Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
GP

Ποσοστό κάλυψης 100%

Recommended Posts

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα, αντιμετωπιζω την εξης περιπτωση.

Εντος οικισμου προ 23 εχουμε ενα διωροφο προ 55 με χρηση κατοικιας. Ο ιδιοκτητης θελει το ισογειο να το κανει καταστημα και να καταργησει την εσωτερικη σκαλα για την προσβαση στον 1ο οροφο.

Επομενως θελει στην πισω πλευρα που ειναι και ο ακαλυπτος να κανουμε μια προσθηκη κατ' επεκταση για μπαλκονι που δεν υπαρχει και εξωτερικη σκαλα. Κατω απο τον προβολο ειναι ευκαιρια να δημιουργησει wc για το νεο καταστημα.

Η επιφανεια καλυψης του ισογειου ειναι 71 τμ σε 110 τμ οικοπεδο δηλαδη >60% με βαση ΝΟΚ.

 

Συνεπως παμε για αλλαγη χρησης αλλα δεν μας επαρκει η καλυψη.

το κτιριο ειναι απο πετρα, και αν υπολογισουμε τμ εξωτερικων τοιχων ειναι πανω απο 20 τμ.

Μπορω να χρησιμοποιησω το αρθρο 11 παρ.6 κβ που λεει οτι δεν προσμετραται στην καλυψη η περιμετρικη φερουσα τοιχοποιία?

Αυτο ισχυει για νεοαναγειρομενα κτιρια, ή και για υφισταμενα οπως στην περιπτωση μου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

άρθρο 11 ΝΟΚ

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ.
Τ.Ο

Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά.
Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

άρθρο 11 ΝΟΚ

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ.

Τ.Ο

Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά.

Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης.

Επανερχομαι, για την Τ.Ο. του κβ. αυτα αναφερονται στον συντελεστη δομησης. Με τον συντελεστη καλυψης που με ενδιαφερει, δε λεει κατι, επομενως μπορουμε να ισχυριστουμε, πως, οτι δεν αναφερεται, δεν απαγορευεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και διαβασα τα παραπανω....

Συναντω σε οικισμου ορεινους συνηθως οικοπεδα που εχουν πραγματοποιησει καλυψη 100% με αστυνομικες κοινοτικες και λοιπες αδειες χωρις να αναφερουν πουθενα το ποσοστο καλυψης.

Και δεν ειναι ενα ακινητο...ολα τα ακινητα σε πλατειες εχουν καλυψη 100%.

Υπαρχει καποιος παλιος ειδικος ορος για αυτην τη καλυψη;

Πως αντιμετωπιζουμε αυτες τις περιπτωσεις, οσον αφορα την καλυψη σε τυχον προσθηκες ή τακτοποιησεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας, Περίπτωση οικοπέδου 50 τ.μ. το οποίο είχε δοθεί με παραχωρητήριο και είναι άρτιο κατ' εξαίρεση, με κτίσμα το οποίο είχε κάνει κάλυψη νομίμως 100%.

Τώρα όταν πάει να χτίσει θα χτίσει με 70 %?

Αν ναι, μιλάμε για μη βιώσιμη λύση καθώς 0.7*50= 35 τ.μ. εκ των οποίων 10-12 είναι το κλιμ/σιο (και χωρίς να λαμβάνω υπόψη μεσοτοιχίες με γείτονες κτλ)

Σε αυτό να προσθέσω ότι λόγω ιδεατού στερεού γίνεται αδύνατη και η εξάντληση του συντελεστή δόμησης.....

Έχετε κάτι υπόψιν σας? 

Edited by gmazanakis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.