Jump to content
GP

Ποσοστό κάλυψης 100%

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

 

Έχει κάποιος από σας αντιμετωπίσει περίπτωση κάλυψης οικοπέδου 100%?

Πρόκειται για κτίσμα 3 ορόφων σε οικισμό προ του 1923 και συγχρόνως κάτω των 2000 κατοίκων.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει κάτι για την τότε νομοθεσία δηλαδή πιο διάταγμα ή νόμος είχε ισχύ το 1972?

Υπάρχει κάποιος νόμος που δικαιολογούσε τότε την κάλυψη 100%?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχει οικοδομική άδεια; Είναι του 72;

Δηλαδή σίγουρα είναι νόμιμος;

 

Μήπως έχει κοινοτική άδεια;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι διαστασεις εχει το οικοπεδο ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κάλυψη πριν τον ΓΟΚ ήτανε σε μερικά σχέδια πόλης ακόμη και 100% τώρα βέβαια ισχύει 70% maximum.

Για οικισμούς προ 23 δεν υπάρχει κάτι για κάλυψη 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Το εν λόγω κτίσμα έχει εξαιρεθεί από την έκδοση οικοδομικής άδειας με απόφαση του νομάρχη το 1972. Η μελέτη και η επίβλεψη του κτιρίου έγιναν υπό την επίβλεψη των τεχνικών υπηρεσιών της νομαρχίας. Το κτίσμα ενώ δεν είναι παράνομο, συγχρόνως δεν είναι ούτε νόμιμο με τα σημερινά δεδομένα.

Η ερώτηση μου είναι αν νομιμοποιείται σήμερα και πώς.

Το εμβαδόν οικοπέδου είναι 110 μ2 και για τους ορόφους έχω Ε_ισογείου=Ε_1ου=110 μ2 και Ε_2ου=48 μ2.

Το ισόγειο δεν προσφέρεται για κατοικία αλλά περισσότερο για κατάστημα αφού είναι ενιαίος χώρος χωρίς δωμάτια παρά μόνο ένα μπάνιο.

Ο 1ος όροφος είναι η κύρια κατοικία και ο 2ος είναι βοηθητικός χώρος.

 

chris_anst αναφέρεσαι στον ΓΟΚ του ’55 ή στον νέο? Πού μπορώ να τα βρω?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίτα μήπως σε βολέυει η παραγράφος 6 του άρθρου 17 του από 9/8/1955 Β.Δ. που δημοσιεύτηκε την 30/9/1955 «Περι Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του Κράτους» (ΓΟΚ 1955) όπου μιλάει για την 10μετρο λωρίδα

Επίσης πρέπει στον ΓΟΚ 73 να λέει κάτι για χρήση καταστημάτων στο ισόγειο αν θυμάμαι καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΟΚ 55 εδώ

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=169

 

νομίζω οτι γράφει κάποιες εξαιρέσεις για 100% κάλυψη εφόσον προκειται για βιομηχανικό κτίριο για διάβασέ τον

 

επίσης θυμάμαι οτι σε κάποιο σύστημα αν η κάλυψη λόγω του υποχρεωτικού ακαλύπτου έβγαινε λιγότερο από 50 τμ μπορούσες να την αυξήσεις μέχρι τα 100 τμ

 

διάβασε και πές μας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

myri και alf σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.

Θα το ψάξω για το μαγαζί αλλά η 10μετρη λωρίδα δεν πρέπει να ισχύει στην περίπτωσή μου όπως μου είπαν στην πολεοδομία. Ψιλοδιαφωνώ βέβαια αλλά θα το ψάξω καλύτερα και θα επανέλθω.

Αν στο μεταξύ καποιος στην συζήτηση αυτή, βρει κάτι και έχει την καλοσύνη, ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

με ποιο σύστημα κτίστηκε;;;;

 

αν το κτιριο είναι ειδικό

οριμός στον ΓΟΚ 55

Κτίρια ειδικά, Βιομηχανικά, συναθροίσεως του κοινού.

Άρθρον 8

........3. Ως χώροι συναθροίσεως του κοινού νοούνται κτίρια ή τμήματα κτιρίων, εντός των οποίων γίνονται δημόσιαι συγκεντρώσεις προς οιονδήποτε σκοπόν (π.χ. δι αναψυχήν, διαλέξεις, προσευχήν, εκφώνησιν λόγων, συσκέψεις κ.λπ.)

 

έχεις δικαίωμα πχ στο συνεχές να παρεκλίνεις από την κάλυψη

 

Ποσοστόν καλύψεως οικοπέδων.

Άρθρον 16

Παρέκκλισιν από των ισχυόντων εκάστοτε μεγίστων ποσοστών καλύψεως επιτρέπεται ..... επεκτείνεται επί εκτάσεως μείζονος της αντιστοίχους εις το μέγιστον ποσοστον καλύψεως του οικοπέδου υπό τον όρον ότι δια της τοιαύτης επεκτάσεως δεν θα επέλθη αύξησις των μεγίστων συντελεστών της κατ όροφον .......καθώς και δια ειδικά κτίρια συγκεντρώσεως του κοινού κλπ

 

δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις όπως τα ειδικά κτίρια μπορείς να αυξήσεις την κάλυψη όσο θες αρκεί τα επιπλέον τμ να τα αφαιρέσεις από τους μελλοντικούς ορόφους (πάνω ορόφους)

 

ειδικό μπορεί να είναι το κτίριό σου αν έχει ακόμη και μια αίθουσα που συγκεντρώνει κοινό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε πολλες περιοχες της χωρας που δεν υπηρχαν πολεοδομιες το 60 και το 70, εβγαιναν αδειες απο νομαρχιες που δεν ηταν και πολυ συμφωνες με τον ΓΟΚ. Αυτα τα σπιτια δεν ειναι νομιμα αφου εχουν αδεια; Φταιει ο ιδιοκτητης που η καθε νομαρχια ενεκρινε οτιδηποτε; Μπορει καποιος σημερα να το κρινει αυθαιρετο;

 

Κατι αλλο. Μηπως μπορεις να το δηλωσεις ως υφισταμενο προ του 55 αποκρυπτοντας την αδεια; Νομιζω πριν απ το 55 ειναι ολα νομιμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.