 φωτοτυπίες ταυτότητας επικυρωμένες

2 φωτοτυπημένα αντίγραφα πτυχίου επικυρωμένα

 

Ι) Αν δηλώσετε έδρα το σπίτι σας, υπεύθυνη δήλωση του πατρός σας ότι σας παραχωρεί κάποιον χώρο σαν έδρα.

 

ΙΙ) Αν νοικιάζετε ενηκιαστήριο συμβόλαιο, υπεύθυνη δήλωση ότι είναι η έδρα σας.

 

ΙΙΙ) Αν έχετε δικό σας γραφείο, συμβολαιογραφική πράξη γονικής παροχής, υπεύθυνη δήλωση ότι είναι δικό σας.

 

ΙV) Αν έχετε γραφείο μισό – μισό με κάποιον (πχ την υψηλή κυριότητα εσείς, και κάποιο ποσοστό ο πατέρας σας), συμβολαιογραφική πράξη γονικής παροχής, υπεύθυνη δήλωση του πατρός ότι σας παραχωρεί το ποσοστό που του αναλογεί για την επαγγελματική σας στέγη.

 

 

Tα παραπάνω από δύο φορές!!

 

3) Πάτε σε ένα σφραγιδάδικο και βγάζετε σφραγίδα Μηχανικού (υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο Michanikos.gr). Αγοράζετε βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ – ΕΞΟΔΩΝ, και μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ. Το μπλοκάκι το αριθμείτε και το σφραγίζετε! Προσοχή! Στη σφραγίδα τη Δ.Ο.Υ. της έδρας σας!!

 

Αυτά χρειάζεστε, και με λίγη τύχη θα έχετε αρχίσει το ελεύθερο επάγγελμα και τον αγώνα της επιβίωσης σε μία μέρα!

 

 

4) Προεγγραφή στον Ο.Α.Ε.Ε.

Καταθέτετε στις ΕΓΓΡΑΦΕΣ, αντίγραφο πτυχίου, αντίγραφο ταυτότητας, αντίγραφο συμβολαίου γονικής παροχής (πχ). Συμπληρώνετε 2 αιτήσεις που θα σας δώσουν, της Πρωτοκολλάτε. Πληρώνετε 110.15 Ευρώ στο Ταμείο, και από τις ΕΓΓΡΑΦΕΣ παίρνετε βεβαίωση προεγγραφής.

 

 

5) Εφορία

Πηγαίνετε στην Εφορία (στο εξής Δ.Ο.Υ.) που ανήκει η επαγγελματική σας ΕΔΡΑ!

Κατευθείαν στο ΜΗΤΡΩΟ! Κατέθετε αντίγραφο πτυχίου, ταυτότητας, έδρας, το ένα από τα δύο χαρτιά που σας έδωσε η Ε.Ε.Τ.Ε.Μ, συμπληρώνετε το έγγραφο Μ2 που θα σας προσφέρουν με αγάπη.

 

Στο Μ2 συμπληρώνετε τους Κ.Α.Δ. Σαν βασικό βάζετε Υπηρεσίες Μηχανικών, και έπειτα ότι άλλο σας ενδιαφέρει, πχ υπηρεσίες Αρχιτεκτόνων, Τοπογραφικά, και τα σχετικά. Μέχρι 6 Κ.Α.Δ. από 3 ψηφία και πάνω! Όχι το γενικό με τα 2 ψηφία!!

 

Προσωπική εμπειρία: Δεν γνωρίζανε την ΕΕΤΕΜ, ούτε τους Μηχανικούς Τ.Ε. Δεν υπήρχε στα κομπιούτερ τους αυτό το επάγγελμα και επιμελητήριο - I wanna be – σύλλογος. Μέχρι και ότι δεν μπορώ να δηλώσω υπηρεσίες μηχανικού γιατί δεν είμαι μηχανικός άκουσα. Αγρίεψα με tact πάντα. Κάποιος λογικός άνθρωπος βλέποντας το χαρτί της ΕΕΤΕΜ και αφού του είπα ότι υπάρχουν καμία 100.000 ακόμα μέλη της το θέμα λύθηκε, πριν χάσω την ψυχραιμία μου και τους τουμπάρω μαζί με τα γραφεία τους. Για το θέμα έχει ενημερωθεί η ΕΕΤΕΜ. Πρόκειται για ανίδεο υπάλληλο, μου είπαν... ΧΑ! Χαίρω Πολύ!!

 

 

6) Ο.Α.Ε.Ε.

Έπειτα σας δίνουν βεβαίωση έναρξης επαγγέλματος. Πηγαίνετε ξανά στον Ο.Α.Ε.Ε. όπου συμπληρώνουν μία αίτηση και γίνεται η οριστική εγγραφή σας. Καλές Δουλειές.

 

 

7) Δ.Ο.Υ.

Με τη βεβαίωση οριστικής εγγραφής από τον Ο.Α.Ε.Ε. πηγαίνετε στο τμήμα Κ.Β.Σ.

Τους δίνεται τη βεβαίωση από Ο.Α.Ε.Ε. και αυτή που σας έδωσαν στο Μητρώο της Δ.Ο.Υ. Συμπληρώνεται μία αίτηση β2 και μία υπεύθυνη δήλωση. Τους δείχνετε το χαρτί της ΕΕΤΕΜ και τους ξαναμαναλέτε ότι οι Μηχανικοί Τ.Ε. δεν γράφονται στο ΤΕΕ αλλά στην ΕΕΤΕΜ. Αν σας ρωτήσουν αν είναι επιμελητήριο απαντήστε με ένα απλό ΝΑΙ και μουρμουρίστε το τραγούδι του Μάκη Χριστοδουλόπουλου «Εσύ ό,τι πεις, εσύ ό,τι πεις». Τους δίνετε να τρυπίσουν το σφραγισμένο μπλοκάκι και το βιβλίο Εσόδων – Εξόδων. Καλές Δουλειές.

 

Αν οργανωθείτε σωστά, δεν θα χρειαστεί να σας φάνε οι δρόμοι..

 

Καλές δουλειές και από μένα! :smile:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις 25 Μαϊου 2012 μου ζήτησαν από την εφορία να εγκριθούν οι κωδικοί ΚΑΔ από το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ), έχετε ακούσει για τέτοια εγκύκλιο ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν θες ανεφερε και το ποσο των μηνιαιων εισφορων στον ΟΑΕΕ και τι περιλαμβανουν. κλιμακωνονται προς τα πανω και καθε ποτε;

το να γραφτεις αμεσως μετα την κτηση πτυχιου ως ελ . επαγγελ. και χωρις εμπειρια, χωρις γνωριμιες νομιζω ειναι αρκετα ριψοκινδυνο, ποσο μαλλον οταν οι εισφορες στο ταμειο θα τρεχουν.

Edited by darkvader07
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γραφτείς αμέσως, τότε μετά από 2 χρόνια που θα αποφασίσεις να γραφτείς (λέμε τώρα), θα πρέπει να περιμένεις άλλα 2 για να γίνεις Ενεργειακός Επιθεωρητής και 5 για αναβάθμιση πτυχίου και για ΜΕΕΠ. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή. Για τις εισφορές τηλεφώνησε στον ΟΑΕΕ της περιοχής σου.

 

Συμβουλή:

Από κει και πέρα, υπάρχουν διάφοροι δρόμοι. Εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις. Μην βλέπεις ποτέ τι κάνουν οι άλλοι γύρω σου για να μην επηρεάζεσαι και σε παίρνει και από κάτω. Εσύ ξέρεις καλύτερα απ' όλους τον εαυτό σου, τις δυνάμεις σου, και τα όνειρά σου.. Εγώ έτσι λειτουργώ, και δεν το έχω μετανοιώσει ακόμα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεν γραφτείς αμέσως, τότε μετά από 2 χρόνια που θα αποφασίσεις να γραφτείς (λέμε τώρα), θα πρέπει να περιμένεις άλλα 2 για να γίνεις Ενεργειακός Επιθεωρητής και 5 για αναβάθμιση πτυχίου και για ΜΕΕΠ. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή. Για τις εισφορές τηλεφώνησε στον ΟΑΕΕ της περιοχής σου.

 

 

Η πενταετία για την εγγραφή στο ΜΕΚ και εν συνεχεία στο ΜΕΕΠ, ξεκινάει να μετράει από την απόκτηση του πτυχίου, σε καμία τέτοια διαδικασία δεν εμπλέκετε η ΕΕΤΕΜ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ετσι ακριβώς. Οπως και η τριετία για τη λήψη του νομαρχιακού εργοληπτικού. Απο την ημέρα απόκτησης του πτυχίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Είμαι νέο μέλος και θέλω μια συμβουλή.

Είμαι Μηχανικός Τ.Ε., τελείωσα πριν από τρεις μήνες το ΤΕΙ Πειραιά και τώρα ψάχνω για δουλειά. Είχα μια συνέντευξη σήμερα για δουλειά και μου ζήτησαν να έχω μπλοκ αποδείξεων, που συνεπάγεται έναρξη επαγγέλματος. Δεν έχω κύκλο πάνω στο ελεύθερο επάγγελμα και δυσανασχετώ με την έναρξη επαγγέλματος, μπορείτε να με συμβουλέψετε και να με ενημερώσετε λίγο για τις αμοιβές μας ως ελεύθεροι επαγγελματίες? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στάνταρ αμοιβή στον ελεύθερο επαγγελματία....Ολα είναι κατόπιν συμφωνίας με τον εργοδότη....και δυστυχώς στις 9/10 περιπτώσεις ενάντια στον εργαζόμενο.... δηλαδή έχεις να πληρώνεις και τις εισφορές από την τσέπη, δεν δικαιούσαι αποζημιωση και πολλά άλλα άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.