Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση δόμησης και έντυπα αμοιβών


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση όπου ο ιδιοκτήτης έβγαλε άδεια δόμησης για τμήμα κτιρίου την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα θέλει να προχωρήσει σε νέα άδεια δόμησης για το υπόλοιπο κτίριο. Με την αμοιβή του τοπογραφικού τι γίνεται; Εφόσον έχει πληρωθεί στην πρόσφατη άδεια και στην ουσία είναι το ίδιο μου φαίνεται παράλογο να ξαναπληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναθεώρηση θα κάνει δηλαδή ε?Σε αυτήν την περίπτωση θα προσκομίσει ότι μελέτες αλλάζουν και αναλόγως θα είναι και οι αμοιβές.Γενικά πάντως έχουν ελευθερωθεί οι αμοιβές και .υπάρχει η δυνατότητα του συμφωνητικού.Γιατί έχεις αυτόν τον προβληματισμό?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και δεν χρειαζεται καινουριο τοπογραφικο...(αν επικρατησει βεβαια η λογικη στον εκαστοτε υπαλληλο πολεοδομιας)

 

+ οπως σου ειπε και ο συναδελφος....μικρο το κακο...θα επιβαρυνθεις απλα καποια λιγα ευρω (ενας καφες χαμενος...) για τις επιπλεον κρατησεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να του κάνω αναθεώρηση να σου πω... Εχει βγάλει άδεια μόνο για τα δομικά στοιχεία (μεταλλικά υποστυλώματα όπου κινείται γερανογέφυρα) κι έλεγα στην καινούρια άδεια να κάνω προσθήκη της στέγης και κλείσιμο του κτιρίου. Πρέπει αναγκαστικά να πάει με αναθεώρηση της πρόσφατης άδειας;

Όσον αφορά στην αμοιβή για τις νέες μελέτες που απαιτούνται, δεν έχω θέμα με το συμφωνητικό, έτσι θα γίνει, με τα ποσά που θα συμφωνήσουμε.

Αλλά έχω θέμα με το τοπογραφικό, γιατί ακόμα κι αν θεωρήσω αμοιβή 50€ (σε περίπτωση που ο υπάλληλος δεν δεχτεί ότι η αμοιβή για το τοπογραφικό δεν είναι ανάγκη να ξαναπληρωθεί) θα πρέπει ενδεχομένως να λάβω υπόψη τις κρατήσεις επί της "νόμιμης" του τοπογραφικού, ότι θα ξαναπληρωθούν δηλαδή...

Τελοσπάντων, δεν είναι τεράστιο το ποσό (περίπου 100€) αλλά το θέμα είναι ότι μ'αυτά και μ'αυτά δεν ξέρουμε τι προσφορά να δώσουμε στους πελάτες πια...

Link to comment
Share on other sites

desptsouk,

Γιατί δεν κάνεις μια συζήτηση με τον υπάλληλο που θα ελέγξει τα φορολογικά της άδειας.

Αν αποδεχτεί το γεγονός ότι, δεν απαιτείται η αμοιβή του τοπογραφικού ενδεχομένως να μην απαιτείται κι η πληρωμή κρατήσεων.

 

Πάντως, για να ¨θεωρήσεις¨ ότι, δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό θα πρέπει να καταθέσεις ακριβώς το ίδιο. Αν υπάρχουν διαφορές είναι άλλη ¨τοπογραφική μελέτη¨. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις την αμοιβή για τις διαφορές.

 

Δεν θα ήταν άσχημο στην έκθεση για τον υπολογισμό αμοιβών να το αναφέρεις....

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

Στην έγκριση δόμησης για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα (σε προ του 55, εντός οικισμού), καταθέτουμε και αποδεικτικά εισφορών τοπογραφικού?

Το ρωτάω γιατί ξέρω ότι στον υπολογισμό αμοιβής για αλλαγή χρήσης, υπολογίζεις αμοιβές αποτύπωσης με τη νέα χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Στην έγκριση δόμησης για αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα (σε προ του 55, εντός οικισμού), καταθέτουμε και αποδεικτικά εισφορών τοπογραφικού?

Το ρωτάω γιατί ξέρω ότι στον υπολογισμό αμοιβής για αλλαγή χρήσης, υπολογίζεις αμοιβές αποτύπωσης με τη νέα χρήση.

Κατι παρομοιο και εγω. Σε ισογειο οικοδομης με νομιμη οικ.Αδ. πριν αρκετα χρονια θελω να κανω αλλαγη χρησης απο καταστημα σε γκαραζ. Τι πρεπει να καταθεσω στην πολεοδομια? Δεν αλλαζει τιποτα αλλο στο καταστημα.

ισχυουν τα παρακατω:

1 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ

2 ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

3 ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

4 ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ

5 ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

6 ΤΕΧΝΙΚΗ - ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΕΚΘΕΣΗ

7 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

8 ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΦΟΡΕΩΝ Ή ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

9 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ

10 ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ

11 ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.