Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Διαβάζοντας το θέμα μπορώ να πώ ότι έχω ήδη χαθεί και δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω.

Λοιπόν ας ξεκινήσω από κάπου για να μπορέσει και κάποιος να με βοηθήσει. Είμαι πτυχιούχος του ΤΕΙ Πατρών. Ορκιστηκα το Δεκέμβριο του 2012. Έχοντας το πτυχίο είχα πάει και στη Διευθυνση Βιομηχανίας για να βγάλω επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι το μόνο που έκανα! Πλεον έχοντας γυρίσει από φαντάρος, από τέλη Σεπτεμβρίου εργάζομαι ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στην επιχείρηση των γονιών μου και είμαι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α.

Ωστόσο δεν έχω κάνει καμία έναρξη στην εφορία, δεν έχω γραφτεί σε καμία ΕΕΤΕΜ, σε κανέναν ΟΑΕΕ και πάει λέγοντας. Το μόνο που έχω στα χέρια μου είναι το πτυχίο μου και ένα 2-3φυλλο από την Διεύθυνση Βιομηχανίας με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία, πρέπει γρεφτώ στη ΕΕΤΕΜ, πρέπει ενώ είμαι στο ΙΚΑ να γραφτώ στον ΟΑΕΕ, σφαγίδα για να βγάλω πρέπει να εχω κάνει όλα τα παραπάνω, μερικά από αυτά, κανένα? Γιατί ολίγον έχω μπερδευτεί!

Τα πρέπει τα εννοώ με την σημασία της λέξης. Δηλαδή είναι απαραίτητα, ή απλά είναι καλό. Ή είμαι παράνομα δηλωμένος ως εργαζόμενος ηλεκτρολόγο μηχανικός στην επιχείρηση?

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές πόστ μου αλλά πραγματικά έχω χάσει τον μπούσουλα με το τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τα κάμεις όλα αυτά, να μπλέξεις με εισφορές ΟΑΕΕ κτλ και να μην παραμείνεις ως έχεις; Εκτός αν θές να κανείς δικές σου δουλειές και μόνο με δική σου σφραγίδα οπότε είναι μονόδρομος ο ΟΑΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις βιβλία ανοιχτά δε σημαίνει πως πρέπει να πληρώνεις και ΟΑΕΕ. Αν είσαι στο ΙΚΑ ανοίγεις βιβλία κανονικά και συνεχίζεις την ασφάλιση στο ΙΚΑ*.

 

*Φτάνει να είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι μπορείς να έχεις βιβλία μέσω ΙΚΑ σε ανάλογες περιπτώσεις και να έχεις απαλλαγή από ΟΑΕΕ..Ευχαριστώ γλίτωσες ένα φίλο μου 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω να μεινω ως εχει...Πρεπει να ανοιξω βιβλια? Για να τα ανοιξω πρρπει να γραφτω στην ΕΕΤΕΜ? Σφραγιδα χωρις ΕΕΤΕΜ ή χωρις βιβλια έχω?

 

Και αν δε θελω να μεολινω μονο ετσι αλλα να κανω και δικα μου? Τι απο ολα αυτα "πρεπει" να γινουν?

Edited by Constantinos Liopetas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.